Kariera
Wykolejona kariera, stracony talent
Gdy kolejny awans przeszedł koło nosa zdolnej menedżerce, ta nie kryje negatywnych emocji. W jej odczuciu zasługiwała na wyróżnienie, ale zdaniem przełożonych nie zadbała wystarczająco o swój rozwój. Tylko jak miała tego dokonać, skoro nikt nią nie pokierował? Zdaniem Barbary Sroki z HR ta sytuacja to tylko wierzchołek góry lodowej problemów związanych z zarządzaniem talentami w Buuuz Tricot, z jakimi kierownictwo powinno się jak najszybciej zmierzyć.
Budowanie marki osobistej może być kluczową strategią prowadzącą do sukcesu zawodowego
W konkurencyjnym miejscu pracy, gdzie możliwości są ograniczone, wyróżnianie się może wydawać się trudnym wyzwaniem. Jednak ci, którzy potrafią się wyróżnić, nie zawsze są najbardziej utalentowani czy najciężej pracujący – to ci, którzy opanowali sztukę budowania osobistej marki.
Luka pokoleniowa na rynku pracy
JAKI JEST CEL prowadzenia działalności gospodarczej i jaką rolę odgrywa ona w społeczeństwie? W obliczu podziałów politycznych i społecznych oraz konieczności negocjacji z zespołami pracowników, które często bywają źródłem konfliktów, to pytanie nabiera coraz większego znaczenia.
Radosław Szafrański, PageGroup: „Zamiast pudrowania rzeczywistości, pracownicy oczekują jasnych informacji”
Dynamiczne zmiany na rynku pracy ujawniają rosnący rozdźwięk między oczekiwaniami pracowników a działaniami pracodawców. Radosław Szafrański, ekspert PageGroup, w rozmowie z Joanną Koprowską z „MIT Sloan Management Review Polska” omawia najnowsze wyniki raportu „Talent Trends 2024”.
Wypalenie zawodowe, nuda i „boreout” cisi zabójcy Twojej kariery
To, co pracownicy nazywają nudą, może być czymś o wiele bardziej szkodliwym dla nich samych, jak również ich organizacji – twierdzi autor bestsellerów Dan Goleman.
Jak zaplanować swoją karierę. Rozmowa z Sergiuszem Trzeciakiem
Każda kariera jest drogą indywidualną i nikt nie zna uniwersalnego przepisu na sukces. Nie można skopiować czyjejś kariery i nałożyć na własne życie. Ale jedno jest pewne: większe szanse na sukces mają te osoby, które przemyślą i dobrze zaplanują swoją drogę zawodową.
Jak skutecznie negocjować ofertę pracy na stanowisko kierownicze
Negocjowanie oferty pracy na stanowisko kierownicze może być delikatnym i strategicznym procesem. Wymaga on zachowania równowagi pomiędzy prezentowaniem swojej wartości, rozumieniem potrzeb organizacji, a uzyskaniem warunków, które odzwierciedlają Twoją wartość i potencjał na przyszłość. Oto pięć kroków, które pomogą Ci skutecznie przejść przez ten kluczowy etap.
Niewidzialne bariery na drodze do awansu
Najnowsze badania pokazują, że zrozumienie, jak ukryte przeszkody wpływają na członków zespołu, może radykalnie zmieniać nasze postrzeganie sprawiedliwości.
6 powodów, dla których warto odrzucić awans w pracy
Atrakcyjność awansu, który obiecuje wyższą pensję, rozszerzone kompetencje i wzrost prestiżu, jest często uważana za szczyt sukcesu zawodowego. Oferowane awanse traktuje się jak dowód uznania za poświęcony trud i zaangażowanie, potwierdzenie zdolności wykraczania poza standardowe oczekiwania.
Pracownik bijącym sercem świata pracy
Globalne zmiany finansowe, technologiczne i ekonomiczne sprawiły, że organizacje zaczęły przywiązywać coraz większą wagę do wartości takich jak empatia, współpraca i zdolność do tworzenia głębokich, ludzkich relacji, których nie są w stanie zastąpić maszyny. Zrozumienie i pielęgnowanie tych aspektów staje się kluczowe w tworzeniu zespołów, które nie tylko osiągają wyniki, ale również przyczyniają się do budowania zaangażowanego i bardziej zrównoważonego środowiska pracy.
Jak w 5 krokach wymyślić na nowo swoją karierę
Zaskakujące zdarzenia, choroba bliskiej osoby albo własna, wkroczenie w nowy rok bez poczucia satysfakcji z dokonań w tym poprzednim mogą cię skłonić do pytań o sens tego, co robisz w życiu. A od tego do chęci wymyślenia swojej kariery na nowo już krótka droga. Tylko jak potem przejść do działania i dotrzeć do upragnionego celu?
Jak zapewnić ścieżki rozwoju pracownikom rożnych generacji i budować kulturę uczącą się? Podsumowanie konferencji Trendy HR
W warszawskim Centralnym Domu Technologii spotkaliśmy się z liderami działów personalnych na konferencji Trendy HR, która odbyła się 9 listopada 2023 r. Wraz z zaproszonymi ekspertami, praktykami biznesu i uczestnikami wydarzenia szukaliśmy odpowiedzi na ważne pytania dotyczące obecnych zmian na rynku pracy i nowych trendów w zakresie reskillingu, rozwoju pracowników i kompetencji przyszłości. Łącznie było z nami ponad 400 osób, uczestniczących w wydarzeniu stacjonarnie lub online dzięki transmisji na żywo.
Rozmowy z ChatGPT o pracy i sprzedaży
Na łamach bestsellera „Rozmowa z chatem GPT o przyszłości ludzi i świata” Reid Hoffman opublikował swoje doświadczenia płynące z „dialogu” z algorytmem GPT-4, podczas którego bada mocne i ograniczone strony generatywnej sztucznej inteligencji stworzonej i udostępnionej w świecie przez firmę OpenAI. Przedstawiamy jego dyskusje na temat przyszłości rynku pracy.
Czas stawić czoła trzem wyzwaniom związanym z nauką
Większość menedżerów przyznaje, że kluczowy wpływ na osiągane przez nich wyniki ma uczenie się. Podczas ostatnich warsztatów badawczych, które prowadziłam wspólnie z moim zespołem dla kadry kierowniczej z ponad 40 firm, okazało się, że tradycyjne modele uczenia się w organizacji stoją w obliczu presji związanej z pojawieniem się nowych modeli pracy. Uczestnicy naszych warsztatów zidentyfikowali trzy największe wyzwania związane z uczeniem się.
Czy AI zabierze nam kreatywne miejsca pracy?
Ryzyko i zagrożenia są wszędzie. Są takie, które wybuchają nagle i obejmują cały świat, tak jak ostatnia pandemia. Ale są i takie, które działają powoli i są znacznie bardziej niebezpieczne od reszty. Czy należy do nich sztuczna inteligencja?
Benefity przyszłości: gotowy przepis na przyciągnięcie i zatrzymanie talentów
Odkrywanie, rozwijanie i utrzymywanie talentów to wyzwanie dla wielu organizacji. W jaki sposób można wykorzystywać potencjał benefitów, by stały się magnesem na utalentowanych ludzi z kompetencjami, których akurat potrzebuje firma?
Czy AI doprowadzi do dyskryminacji talentów?
Czy sztuczna inteligencja ma szansę osiągnąć mistrzowski poziom superinteligencji, która przewyższając poziom inteligencji człowieka, znajdzie idealnie pasujący talent na dane stanowisko? A może jej niedoskonała natura w dalszym ciągu będzie źródłem nowych etycznych problemów i przyczyną dyskryminacji oraz stronniczości w procesie rekrutacji?
Brakuje ci motywacji do pracy? Sprawdź, jak z tym walczyć!
Skuteczne motywowanie siebie jest jedną z głównych cech, która wyróżnia osoby osiągające wysokie wyniki. Jak iść do przodu i osiągać sukcesy, kiedy brak ci zaangażowania? Istnieje kilka prostych taktyk, które pomagają wznieść się na motywacyjnej fali i z lekkością realizować cele.
Kapitał ludzki jest tak samo ważny jak kapitał fizyczny
Zamiast zastanawiać się, jak zastąpić ludzi nowymi rozwiązaniami bazującymi na AI, warto myśleć o tym, jak ich wzmacniać i rozwijać, by mogli wnosić większą wartość do organizacji. Z dr. George’em Westermanem, starszym wykładowcą MIT Sloan School of Management, a także założycielem Global Opportunity Initative na rzecz transformacji nauczania w środowisku pracy, rozmawia Joanna Koprowska z redakcji „MIT Sloan Management Review Polska”.
Jak pozbyć się cienia swojego poprzednika?
Właśnie zaczynam pracę w nowej roli, jako członek zarządu, i próbuję wyjść z cienia osoby, która zajmowała to stanowisko przede mną. Trudno konkurować z jej fantastycznymi wynikami, a do tego była to postać bardzo lubiana i ceniona przez pracowników. Co mam zrobić, żeby nie myśleć ciągle o swoim poprzedniku i przestać kwestionować własne decyzje?