Mogłoby się wydawać, że im więcej zarabiasz, tym więcej możesz pożyczyć. Jest to jednak spore uproszczenie. Maksymalna kwota pożyczki gotówkowej, którą przyzna ci bank lub firma pożyczkowa, zależy bowiem równie mocno od wysokości dochodów, co od skali wydatków i zobowiązań. Na twoją zdolność kredytową wpływają też inne czynniki, a sposób jej liczenia i polityka poszczególnych pożyczkodawców mogą się różnić.
Wpływ dochodów i wydatków na wysokość pożyczki gotówkowej
Pożyczkodawcy zależy, by osoba, która zaciąga zobowiązanie finansowe, spłaciła je w terminie. Szacuje więc, czy pożyczkobiorca będzie w stanie to zrobić, czyli inaczej mówiąc, ocenia jego zdolność kredytową. Właśnie od tej oceny zależy maksymalna kwota pożyczki gotówkowej, którą bank lub firma pożyczkowa będzie skłonna przyznać klientowi przy określonym czasie spłaty.
Najsilniej zależy ona od różnicy pomiędzy twoimi dochodami netto a najważniejszymi stałymi wydatkami, które co miesiąc ponosisz. Zalicza się do nich przede wszystkim:
opłaty za mieszkanie (w tym media, składki ubezpieczeniowe),
spłacane już pożyczki czy kredyty,
inne zobowiązania finansowe (np. alimenty),
miesięczne limity kredytowe w koncie i na kartach kredytowych.
Co jeszcze wpływa na zdolność kredytową przy pożyczce gotówkowej?
Na zdolność kredytową mogą też wpływać między innymi:
źródło dochodu (za najbardziej stabilne uznaje się zwykle umowę o pracę na czas nieokreślony),
staż pracy i wykonywany zawód,
liczba osób w gospodarstwie domowym (w tym tych na utrzymaniu).
Limity dla nowych i obecnych klientów banku – przykład pożyczki gotówkowej w PKO Banku Polskim
Nawet jeśli twoja zdolność kredytowa jest bardzo duża, wysokość pożyczki, którą możesz uzyskać, będzie też zależeć od ograniczeń przyjętych przez danego pożyczkodawcę. Wiele banków ma znacznie wyższe limity dla swoich klientów niż dla osób, które jeszcze nie korzystają z ich usług.
Na przykład maksymalna kwota pożyczki gotówkowej w PKO Banku Polskim wynosi aż 255 550 zł (zobacz ofertę na: www.pkobp.pl/klienci‑indywidualni/pozyczki/szybka‑pozyczka‑gotowkowa).
Jeżeli korzystasz z usług PKO Banku Polskiego, składasz wniosek o pożyczkę gotówkową w serwisie iPKO lub aplikacji IKO. Jeśli nie jesteś jeszcze klientem PKO Banku Polskiego, możesz złożyć wniosek na stronie internetowej banku, a następnie wykonać przelew weryfikacyjny na 1 zł z konta, na które otrzymujesz wynagrodzenie, oraz podpisać umowę kodem SMS. Możesz zawnioskować o pożyczkę również w oddziale.