Najpopularniejsze tematy:

Premium

Materiał dostępny tylko dla Subskrybentów

Nie masz subskrypcji? Dołącz do grona Subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Jesteś Subskrybentem? Zaloguj się

Premium

Subskrybenci wiedzą więcej!

Nie masz subskrypcji? Dołącz do grona Subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Wybierz wariant dopasowany do siebie!

Jesteś Subskrybentem? Zaloguj się

X
Następny artykuł dla ciebie
Wyświetl >>
Polacy wolą pracę zdalną od wcześniejszego dostępu do szczepionki

Po pojawieniu się pierwszych informacji o skutecznych szczepionkach na COVID‑19 <a href=>nie łudziliśmy się, że oznacza to natychmiast powrót do normalności, zaś dużo zależeć będzie od tempa produkcji i dystrybucji preparatów. I choć mogłoby się wydawać, że skutkiem kolejnych lockdownów będą kolejki do szczepień, to – jak wynika z badania przeprowadzonego przez portal Pracuj.pl – jedynie 31% ankietowanych chętniej aplikowałoby do firm, które gwarantowałoby wcześniejszy dostęp do zabiegu. Znacznie więcej, bo 79%, przeglądając oferty pracy zwraca uwagę czy oferowana jest możliwość pracy zdalnej.

Trwająca od ponad roku pandemia COVID‑19 wpłynęła nie tylko na poszczególne branże, czy organizację pracy, ale także na rodzaje <a href=>benefitów oferowanych pracownikom przez przedsiębiorstwa. Pracodawcy coraz częściej zapewniają zatrudnionym konsultacje psychologiczne zamiast biletów do kina, czy karnetów na siłownię.

Jedynie 37% przepytanych pracowników spodziewa się opanowania pandemii do końca roku, a trzy czwarte uważa, że jeszcze przez kilka najbliższych lat jej skutki będą miały wpływ na dostępne na rynku oferty pracy. Podobna część ankietowanych jest zdania, że pandemia wprowadziła trwałe zmiany w sposobie wykonywanych obowiązków służbowych.

Polacy wolą pracę zdalną od wcześniejszego dostępu do szczepionki

Indeks górny Źródło: Pracuj.pl Indeks górny koniec

91% zatrudnionych chętnie zmieniłoby pracę

Połowa osób, które wzięły udział w badaniu przeprowadzonym przez Pracuj.pl, twierdzi, że ich sytuacja zawodowa w trakcie pandemii pogorszyła się. Mimo to jedynie 26,5% obawia się dalszego pogorszenia swojej sytuacji zawodowej. Co ważne, pracownicy częściej niż utraty pracy (31%), boją się zmiany warunków zatrudnienia na gorsze (40%), w tym obniżenia zarobków, większego napięcia zawodowego, niepewności oraz mniejszych możliwości zmiany pracy. Warto podkreślić, że aż 9 na 10 zatrudnionych jest otwarta na <a href=>zmianę pracodawcy, w przypadku otrzymania atrakcyjnej oferty pracy.

Polacy wolą pracę zdalną od wcześniejszego dostępu do szczepionki

Indeks górny Źródło: Pracuj.pl Indeks górny koniec

Pracownicy oczekują wzrostu wynagrodzeń i stabilności zatrudnienia

Najważniejsze kryteria pozostają od lat niezmienne: pracownicy przeglądający oferty przede wszystkim kierują się <a href=>wysokością przyszłego wynagrodzenia (takiej odpowiedzi udzieliło 72% badanych) oraz stabilnością zatrudnienia (57%). Dwóch na trzech ankietowanych uważa, że obecnie znalezienie pracy będzie trudniejsze niż przed pandemią. Mimo to, aż 65% badanych szuka pracy w różnych branżach i jest gotowa się <a href=>przekwalifikować.

Polacy wolą pracę zdalną od wcześniejszego dostępu do szczepionki

Indeks górny Źródło: Pracuj.pl Indeks górny koniec

Dane te pokazują, że nie tylko firmy przystosowały się do <a href=>nowych warunków. Zmienili się także sami pracownicy, którzy zdają sobie sprawę z korekt, jakie pojawiły się w ciągu ubiegłego roku na rynku pracy. To dobra informacja, biorąc pod uwagę <a href=>wyzwania, jakie czekają nas w najbliższych tygodniach i miesiącach. Wszystko wskazuje bowiem na to, że 2021 rok utrwali trendy, z jakimi mieliśmy do czynienia w ubiegłych miesiącach.

Indeks górny Źródło: Wnioski pochodzą z najnowszego raportu Rok nowej normalności. Pracownicy i kandydaci o rewolucji na rynku pracy przygotowanego przez portal Pracuj.pl. Indeks górny koniec

PRZECZYTAJ TAKŻE (Premium) » » »

Wracamy do pracy 

Nate Anderson , Dianne Ledingham , John Hazan , Tim van Biesen , Karen Harris , Dunigan O’Keeffe , Hernan Saenz

Natarcie • Odwrót • Adaptacja • Ponowne natarcie

Rozwiązanie problemu przeciążenia w pracy 

Phyliss Moen , Erin L. Kelly

Firmy wciąż narażają pracowników na wypalenie, a promowanie równowagi między życiem zawodowym i osobistym wcale nie pomaga. Lepszym rozwiązaniem jest przeprojektowywanie pracy.

Zaangażowanie? Nie dziękuję, ja tu tylko pracuję 

Katarzyna Januszkiewicz PL

Zaangażowanie pracowników jest ostatnio jednym z najczęściej podejmowanych zagadnień zarówno przez teoretyków, jak i praktyków zarządzania. Sygnalizowana już od pewnego czasu transformacja oczekiwań pracownika wobec relacji z organizacją weszła w fazę realizacji.

Jacek Tomczyk

Redaktor współpracujący MITSMR.pl i ICAN.pl


Najpopularniejsze tematy