Inwestycje w IT stanowią nieodłączny element rozwoju każdego przedsiębiorstwa. Gartner przewiduje, że w 2024 roku globalne wydatki na IT wyniosą 5,1 bln dolarów, co stanowi wzrost o 8% w stosunku do roku ubiegłego. Najnowsze technologie usprawniają procesy biznesowe, zwiększają wydajność czy przyspieszają wejście na rynek. Jednocześnie coraz większym priorytetem staje się zapewnienie bezpieczeństwa danych firmowych.
Transformacja cyfrowa kluczowych obszarów działalności
Organizacje, które przeniosły część bądź całość swoich zasobów do chmury, dostrzegają korzyści płynące z wykorzystywania tego modelu IT. Inwestycje firm skupiają się na rozwoju i integracji IT z innymi obszarami działalności, a także na optymalnym wykorzystaniu możliwości chmury obliczeniowej. Chmura ma wpływ właściwie na każdy aspekt działalności przedsiębiorstwa – od finansów po produkcję. Coraz więcej nowych technologii oraz oprogramowania jest tworzonych w modelu cloud native, od razu pod środowisko chmurowe.
Dzięki wykorzystaniu big data i algorytmów sztucznej inteligencji organizacje mogą lepiej przewidywać wydatki, ich zmianę, automatyzować procesy finansowe oraz przyspieszać proces budżetowania. Z badania KPMG „Nowoczesny CFO w transformującej się firmie. Nowe strategie i wyzwania” wynika, że w 76% firm proces planowania finansowego jest zbyt czasochłonny. Tylko 16% dyrektorów finansowych twierdzi, że ten proces został zautomatyzowany, natomiast w 43% przedsiębiorstw trwają prace nad usprawnieniem planowania. Jednocześnie CFO widzą zalety, jakie przynosi transformacja cyfrowa zarządzania finansami i budżetem. Wzrost wydatków na IT o ponad 10% planuje 35% badanych przez KPMG firm, a kolejne 10% chce je zwiększyć w mniejszym zakresie. Tylko jedna na pięć firm w 2024 r. będzie te inwestycje ograniczać.
Inwestycje w IT nie zwalniają
Co więcej, badanie Polcom i Intel „Inwestycje w czasach kryzysu. Chmura i nowe technologie. Perspektywa na lata 2022–2023” wyraźnie wskazuje, że polscy przedsiębiorcy wierzą w potencjał nowych technologii. 88% ankietowanych uznało ich rozwój za szansę dla swojego przedsiębiorstwa. Ponad połowa badanych planuje przenieść do chmury obliczeniowej swoje krytyczne aplikacje i systemy – ERP, CRM czy WMS.
Wykorzystanie potencjału chmury obliczeniowej pozwala na wprowadzenie planowania predyktywnego, dzięki efektywnej kosztowo analizie dużych zbiorów danych i trenowaniu algorytmów. Coraz lepsze i dokładniejsze analizy umożliwiają bardzo precyzyjne i elastyczne planowanie wolumenu produkcji, alokowania zasobów czy wykorzystania poszczególnych linii produkcyjnych.
Rosnące zagrożenie cyberatakami wymusza inwestycje w bezpieczeństwo
Pandemia COVID‑19 pokazała, jak ważne dla utrzymania płynności przedsiębiorstw jest zarządzanie łańcuchami dostaw. Również w tym obszarze widać zwiększone inwestycje w IT. Znów odwołam się do danych Gartnera – 69% liderów w zakresie zarządzania logistyką inwestuje w cyfryzację, by dostosować łańcuchy dostaw do cyfrowej rzeczywistości. Natomiast McKinsey wskazuje, że organizacje dynamicznie inwestujące w cyfryzację tego obszaru, mogą zwiększyć zyski nawet o 3,2% rocznie w stosunku do firm, które nie cyfryzują swoich łańcuchów dostaw. Świetnie to pokazuje, jak bardzo niezbędna dla rozwoju organizacji jest głęboka i powszechna digitalizacja.
Jednocześnie coraz większa skala przyrostu danych staje się wyzwaniem dla firm nie tylko pod względem zarządzania, lecz także – a może przede wszystkim – ochrony. Cyberataki to już niestety chleb powszedni dla większości przedsiębiorstwa. Dlatego wydatki na cyberbezpieczeństwo rosną w galopującym tempie. Według Gartnera inwestycje w rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo cyfrowe wzrosną o 25% w 2024 roku. Natomiast IDC przewiduje, że lwia ich część będzie udziałem firm europejskich. Z jednej strony to wynik wdrożenia dyrektyw NIS2, CER czy rozporządzenia DORA. Z drugiej zaś europejskie organizacje są coraz częściej atakowane przez hakerów związanych z takimi państwami jak Rosja, Chiny czy Iran. Specjaliści spodziewają się wzmożonej aktywności cyberprzestępców podczas nadchodzących igrzysk olimpijskich w Paryżu. Europejskie firmy inwestują w takie rozwiązania jak Security Operations Center, Backup as a Service, czy Disaster Recovery, by w jak największym stopniu ograniczyć skutki cyberataku i przywrócić działalność operacyjną w jak najkrótszym czasie. Trzeba pamiętać, że atak cybernetyczny skutkuje nie tylko sankcjami przewidzianymi przez regulatorów rynku, ale też stratami wizerunkowymi, które mogą być nie do odrobienia.