Najpopularniejsze tematy:

Premium

Materiał dostępny tylko dla Subskrybentów

Nie masz subskrypcji? Dołącz do grona Subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Jesteś Subskrybentem? Zaloguj się

Premium

Subskrybenci wiedzą więcej!

Nie masz subskrypcji? Dołącz do grona Subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Wybierz wariant dopasowany do siebie!

Jesteś Subskrybentem? Zaloguj się

X
Następny artykuł dla ciebie
Wyświetl >>
Podwójne ubezpieczenie OC – co robić w takiej sytuacji?

Komunikacyjne ubezpieczenie jest obowiązkowe. Nawet jednodniowa przerwa w ochronie ubezpieczeniowej wiąże się z wysoką karą, którą nakłada Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Charakterystyczne dla umowy ubezpieczenia OC jest to, że polisa przedłuża się automatycznie na kolejny rok, jeśli jej nie wypowiesz. Co się jednak dzieje, jeśli zawarłeś drugą umowę i zapomniałeś rozwiązać poprzednią?

Podwójne ubezpieczenia – jak do tego doszło?

Z przypadkiem podwójnego ubezpieczenia najczęściej mają do czynienia ci posiadacze pojazdów, którzy planowali zakończyć współpracę z danym zakładem ubezpieczeń i zawarli nową umowę, obowiązującą od zakończenia aktualnej polisy, ale zapomnieli wypowiedzieć dotychczasową. Problemem jest też często nieświadomość tego, kiedy ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przedłuża się automatycznie na okres kolejnych 12 miesięcy, a kiedy ochrona wygasa. Tych przypadków, kiedy ochrona ta kończy się bez konieczności jej wypowiedzenia, jest kilka. Dotyczy to polis otrzymanych od poprzednich posiadaczy, kiedy to pojazd kupiłeś albo dostałeś w darowiźnie. Nie przedłuża się również umowa krótkoterminowego OC oraz ubezpieczenia, które nie zostało opłacone w całości. Brak automatycznego przedłużenia ochrony może być spowodowany również tym, że nie dopełniłeś wszystkich obowiązków. Jeśli złożyłeś wypowiedzenie, ale zapomniałeś je podpisać, to taki dokument nie jest ważny. Inną przyczyną może być to, że list z wypowiedzeniem umowy nie dotarł do zakładu ubezpieczeń – dla pewności lepiej wysłać list polecony, w przypadku którego można sprawdzić, czy trafił do adresata. Taka forma przesyłki listowej może cię również uchronić przed podwójnym płaceniem za OC w sytuacji, kiedy rzeczywiście wypowiedzenie zaginie.

Co, jeśli okaże się, że jednak masz dwie umowy ubezpieczenia? Czy daje ci to jakiekolwiek korzyści? Czy możesz uniknąć płatności za jedną z nich?

Przede wszystkim posiadanie dwóch polis OC nie zapewnia dodatkowej ochrony, a jedynie generuje zbędny koszt. Sumy gwarancyjne pozostają dokładnie takie same, poszkodowany w zdarzeniu też nie dostanie podwójnego odszkodowania z twoich polis. Dwa ubezpieczenia to jedynie problemem, którego powinieneś się jak najszybciej pozbyć, ale czy masz taką możliwość?

Kiedyś zapominalscy posiadacze pojazdów musieli w takim przypadku podwójnie płacić za ubezpieczenie, ale obecnie przepisy przewidują dla takich osób pewną furtkę. Otóż jeśli posiadasz dwie polisy OC, to możesz wypowiedzieć tę umowę, która przedłużyła się automatycznie. W takim wypadku musisz jedynie pokryć koszt składki za wykorzystany okres ochrony ubezpieczeniowej, natomiast nie zapłacisz za czas pozostały do zakończenia umowy.

Wypowiedzenie podwójnego ubezpieczenia

W przypadku podwójnego ubezpieczenia jak najszybciej złóż wypowiedzenie umowy OC. Powinno ono zawierać te same dane, co standardowe wypowiedzenie, ale w takim wypadku powinieneś się powołać na art. 28a Ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Inny przypadek, w którym może dojść do podwójnego ubezpieczenia dotyczy sytuacji, kiedy zawarto dwie umowy ubezpieczenia tego samego samochodu w tym samym towarzystwie. Teoretycznie taka sytuacja nie powinna mieć miejsca, gdyż ubezpieczyciele posiadają swoje bazy klientów i nie powinno dojść do dwukrotnego ubezpieczenia tego samego pojazdu, ale może się tak stać. W jakim przypadku? Kiedy np. nabywca pojazdu zawrze nową umowę ubezpieczenia OC z tym samym towarzystwem, z którym zawarł ją sprzedający, a otrzymana polisa jest dalej aktywna. W takiej sytuacji zgodnie z art. 28a pkt 3 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych zakład ubezpieczeń nie może naliczyć podwójnej składki. Tzn. jego błędem jest, że dopuścił do podwójnego ubezpieczenia, więc nie powinien pobrać opłaty nawet za wykorzystany okres ochrony ubezpieczeniowej tej polisy, która przedłużyła się automatycznie.


Najpopularniejsze tematy