Co powinny zrobić firmy, by utrzymać płynność finansową? Na jakie wsparcie mogą liczyć ze strony banków i rządu? Tym szczególnie ważnym zagadnieniom było poświęcone webinarium ICAN Institute zorganizowane w ramach Klubu CFO. W spotkaniu online wzięli udział eksperci, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami i cennymi wskazówkami.
Kryzys ekonomiczny wywołany koronawirusem uderzył niemal we wszystkie polskie firmy niezależnie od ich wielkości czy branży, w jakiej działają. Dotknął on międzynarodowe korporacje, np. linie lotnicze, jak również małe i średnie firmy regionalne. Już teraz wiele z nich ma poważne problemy z płynnością finansową. Brakuje im środków finansowych, które pozwoliłyby pokryć straty i regularnie spłacać zaciągnięte pożyczki oraz regulować płatności wobec dostawców i pracowników.
Czy można powstrzymać pogarszającą się płynność finansową?
Jak przygotować się na ten trudny czas w firmie? – to jedno z najczęściej zadawanych pytań przez osoby zarządzające finansami w firmie.
Odpowiedzi na nie szukaliśmy podczas webinarium Klubu CFO, które poświęcone było rozwiązaniom, jakie można wdrożyć w firmie w krótkim czasie tak, aby utrzymać jej płynność finansową. Swoimi doświadczeniami oraz rekomendacjami podzielili się zaproszeni eksperci: Maciej Radzki, dyrektor departamentu Bankowości Przedsiębiorstw w Banku Millennium, Wojciech Wieroński, CFO Dr. Max oraz Adam Popłonkowski, dyrektor Departamentu Finansowania i Restrukturyzacji w KPMG Advisory. Webinarium poprowadziła Urszula Wysocka, ekspert ICAN Institute.
Spotkanie rozpoczęło się od analizy obecnej sytuacji ekonomicznej w perspektywie polskiej i światowej. Adam Popłonkowski przedstawił zarys aktualnej sytuacji firm w poszczególnych branżach, a następnie opowiedział o działaniach, jakie podejmują obecnie organizacje, by zminimalizować zagrożenia związane z kryzysem. Jak zauważył, są to przede wszystkim wnioskowanie do banków o zawieszenie obsługi zadłużenia i spłat rat kredytowych oraz ograniczenia kosztów wynagrodzeń.
Wojciech Wieroński przeanalizował natomiast największe wyzwania CFO w dobie koronawirusa. Dla firm kluczową kwestią jest walka o utrzymywanie płynności finansowej. Zdaniem eksperta koronawirus wywołał w krótkim czasie dwa istotne zjawiska wpływające negatywnie na przedsiębiorstwa: mocne ograniczenie popytu i jednocześnie duże ograniczenie podaży ze względu na wprowadzone obostrzenia. Jego zdaniem obecny kryzys jest nowym doświadczeniem dla biznesu, co sprawia, że firmy nie dysponują danymi czy przykładami z przeszłości, z których mogłyby skorzystać. Dlatego kluczowe w obecnej sytuacji jest dostosowanie myślenia i modeli biznesowych do nowych okoliczności.
Jak mogą pomóc banki?
Na to pytanie odpowiedział Maciej Radzki, który przedstawił perspektywę banków i omówił proponowane przez nie rozwiązania, które mają wesprzeć polskich przedsiębiorców. Najważniejszymi z nich są tzw. trzymiesięczne wakacje kredytowe, czyli przesunięcie spłaty rat kredytów, które miałyby pomóc usprawnić płynność finansową firm. Kolejną propozycją jest półautomatyczne odnowienie techniczne kredytu na trzy miesiące. To rozwiązanie przygotowane przede wszystkim z myślą o przedsiębiorstwach, w które kryzys uderzył najmocniej. Banki zdecydowały się na uproszczenie całej procedury tak, aby firmy mogły skoncentrować się na priorytetowych dla nich działaniach związanych z walką z kryzysem.
W trakcie webinarium eksperci odpowiedzieli również na pytania, jakie kroki powinny podjąć firmy w pierwszej kolejności, by zabezpieczyć płynność finansową, oraz gdzie szukać rezerw finansowych. Omówione zostały także rozwiązania i świadczenia przygotowane przez rząd w ramach tarczy antykryzysowej, w tym ulgi podatkowe i zwolnienia ze składek ZUS.
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia pełnej relacji z webinarium i poznania wszystkich szczegółów dotyczących projektu tarczy antykryzysowej: