Kiedy trzeba wspólnie rozwiązać jakiś problem, najczęściej nie da się uniknąć konfliktów. Nierzadko jeśli zadanie kończy się sukcesem, zaszczyty dzielone są po równo i osoby szczególnie angażujące się w projekt mają silne poczucie niesprawiedliwości. Czy w związku z tym należałoby porzucić pracę zespołową i skupić się na umiejętnościach jednostki?
Partnerem materiału jest Balma.
Oczywiście, że nie. Rezultaty osiągane przez dobrze współpracujące zespoły są z reguły nieporównywalne z efektami pracy pojedynczych specjalistów. Ponadto w wielu przypadkach praca zespołowa jest po prostu koniecznością. Co więc zrobić, by była efektywna?
Wielu ekspertów uważa, że fiasko wspólnych działań wynika nie tyle z braku umiejętności współpracy, co z nieodpowiednich do niej warunków… Sprawdźmy więc, co się za tym kryje.
Idealne warunki do pracy zespołowej
Na początku zastanówmy się, jakie warunki są niezbędne, aby praca zespołowa przebiegała pomyślnie. Posiłkując się materiałami wielu firm coachingowych i opracowaniami z zakresu psychologii biznesu, można wyodrębnić kilka najistotniejszych elementów wspomagających współpracę i motywujących do efektywnego działania. Są to:
Wspólny cel
Jasno określony, szczegółowo przedyskutowany, logiczny i mierzalny, odpowiadający możliwościom grupy.
Zaufanie
Wzajemne zaufanie lidera i grupy oraz wewnętrzne zaufanie w samej grupie. Niektórzy twierdzą, że czasami może okazać się to niemożliwe. Tak jest w większości przypadków w grupach, które nie potrafią szczerze wymieniać poglądów i podchodzić do zadań z dystansem.
Elastyczność
Jeśli grupa ma możliwość szybkiego reagowania, spotykania się i omawiania bieżących spraw, zyskuje nie tylko na czasie, ale również na kreatywności. Jedna myśl rodzi kolejną. W zespole objawia się synergiczna siła pozwalająca osiągać efekty, o jakich pojedyncza osoba mogłaby tyko marzyć.
Ten tekst jest częścią projektu Biura: nowa definicja przestrzeni. Architektura. Design. Komfort pracy. Funkcjonalność przestrzeni i efektywność pracowników. Podpowiadamy, co warto zmienić w otoczeniu biurowym, by codzienna praca była bardziej efektywna i przyjemna. Odkrywaj i zmieniaj swoje biuro »
Atmosfera kreatywności i budowa relacji
Powszechnie wiadomo, że najlepsze pomysły pojawiają w najdziwniejszych momentach. Pod prysznicem, w korku, w kawiarni… Prowadzi to do prostego wniosku – czasami nie trzeba się zmuszać do myślenia. Wystarczy zadbać o odrobinę relaksu i rozluźnienia. Zrobić sobie kawę, usiąść wygodnie w fotelu. Być może podczas swobodnej rozmowy narodzi się pomysł, który już niedługo całkowicie zrewolucjonizuje strategię firmy. Nic tak nie buduje zespołu, jak pozytywna atmosfera i wspólne spędzanie czasu w nieformalnej przestrzeni.
Jak stworzyć idealne warunki do współpracy?
Najważniejsze to mieć dobrze opracowaną strategię zarządzania potencjałem ludzkim. Pracowników zatrudniamy ze względu na umiejętności wyróżniające ich z grona innych kandydatów. Są indywidualnościami. Musimy więc zadbać o to, aby wykonując zlecone zadania indywidualne, mieli oni poczucie, że cały czas stanowią część grupy. Możliwość wpływania na kształt projektu, konstruktywnej dyskusji na jego temat, a w końcu świadomość udziału w sukcesie zespołu – to bezcenne doświadczenia, które często budują nie tylko karierę, ale też poczucie własnej wartości i pewność siebie.
Żeby potencjał zespołu miał szansę się rozwinąć, zespół musi mieć zapewniony komfort pracy – wszyscy jako grupa i każdy indywidualnie. Nie chodzi tu już o brak presji czy nierealne wymagania, ale o namacalny czynnik, jakim jest środowisko pracy. Pojęcie to dawno już wyszło poza ramy ściśle rozumianego BHP.
Jak więc budować komfortowe środowisko pracy – elastyczne, by uwzględniało zarówno komfort pracy pojedynczego pracownika, jak i efektywność całej grupy? Przede wszystkim musimy stworzyć przyjazną przestrzeń biurową.
Bądźmy elastyczni. Zastosujmy w biurze rozwiązania dające możliwość wprowadzania szybkich zmian. Meble z kolekcji Balma PLUS pozwalają w dowolny sposób projektować przestrzeń. Mobilne tapicerowane parawany sprawiają, że wszystko jest zawsze pod ręką, a ścianki ETUM zapewniają komfort akustyczny, gdy tylko potrzebna jest chwila skupienia. Funkcjonalność jest najważniejsza, nie można jednak zapominać o estetyce. Oryginalny design wspomaga kreatywność i działa relaksująco. Kolekcja Balma PLUS łączy te cechy, zapewniając jednocześnie wygodę i funkcjonalność.
Rozmawiajmy ze sobą. Spotkania służbowe, zebrania grup zadaniowych to wyzwania, którym z łatwością sprostamy dzięki zastosowaniu nowoczesnych elementów biurowych. Zapewnijmy naszym zespołom prywatność, organizując rozmowy w wyciszonych, komfortowych przedziałach z kolekcji Balma PLUS.
Kilku pracowników to grupa. Żeby zbudować zespół, potrzebna jest dobra komunikacja, zaufanie i sprzyjające środowisko pracy. Zaaranżujmy więc przestrzeń tak, by w naszym biurze praca zespołowa stała się przyjemnością.