Najpopularniejsze tematy:

Premium

Materiał dostępny tylko dla Subskrybentów

Nie masz subskrypcji? Dołącz do grona Subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Jesteś Subskrybentem? Zaloguj się

Premium

Subskrybenci wiedzą więcej!

Nie masz subskrypcji? Dołącz do grona Subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Wybierz wariant dopasowany do siebie!

Jesteś Subskrybentem? Zaloguj się

X
Następny artykuł dla ciebie
Wyświetl >>
Czy faktoring się opłaca?

Przedsiębiorcy mogą dziś finansować swoją działalność na wiele sposobów. Dotyczy to zarówno środków własnych oraz zysków generowanych przez przedsiębiorstwo, jak i środków oferowanych przez najróżniejsze instytucje finansowe. Mowa również o firmach faktoringowych, które dostarczają skuteczne narzędzia do walki o utrzymanie bieżącej płynności finansowej. Czym jest faktoring? Kogo powinna zainteresować taka forma finansowania biznesu?

Czym jest faktoring?

Faktoring to nowoczesna usługa finansowa, która może się pochwalić stale rosnącą popularnością. Jest to bowiem skuteczne narzędzie w walce o utrzymanie płynności finansowej. Wiele przedsiębiorstw funkcjonuje dziś w środowisku, w którym kredytowanie sprzedaży jest wręcz standardem. Dla wielu firm z branży transportowej, handlowej czy budowlanej wystawianie faktur z terminem płatności odroczonym o kilka tygodni czy nawet miesięcy jest nierzadko warunkiem rozpoczęcia współpracy biznesowej.

O ile dla kontrahenta taki kredyt kupiecki jest bardzo korzystny, o tyle dla wystawcy faktury jest to bardzo trudna sytuacja. Zwłaszcza gdy każdego miesiąca ponosi wysokie koszty działalności, a zmuszony jest do nieustannego kredytowania sprzedaży. Utrzymanie płynności staje się w takich warunkach bardzo trudne. Z pomocą może jednak przyjść faktoring. Sprzedając nieprzeterminowane faktury z odroczonym terminem płatności firmie faktoringowej, przedsiębiorca pozbywa się problemu. Otrzymuje niemal od ręki środki zamrożone na fakturach i może je przeznaczyć na dowolny cel – wypłatę wynagrodzeń, opłacenie faktur za zamówione materiały czy ewentualne inwestycje.

Kto powinien zainteresować się usługami faktoringowymi?

Faktoring co do zasady adresowany jest do przedsiębiorców, którzy wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności i z tego względu miewają problemy z utrzymaniem bieżącej płynności finansowej.

Oczywiście ryzyko utraty zdolności do bieżącego regulowania swoich zobowiązań to nie jedyny powód, który może skłaniać do myślenia o skorzystaniu z faktoringu. O odzyskaniu środków zamrożonych na fakturach pomyśleć warto również w przypadku pilnej potrzeby pozyskania funduszy np. na inwestycje – nierzadko rezygnacja z kredytowania zakupu skutkuje możliwością nabycia materiałów w korzystniejszej cenie.

Faktoring może tym samym stanowić elastyczną formę finansowania również planowanych wydatków. Sprzedaż faktur firmie faktoringowej zajmuje zaledwie chwilę, nie wymaga przechodzenia przez długotrwałą procedurę ani udowadniania posiadania zdolności kredytowej.

Dlaczego warto korzystać z faktoringu?

Podstawową zaletą tej usługi jest to, że jest szybką i elastyczną formą finansowania biznesu. Co więcej, można ją wrzucić w koszty i odpisać od niej podatek, dzięki czemu rzeczywisty koszt finansowania faktur będzie jeszcze niższy. Potwierdzają to ogólnodostępne kalkulatory kosztów faktoringu, m.in. https://nfg.pl/kalkulator‑faktoringu.

Ponadto faktoring nie wpływa na zdolność kredytową przedsiębiorstwa, sam nie wymaga dokumentowania zdolności kredytowej ani ustanawiania zabezpieczenia na majątku firmy. W przeciwieństwie do kredytu pozyskane ze sprzedaży faktur środki można przeznaczyć na dowolny cel.

Korzystanie z usług faktoringowych to również szansa na zabezpieczenie swoich interesów. Firmy faktoringowe skutecznie dyscyplinują kontrahentów – motywują ich do terminowej spłaty, dzięki czemu płacą oni na czas.


Najpopularniejsze tematy