Najpopularniejsze tematy:

Premium

Materiał dostępny tylko dla Subskrybentów

Nie masz subskrypcji? Dołącz do grona Subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Jesteś Subskrybentem? Zaloguj się

Premium

Subskrybenci wiedzą więcej!

Nie masz subskrypcji? Dołącz do grona Subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Wybierz wariant dopasowany do siebie!

Jesteś Subskrybentem? Zaloguj się

X
Następny artykuł dla ciebie
Wyświetl >>
Jak pozyskać i utrzymać specjalistów IT?

Oferowanie indywidualnego podejścia do potrzeb kandydatów, integracja pracowników i jasna ścieżka rozwoju zawodowego – tak Cloudware Polska przyciąga do pracy ekspertów z branży informatycznej.

PARTNEREM MATERIAŁU JEST CLOUDWARE

WIELU REKRUTERÓW podkreśla, że aby dotrzeć dziś do specjalisty IT, którego potencjalnie chcemy zatrudnić, nie wystarczą już ogłoszenia o pracę czy nawet nawiązywanie kontaktów z ekspertami za pośrednictwem portalu LinkedIn. Tymczasem aż dwie trzecie pracowników z branży IT deklaruje otwartość na nowe możliwości pracy lub aktywnie poszukuje nowego pracodawcy. Tylko 29% specjalistów IT nie ma zamiaru zmieniać swojej pracy – czytamy w globalnej analizie Gartnera. Jak do pozyskiwania talentów IT podchodzi firma Cloudware Polska?

Jednym ze sposobów jest udział w konferencjach branżowych, co umożliwia nie tylko zaprezentowanie oferty swojej firmy klientom, ale i pracownikom. Regularne uczestnictwo w tego typu wydarzeniach pozwala na budowanie oraz zwiększanie świadomości marki. Jest to niezwykle istotne w obecnych czasach, ponieważ ludzie wolą pracować dla rozpoznawalnych organizacji. Oczywiście nie zawsze jest tak, że potencjalny kandydat zgłasza swoją aplikację od razu po wydarzeniu lub w jego trakcie. Nawiązanie kontaktu z firmą następuje zazwyczaj po pewnym czasie, np. w odpowiedzi na publikację na LinkedInie, co oznacza, że wciąż warto dbać o to narzędzie komunikacyjne.

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem w Cloudware Polska są ekosystemy partnerskie, które polegają na kooperacji kilku firm, o różnych profilach działania, tak aby w razie potrzeby, np. interwencji specjalisty IT w jakimś konkretnym zakresie eksperckim, partnerzy mogli sobie pomóc. Partnerstwa te ułatwiają wyznaczanie ścieżki rozwoju dla pracowników, ale również dają możliwość korzystania z wielu szkoleń. Warto bowiem podkreślić, że nie wszyscy w branży ze sobą konkurują, ponieważ informatyka jest szeroką dziedziną, a tym samym nie każda firma potrzebuje zatrudniania ekspertów ze wszystkich zakresów specjalistycznych.

Kolejnym problemem, z jakim mierzy się branża IT, jest niedostatek osób z dużym doświadczeniem, szczególnie w niszowych specjalizacjach informatycznych. Cloudware Polska traktuje to jednak jako możliwość edukacji i rozwijania umiejętności młodych osób, które w późniejszym czasie stają się ekspertami w konkretnych dziedzinach IT.

Indywidualne podejście do pracownika i jasna ścieżka rozwoju

Branżę IT charakteryzują wysokie zarobki, a najlepsi specjaliści w tym sektorze bardzo łatwo mogą znaleźć nową, lepiej płatną pracę. Z tego względu firma musi nie tylko dbać o konkurencyjne wynagrodzenie, ale również benefity pozapłacowe. Cloudware Polska nie skupia się jednak na zapewnianiu szerokiej gamy dodatków do pensji, a na poznaniu pracownika i indywidualnym podejściu do jego potrzeb. Nie każdy zatrudniony potrzebuje bowiem kart sportowych, programów kafeteryjnych czy biletów do kina. To, na co jednak firma zwraca szczególną uwagę, to przygotowanie planów rozwojowych dla każdego z zatrudnionych, wychodząc z założenia, że inwestowanie w siebie to przyszłość i każdemu powinno na tym zależeć. Co z resztą znajduje odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Skupiając się na potrzebach pracowników, warto zwrócić uwagę na to, z jakiego są pokolenia. Według analityków Gartnera, tylko co piątego pracownika IT w wieku 18–29 lat dotyczy wysokie prawdopodobieństwo pozostania u swojego pracodawcy. Młodzi ludzie chętnie rozważają nowe propozycje pracy, tym bardziej jeśli nowy pracodawca odzwierciedla ich wartości. Jednak czy taki pracownik ma szansę poznać firmę i jej wartości, jeśli będzie wykonywał swoje obowiązki wyłącznie zdalnie? Każda zatrudniona w Cloudware Polska osoba pracuje w modelu hybrydowym po to, by chociaż raz na jakiś czas pojawić się w biurze. Szczególnie gdy mowa o nowo zatrudnionych pracownikach, którzy wymagają szkolenia. Z tego względu w każdy piątek firma organizuje, w ramach różnych interdyscyplinarnych zespołów, spotkania podczas których zatrudnieni wymieniają się ze sobą wiedzą. Takie spotkania budują też pozytywną atmosferę w miejscu pracy, dzięki czemu zatrudnieni chętniej pojawiają się w biurze.

Cloudware Polska daje też swoim pracownikom dużą swobodę w podejmowaniu decyzji. Nie spotkamy się tu z zaawansowanymi systemami do monitoringu ich pracy. Oczywiście istnieją mechanizmy mierzenia efektywności działań. Jednak w trakcie projektu pracownikom nie jest narzucane to, w jaki sposób mają go realizować – co też wpływa na jakość pracy w firmie i fakt, że wiele osób zatrudnionych w Cloudware Polska jest związane z pracodawcą od wielu lat.

Cloudware Polska daje też swoim pracownikom dużą swobodę w podejmowaniu decyzji. Nie spotkamy się tu z zaawansowanymi systemami do monitoringu ich pracy.

Integracja, czyli wspólne spędzanie czasu poza pracą

Pracownicy, którzy doświadczyli pracy zdalnej w czasie pandemii, obecnie bardzo cenią sobie elastyczne warunki pracy. Jak wynika z różnych badań, korzystny wpływ na zatrudnionych ma również skrócenie ich czasu pracy do czterech dni w tygodniu. Przykładowo Microsoft deklaruje, że po wprowadzeniu takiego modelu pracy w swoich oddziałach zauważył aż o 40% wzrost wydajności u swoich pracowników. Obecnie odchodzenie od standardowych 8‑godzinnych modeli pracy jest postrzegane przez kandydatów także jako benefit. Jak przyznaje Cloudware Polska, elastyczne podejście do godzin pracy przyciąga kandydatów do pracy, a firma daje możliwość zmian. Niewątpliwie ma to również związek z faktem, że pracownicy IT są bardzo często przepracowani. W związku z brakiem rąk do pracy często realizują projekty w ograniczonym składzie – deklaruje to już 41% respondentów badania Reveal. Dlatego dodatkowy wolny dzień od pracy jest dla nich bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem.

Aby poprawić pracowniczy komfort Cloudware Polska organizuje także coroczne wyjazdy integracyjne (z perspektywą zmiany na wyjazdy co pół roku). Takie spotkania często zmieniają mindset pracowników, którzy mają okazję spotkać się, porozmawiać, doświadczyć czegoś wspólnie. Firma jest przy tym otwarta na pomysły pracowników co do wspólnego spędzania czasu poza pracą. Jedną z takich inicjatyw było wzięcie udziału w Olimpiadzie IT. Powodzeniem cieszą się też wspólne lunche, podczas których pracownicy gromadzą się w biurowej kuchni, gdzie, jak podczas każdej imprezy, odbywają się najciekawsze rozmowy.

Warto zaznaczyć, że firma Cloudware Polska obchodziła niedawno swoje 12‑lecie! Podejście do postrzegania kultury pracy na przestrzeni lat bardzo się zmieniało, ale staraliśmy się robić wszystko, aby za tą zmianą nadążyć. Doskonale też zdajemy sobie sprawę z tego, że nasi pracownicy mają bezpośredni wpływ na rozwój firmy, z tego też względu warto o nich zadbać.


Najpopularniejsze tematy