Dyrektor zarządzający marki Wedel, Maciej Herman, opowiedział nam o swojej drodze zawodowej i najtrudniejszych wyzwaniach, z którymi mierzył się w ostatnich latach. Podzielił się również wskazówkami dla współczesnych menedżerów i odpowiedział na pytanie o kluczowe jego zdaniem kompetencje nowoczesnego lidera.
Maciej Herman wskazał na cztery podstawowe rodzaje wyzwań, z jakimi na co dzień zmaga się w pracy od lat. Są to:
wyzwania transformacji,
wyzwania w zarządzaniu zespołem,
wyzwania rekrutacji,
wyzwania osobiste.
Wyzwania transformacji
-W ciągu ostatnich 10 lat trzykrotnie musiałem podjąć wyzwanie całkowitej transformacji personalnej i strukturalnej firmy – wspomina Maciej Herman. W 2010 r. firma Wedel zmieniła właściciela, po ponad półrocznym okresie oczekiwania na wyniki przetargu. To był trudny czas dla zespołu, a wśród pracowników można było zauważyć spadek zaangażowania i lęk o przyszłość swojego zatrudnienia w firmie.
W końcu Wedel został kupiony przez japońską markę Lotte. - To była dla nas dobra wiadomość, która jednocześnie wymagała od nas całkowitej zmiany kultury organizacyjnej Wedla – podsumowuje Herman. Jednak wyzwania transformacji to dzisiaj nie tylko wielkie zmiany strukturalne i kadrowe, ale codzienne radzenie sobie z bardziej i mniej poważnymi kryzysami, w które obfituje zmienny krajobraz biznesowy.
Chcesz z sukcesami zarządzać innymi? Zacznij od siebie! Sprawdź, jak rozwinąć swoje zdolności przywódcze
Dołącz do grona uczestników szkolenia Personal Leadership Academy w Warszawie lub Katowicach »
Wyzwania rekrutacji
W świecie biznesu wiele się mówi w ostatnich latach o tzw. rynku pracownika. Oznacza to tyle, że walka firm o najlepszych specjalistów zaostrzyła się. Coraz trudniej pozyskać do zespołu ekspertów, którzy jednocześnie będą czuli się zżyci z organizacją i nie odejdą z niej bez ostrzeżenia. Wyzwaniem dla firmy jest teraz być atrakcyjnym miejscem pracy.
Maciej Herman podkreśla, że dobre samopoczucie pracowników jest w interesie zarządu, ponieważ pracownik, który źle się czuje w zespole, pracuje z mniejszym zaangażowaniem, wykonuje zadania poniżej swoich możliwości.
Jeśli nowocześni liderzy chcą być skuteczni w działaniu, muszą postawić na rozwój osobisty. #liderzy #rozwój
Wyzwania w zarządzaniu zespołem
Jak zarządzać zespołem specjalistów, którzy w każdej chwili mogą znaleźć lepszą ofertę pracy? Przede wszystkim należy tworzyć ambitnym osobom warunki do rozwijania się. - W naszej firmie najlepiej odnajdują się osoby, które lubią łączyć myślenie strategiczne z wykonawczym – mówi CEO Wedla.
Nieocenionym narzędziem zarządzania zróżnicowanymi zespołami jest też obserwacja. Lider musi zdawać sobie sprawę, że nowe pokolenie ma odmienne oczekiwania – zarówno jako konsumenci, jak i pracownicy. Ignorowanie tych różnic może wywołać w zespole w dalszej perspektywie poważny kryzys.
Wyzwania osobiste
Jasna komunikacja, determinacja i odpowiedzialne prowadzenie zespołu – te kompetencje są kluczowe dla dzisiejszych liderów. Dodatkowo ciągłe uczenie się, samorozwój i odpowiednia dawka pokory pozwalają menedżerom budować autentyczną, a nie „papierową” przewagę – osobistą i rynkową. - Nie można oczekiwać od ludzi, że nie będą popełniać błędów. To trudne, ale by być efektywnym i iść naprzód, czasem trzeba się potknąć – zaznacza Maciej Herman.
Nowocześni liderzy, jeśli chcą być skuteczni w działaniu i przyciągać do siebie najlepsze zespoły, muszą postawić na rozwój osobisty. Praca nad sobą pomaga wzmocnić się psychicznie i radzić sobie zawodowo w nawet najbardziej nieprzewidywalnych okolicznościach.
ICAN Institute od lat skutecznie wspiera liderów takich jak Maciej Herman w ich zawodowych i osobistych wyzwaniach, oferując programy szkoleniowe na światowym poziomie. Skorzystaj z programu PLA.