W kolejnej odsłonie z cyklu Spotkania mniej formalne rozmawiamy z Karoliną Stawińską, przewodniczącą komitetu ds. rekrutacji w Kairos Society – organizacji wspierającej młodych przedsiębiorców, współorganizatorką międzynarodowej kampanii Our Future World oraz współzałożycielką fundacji FutureLab – działającej na rzecz wyrównywania szans w dostępie do najnowszych technologii.
Spotkania mniej formalne to cykl wywiadów z wybranymi przez redakcję HBRP.pl polskimi przedsiębiorcami, którym zadajemy te same pytania – o to, co ich fascynuje w biznesie, jak wygląda ich dzień, czym są dla nich pieniądze. Mamy nadzieję, że w ten sposób powstanie kalejdoskop polskiej przedsiębiorczości, który będzie dla was inspirujący. Wszystkie rozmowy znaleźć można na stronie hbrp.pl/nieformalnie.
W biznesie najbardziej fascynuje mnie...
W biznesie najbardziej fascynuje mnie poznawanie, łączenie oraz współpraca z młodymi, ambitnymi przedsiębiorcami, którzy poszukują rozwiązań globalnych problemów, którym dotychczas nie podołały struktury międzynarodowe takie jak np. UE lub ONZ.
Moja pierwsza praca...
Przedstawiciel handlowy na targach samochodowych w Amsterdamie (śmiech).
Jeżeli mogłabym zrobić coś wspólnie z dowolną osobą na świecie, byłaby to...
Beth Comstock, prezes zarządu GE Business Innovations, ponieważ ma unikalne doświadczenie w łączeniu najbardziej innowacyjnych start‑upów z zasobami jednej z największych korporacji na świecie.
Nie wyobrażam sobie dnia bez...
Filiżanki zielonej herbaty, a weekendu bez kieliszka czerwonego wina.
Książka, która zrobiła na mnie ostatnio największe wrażenie...
Richard Branson – Screw it, let's do it! Lessons in life.
Pieniądze to dla mnie...
Pieniądze to środek do celu; umożliwiają mi podróżowanie po całym świecie oraz wspieranie najróżniejszych inicjatyw biznesowych i charytatywnych.
Polscy przedsiębiorcy są...
Polscy przedsiębiorcy są za bardzo skupieni na polskim rynku; często nawet nie próbują marzyć w skali globalnej.
Mój cel na najbliższy rok to...
Mój cel na najbliższy rok to wykorzystanie moich dotychczasowych relacji do stworzenia ekosystemu innowacyjnych start‑upów w Polsce i w Europie. Obecnie pracuję nad rekrutacją stu najbardziej obiecujących, europejskich start‑upów technologicznych, które zaprezentują swoje rozwiązania podczas dziewiątego Szczytu Innowacji w Brukseli. W ramach FutureLab przygotowuję serię zajęć z druku 3D i robotyki dla dzieci z 15 miejscowości w Polsce; celem jest ukształtowanie kolejnego pokolenia polskich wynalazców i innowatorów.
Jakiej rady udzieliłabym osobom rozpoczynającym przygodę z biznesem?
W ciągu ostatnich dziesięciu lat odwiedziłam 58 krajów na pięciu kontynentach i to, co mnie najbardziej zadziwia w Polakach, to nieumiejętność proszenia o pomoc. Nie bój się dzielić swoimi najlepszymi pomysłami, otwórz się na konstruktywną krytykę ze strony ludzi o radykalnie odmiennych poglądach, a najlepiej zacznij od znalezienia sobie mentora.