W 2019 r. w PKN ORLEN i spółkach Grupy Kapitałowej ORLEN zainaugurowana została nowa odsłona Programu Wolontariatu Pracowniczego, który realizuje Fundacja ORLEN. Grupa wolontariuszy złożona z pracowników może otrzymać środki finansowe na zaplanowaną przez siebie akcję. W wolontariat może zaangażować się każdy pracownik – bez względu na zajmowane w strukturze firmy stanowisko. W ciągu kilku miesięcy od startu programu pracownikom ORLEN udało się zrealizować aż 15 oddolnych inicjatyw.
Partnerem materiału jest ORLEN.
Program wolontariatu pracowniczego jest wyrazem troski PKN ORLEN o tworzenie przyjaznego środowiska pracy. Jest również odpowiedzią na współczesne trendy na rynku pracy i oczekiwania pracowników dotyczące możliwości uczestnictwa w ważnych inicjatywach społecznych. Badania pokazują, że zwłaszcza młodzi ludzie chętnie angażują się w aktywność wolontariacką proponowaną przez pracodawców. Dlatego kilka razy w roku Fundacja ORLEN organizuje akcje, do których dołączyć mogą wszyscy zainteresowani pracownicy. W 2019 r. był to m.in. remont sal edukacyjnych w przedszkolu prowadzonym przez Ośrodek Szkolno‑Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych w Laskach. Poza odnowieniem pomieszczeń przygotowano ściankę sensoryczną oraz pomoce naukowe dla podopiecznych ośrodka.
– Program wolontariatu pracowniczego zajmuje szczególne miejsce w naszym sercu. Chcemy, by działania podejmowane przez Fundację ORLEN prowadziły do pozytywnych i trwałych zmian. Przede wszystkim jednak, celem programu jest inspirowanie pracowników i motywowanie do pomocy innym. Z udziału w akcjach wolontariackich korzystają nie tylko organizacje charytatywne i ich podopieczni, ale też sami wolontariusze. Rozwijają empatię, otwierają się na drugiego człowieka i uczą współpracy w grupie – mówi Prezes Fundacji ORLEN, Katarzyna Różycka.
Z tego powodu w Grupie Kapitałowej ORLEN szczególnie promowane są inicjatywy oddolne, zgłaszane przez samych pracowników. Najciekawsze projekty otrzymują dofinansowanie w wysokości do 3 tys. zł, a ich koordynatorzy – dzień wolny na realizację pomysłu. Wiele projektów dofinansowanych w ubiegłorocznej edycji wynikało z unikalnych pasji pracowników PKN ORLEN. Tak było np. w przypadku warsztatów pszczelarskich dla dzieci, które zorganizowały osoby zatrudnione w Biurze Ochrony Środowiska. Podczas warsztatów uczniowie trzech szkół podstawowych mogli poznać bliżej świat pszczół i rolę, jaką pełnią one w środowisku. Dzieci dowiedziały się, na czym polega praca pszczelarza, jak wybiera się miód z ula, do czego służą sprzęty takie jak podkurzacz czy poławiacz pyłku, jak wygląda podział ról i organizacja życia w pszczelej rodzinie. Mali odkrywcy mogli też zajrzeć do wnętrza tradycyjnego ula oraz zobaczyć żywą rodzinę pszczelą w szklanym ulu.
Niestandardowym działaniem była również organizowana przez Fundację akcja „Podziel się swoją pasją”.
– Fundacja ORLEN od wielu lat wspiera rodzinne domy dziecka, m.in. organizując im letni i zimowy wypoczynek. Zeszłoroczne wakacje nasi podopieczni spędzili w Szeligach nad jeziorem Selmęt Wielki. Do współtworzenia tego przedsięwzięcia zaprosiliśmy pracowników Grupy ORLEN. Każdy, kto ma ciekawe zainteresowania i umiejętności, mógł przyjechać do Szelig i poprowadzić zajęcia dla naszych podopiecznych – mówi Koordynator Programu, Angelika Niedziółka. – Spotkaliśmy się z dużym odzewem pracowników. W trakcie wakacji ponad 30 wolontariuszy odwiedziło dzieciaki i zorganizowało dla nich warsztaty chemiczne, kurs aikido czy wspólne gotowanie – dodaje koordynatorka.
Projekty wolontariatu zgłaszane do Fundacji są zazwyczaj bardzo zróżnicowane. W tym roku m.in. 22 osoby z Biura Ochrony Środowiska i Zakładu Wodno‑Ściekowego pod czujnym okiem leśników z Nadleśnictwa Płock wspólnie posadziły las na terenie leśnictwa Brwilno. Z kolei pracownicy ORLEN Centrum Serwisowego zorganizowali Dzień Dziecka dla niepełnosprawnych podopiecznych Fundacji FREE z Opola oraz pomogli w remoncie budynku. W wolontariat zaangażowali się też pracownicy Terminala Paliw w Gutkowie, którzy wyremontowali Dom Rekolekcyjny ZACHEUSZ w Nowym Kawkowie – miejsce, gdzie opiekę znajdują repatrianci ze Wschodu.
Ukoronowaniem programu wolontariatu pracowniczego będzie uroczysta gala, połączona z obchodami Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. Jest to okazja do docenienia zaangażowania wolontariuszy, ale również wymiany informacji na temat dobrych praktyk i pomysłów na kolejne działania. By jeszcze bardziej zmotywować pracowników do aktywnego uczestnictwa w programie, Fundacja ORLEN organizuje też konkurs na Wolontariat Roku. Główną nagrodą będzie darowizna na cel społeczny wskazany przez zwycięskie zespoły i zaakceptowany przez zarząd fundacji.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Bądź odpowiedzialnym pracodawcą »
Kryzys na półmetku kariery. Jak pracodawca może pomóc mu zaradzić?
Firmy poświęcają wiele uwagi pracownikom rozpoczynającym i kończącym pracę. A co z szeroką rzeszą pracowników, którzy są w trakcie kariery?