Zmiany zachodzące na rynku pracy zmuszają pracodawców do coraz większej rywalizacji o pracowników i tworzenia jak najlepszych warunków w miejscu pracy. Potrzebę coraz silniejszej koncentracji na zasobach ludzkich uzasadnia raport Deloitte Global Human Capital Trends 2019, którego autorzy podkreślają, że nowe realia społeczne, polityczne i gospodarcze wymagają od firm postawienia pracowników w centrum strategii biznesowej.
Z raportu wynika, że prowadzenie firmy odpowiedzialnej w dobie gospodarki 4.0 jest oparte na pięciu zasadach, które obejmują: cel i sens, etykę i uczciwość, rozwój i pasję, współpracę i więzi osobiste oraz przejrzystość i otwartość. Autorzy badania postawili menedżerom wyższego i średniego szczebla pytanie, jak wprowadzić te zasady, aby zapewnić ich skuteczność. Na bazie zebranych odpowiedzi wyodrębnili 10 trendów podzielonych na trzy kategorie, które będą kształtowały biznes w najbliższych latach.
Odkrywaj jeszcze więcej i częściej. Kupując prenumeratę, gwarantujesz sobie dostęp do solidnej dawki harvardzkiej wiedzy. Miej pewność, że nic cię nie ominie.
Przyszłość pracowników
1. Alternatywne formy zatrudnienia
Przez wiele lat umowy‑zlecenia, samozatrudnienie czy umowy o dzieło uznawano za rozwiązania „alternatywne”, które miały uzupełniać rozwiązanie podstawowe, czyli zatrudnienie etatowe. Dziś ten segment rynku pracy staje się coraz ważniejszy, zwłaszcza że liczba wykwalifikowanych pracowników się kurczy. To zmusza firmy do bardziej elastycznego podejścia do form zatrudnienia i uwzględniania różnych modeli kadrowych, które umożliwiają realizację planów rozwoju. Obecnie kształtują się dobre praktyki związane z projektowaniem alternatywnych form pracy i ich strategicznym wykorzystaniem.
...