Najpopularniejsze tematy:

Premium

Materiał dostępny tylko dla Subskrybentów

Nie masz subskrypcji? Dołącz do grona Subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Jesteś Subskrybentem? Zaloguj się

Premium

Subskrybenci wiedzą więcej!

Nie masz subskrypcji? Dołącz do grona Subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Wybierz wariant dopasowany do siebie!

Jesteś Subskrybentem? Zaloguj się

X
Następny artykuł dla ciebie
Wyświetl >>
Czy przeprowadzka Data Center jest ryzykowna?

Pomysł na przeniesienie serwerów z siedziby firmy do Data Center zwiększa obawy o zapewnienie nieprzerwanego dostępu do danych, aplikacji i kopii zapasowych. Czy słusznie?

Wątpliwości rozwiąże właściwie zaplanowana migracja i zabezpieczenie danych poprzez wykonanie kopii zapasowych. Jest to oferta dostępna jedynie u dużych dostawców usług, posiadających zarówno zaplecze data center, jak i odpowiednie kompetencje. Przeniesienie własnych serwerów do data center może być zabezpieczone do tego stopnia, że ani przez moment nie nastąpi przerwa w dostępie do krytycznych danych.

Ryzyka związane z migracją do Data Center:

  • obszar związany z dostawcą usług – jakość współpracy, bezpieczeństwo mienia, danych, danych wrażliwych (osobowych),

  • nowe usługi telekomunikacyjne – zmiany konfiguracji grożą zakłóceniami,

  • operacja relokacji zakłóca lub pogarsza status systemów klienta – system nie ruszy, ulegnie uszkodzeniu mechanicznie lub sprzętowo, popełnimy błąd przy ponownym uruchomieniu,

  • operacja relokacji będzie stanowić większą przerwę w biznesie niż zakładałeś,

  • firma przeprowadzająca relokację przeprowadzi to w sposób nieprofesjonalny – sprzęt zostanie zniszczony, zgubiony lub będzie niekompletny, a cały proces będzie trwał dłużej niż zakładałeś,

  • operacja relokacji nie opłaci się – jednorazowy koszt będzie zbyt wysoki i nie zwróci się w dłuższej perspektywie.

Skoro występują powyższe niebezpieczeństwa, dlaczego właściwie mam zaufać zewnętrznemu Data Center? Skąd mam mieć pewność, że w czasie przeprowadzki nie nastąpi żadna usterka, a tym samym przerwa w dostępie do serwerów?

Data Center obsługiwane przez zewnętrznego dostawcę, jak np. Orange, zapewnia bezpieczeństwo danych i nośników, na których są one zgromadzone. Oprócz strzeżonego terenu, nieprzerwanej pracy i stałej uwagi zespołu specjalistów, Data Center zapewnia również najnowocześniejsze technologie utrzymywania stałej temperatury, ciągłej dostawy prądu oraz połączenia z internetem. Zwykłe serwerownie nie mają tylu zabezpieczeń – często jest to jedynie oddzielne pomieszczenie w firmie z autonomicznym dostępem do prądu i internetu, jednak bez zabezpieczeń fizycznych i dozoru grupy specjalistów.

Czy zatem dotychczasowa praca mojej serwerowni nie była bardziej narażona na usterkę niż Data Center?

Po przeniesieniu serwerów firmy na teren Data Center (zwykle trwa to od kilku do kilkunastu godzin, zależy od położenia siedziby firmy) systemy informatyczne działają tak samo jak przed przeprowadzką. Fizyczna lokalizacja serwerów nie ma większego znaczenia. Liczy się gwarancja bezpieczeństwa i doświadczenia, które zapewnia Data Center. Przeprowadzki nie są codziennie. Warto zadbać, aby odbyły się sprawnie. Z czym dokładnie to się wiąże? Zewnętrzny dostawca usług, który wykonuje to rutynowo, przeprowadzi cię przez ten proces, zwany w branży relokacją. Podobnie jak w domu, przeprowadzka daje dodatkowe korzyści, bo nie można jej sobie wyobrazić bez:

  • inwentaryzacji,

  • w złożonych przypadkach – wykonania projektu technicznego i planu aktywności,

  • wykonania dokumentacji,

  • oznaczenia urządzeń,

  • bezpiecznego wygaszania urządzeń/systemów,

  • demontażu urządzeń teleinformatycznych oraz komponentów IT,

  • przygotowania urządzeń do transportu (pakowanie, zabezpieczenie),

  • ubezpieczenia,

  • rozpakowania i montażu urządzeń w docelowym miejscu,

  • testów i uruchomienia systemów w nowej lokalizacji.

Ten tekst jest częścią projektu How to do IT. To twój sprawdzony przewodnik po cyfrowej transformacji i technologiach dla biznesu. Zapisz się na newsletter projektu!

Robert Kamiński

Konsultant i analityk rynku zaawansowanych technologii, specjalista w zakresie dziedziny badania rynku i opinii, marketingu i sprzedaży.


Najpopularniejsze tematy