Projektowanie oświetlenia biurowego coraz częściej bazuje na wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii. Przedsiębiorstwa na całym świecie podążają za najnowszymi trendami, wykorzystując je w tworzeniu elastycznej i wpływającej na kreatywność przestrzeni do pracy.
Partnerem materiału jest Signify.
Icade, Paryż, Francja
Francuska firma Icade jako pierwsza zamontowała oprawy oświetleniowe z technologią Li‑Fi w swoim inteligentnym biurze w Paryżu. Li‑Fi to dwukierunkowa, szybka technologia bezprzewodowa podobna do Wi‑Fi. Jednak w odróżnieniu od Wi‑Fi, które do przesyłania danych wykorzystuje fale radiowe, działanie Li‑Fi opiera się na wykorzystaniu fal świetlnych. Oprawy biurowe Philips z technologią Li‑Fi zapewniają dostęp do szerokopasmowego internetu o szybkości 30 Mb/s bez strat w jakości oświetlenia. Przy prędkości 30 Mb/s użytkownik może jednocześnie oglądać online filmy w jakości HD i prowadzić wideorozmowy. W przeciwieństwie do Wi‑Fi technologia Li‑Fi jest odpowiednia dla środowisk wymagających wysokiego poziomu bezpieczeństwa, takich jak back office instytucji finansowych lub służb rządowych.
Skanska, Warszawa, Polska
Jednym z najbardziej innowacyjnych biurowców w Polsce, który jest w trakcie audytu i jako pierwszy otrzyma certyfikat WELL Building Standard, jest Spark. W trakcie jego projektowania certyfikacji poddanych zostało kilkanaście obszarów, a jednym z nich było oświetlenie. Dzięki wsparciu ekspertów z Signify stworzono biuro, w którym poziom światła dopasowuje się do potrzeb pracowników. Co więcej, mogą oni sterować nim przy użyciu smartfonów. Oświetlenie integruje się z systemem Connected by Skanska, spełnia również wymagania techniczne związane m.in. z ilością i barwą dostępnego światła.
Innogy, Praga, Czechy
Biuro Innogy w Pradze przeszło gruntowną modernizację. Jednym z elementów, który uległ całkowitej zmianie, było oświetlenie. Firma zdecydowała się na inwestycję w system wspierający cykl dobowy człowieka. Zastosowane rozwiązania powodują, że pozyskane światło pobudza pracowników do działania. Jest to możliwe dzięki zmianom temperatury barwowej i natężenia, dopasowującym się do pory dnia. Na przykład w pierwszych godzinach pracy oraz po lunchu biuro jest oświetlone przyjemnym, jasnym światłem o barwie przypominającej naturalne światło dzienne. Takie rozwiązanie podnosi poziom energii, a to w konsekwencji przekłada się na większą efektywność pracowników.
Deloitte, Amsterdam, Holandia
Biurowiec The Edge, w którym mieści się siedziba Deloitte, to klasyczny przykład inteligentnego budownictwa. Zainstalowany system oświetleniowy umożliwia pracownikom m.in. personalizację oświetlenia i temperatury w pomieszczeniach za pomocą aplikacji w smartfonie. Wykorzystuje niemal 6500 połączonych ze sobą opraw LED i 3000 czujników, tworząc „cyfrowy sufit” na każdym z 15 pięter budynku. System zbiera, przechowuje i udostępnia dane zarządzającemu w czasie rzeczywistym, pomagając tym samym w optymalizacji zużycia energii.
Ten tekst jest częścią projektu Biura: nowa definicja przestrzeni. Architektura. Design. Komfort pracy. Funkcjonalność przestrzeni i efektywność pracowników. Podpowiadamy, co warto zmienić w otoczeniu biurowym, by codzienna praca była bardziej efektywna i przyjemna. Odkrywaj i zmieniaj swoje biuro »
Deloitte, Mediolan, Włochy
Projektując swoje biuro, Deloitte postawiło na elastyczność i otwartą przestrzeń, która sprzyja pracy zespołowej. Inwestując w oświetlenie, organizacji zależało na systemie, który z jednej strony będzie idealny dla otwartych przestrzeni, a z drugiej da pracownikom kontrolę nad warunkami panującymi w biurze. Ostatecznie firma zdecydowała się na rozwiązanie Interact Office, bazujące na technologii PoE (Power Over Ethernet). System monitoruje m.in. – dzięki specjalnym czujnikom zamontowanym w oprawach oświetleniowych – obłożenie poszczególnych części biura. Dzięki temu firma może lepiej zarządzać otwartą przestrzenią, analizując jej faktyczne wykorzystanie.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Nowoczese biuro przyciągnie do twojej firmy talenty. »
Atrakcyjne biuro w walce o talenty
W walce o najlepszych pracowników „kartą przetargową” może okazać się nowoczesne i funkcjonalne biuro. Czyli jakie?