Dwa różne budynki, dwa różne miasta i dwóch różnych najemców. Co je łączy? Ludzie. To najkrótsze podsumowanie dwóch projektów, w których doradzała ostatnio firma Savills, i jednocześnie symbol głównych trendów w projektowaniu przestrzeni biurowych, które dominują obecnie na rynku.
Partnerem merytorycznym materiału jest Savills.
Potrzeby pracowników i ich oczekiwania dotyczące środowiska pracy stanowią priorytet dla projektantów przestrzeni biurowych. Zgodnie z ostatnim badaniem „Czego pragną pracownicy”, przeprowadzonym przez firmę Savills, projekt wnętrza jest ważny dla 82% polskich respondentów. Z tego powodu pracodawcy powinni zadbać o wystrój biur, aby nie tylko przyciągnąć nowych pracowników, ale też zwiększyć retencję dotychczasowych.
Obydwa wspomniane wcześniej projekty, które zrealizowaliśmy w 2019 roku, to biura zaprojektowane z myślą o finalnym użytkowniku. Dlatego, mimo wielu różnic, obydwa projekty pokazują, że dobre biuro powinno:
zostać zaprojektowane zgodnie z filozofią Activity Based Workplace, aby zapewnić właściwą i niezakłóconą współpracę między zespołami;
być starannie sprawdzone pod kątem aspektów technicznych, które mogą mieć istotny wpływ na koszt wystroju wnętrz;
oferować właściwą akustykę;
zawierać elementy biofilii.
Wszystkie te podstawowe czynniki są kluczowe dla stworzenia wydajnego i przyjemnego środowiska pracy, bez względu na to, czy biuro jest zlokalizowane w nowej inwestycji czy w starszym budynku, a także bez względu na branżę, w jakiej działa najemca.
Elektrownia Powiśle, Warszawa
Najemca: Vodeno
Powierzchnia: 2050 mkw.
Projekt: TRZOP ARCHITEKCI
Doradztwo budowlane i techniczne: Savills Poland
Nasz klient, firma z branży FinTech, wynajął dwa piętra w Elektrowni Powiśle – nowym, wielokrotnie nagradzanym warszawskim projekcie wielofunkcyjnym. Celem było zapewnienie pracownikom przestrzeni zaprojektowanej w sposób ułatwiający współpracę, z przestronnymi przestrzeniami wspólnymi i wspólną kuchnią. Całość została zaaranżowana w stylu hotelowym, z wykorzystaniem miękkich sof i materiałów wygłuszających.
Malta House, Poznań
Najemca: Egnyte
Powierzchnia: 3200 mkw.
Projekt: EV Architects
Doradztwo budowlane i techniczne: Savills Poland
Egnyte jest jedyną platformą do zarządzania danymi oraz obsługi i zabezpieczania treści działającą w modelu Software as a Service (SaaS), zbudowaną specjalnie dla biznesu. Na swoje główne centrum badań i rozwoju firma wybrała budynek Malta House w Poznaniu, jeden z najlepszych biurowców klasy A w mieście, podwójnie certyfikowany w systemie LEED na najwyższym możliwym poziomie – Platinum. Biuro zaprojektowane w oparciu o przestrzeń zorganizowaną na planie otwartym, a także sale do pracy projektowej oraz inne powierzchnie zaaranżowane zgodnie z filozofią Activity Based Workplace. Instalacje elektryczne i mechaniczne zostały przeprojektowane, aby odpowiadały potrzebom najemcy.