Polska gospodarka rozwija się dynamicznie. Firmy stawiają sobie ambitne cele biznesowe, zdobywają nowe rynki i nowych klientów, inwestują. Co jednak niepokojące – opóźnienia w płatnościach zmniejszyły się w niewielkim stopniu się. Ostatnie badanie Coface wskazuje, że 99% przedsiębiorstw odnotowuje opóźnienia w spływie należności. Średnia zaległości płatniczych sięga ok. 60 dni.
Opóźnienia płatnicze wpływają nie tylko na płynność finansową firmy, ale uderzają również w partnerów biznesowych. Poza płynnością ograniczają ich inwestycje, zatrudnienie i rozwój. Są przyczyną spirali zadłużenia, w którą wpadają wszyscy kontrahenci współpracujący w łańcuchu dostaw. To groźna sytuacja szczególnie dla tych firm, którym grozi bankructwo w wyniku „przeterminowania” kilku czy kilkunastu faktur.
Zarządzanie należnościami powinno się zacząć długo przed wystawieniem faktury, w momencie rozpoczęcia negocjacji z partnerem biznesowym. Kompleksowa wiedza na jego temat pozwala uniknąć w przyszłości wielu przykrych niespodzianek. W teorii firmy wiedzą, jak to robić, dane o zadłużeniu przedsiębiorstw pokazują jednak, że nie wykorzystują tej wiedzy w praktyce. Przyczyny są różne.
Co zrobić, gdy sprawy finansowe trzeba regulować szybko, a na pieniądze z faktur od kontrahentów czeka się miesiącami? Wyjściem z sytuacji jest nawiązanie współpracy z wyspecjalizowanymi firmami, których zaawansowane narzędzia pomagają w zarządzaniu bieżącymi należnościami, ostrzegają przed współpracą z przedsiębiorstwami bliskimi bankructwa i pozwalają unikać zatorów płatniczych.
Wraz z tymi firmami przygotowaliśmy raport Przedsiębiorca mądry przed szkodą