Jarosław Gracel, wiceprezes Astora podczas III Kongresu MIT Sloan Management Review Polska przybliżył koncepcję cyfrowego bliźniaka i jego rolę we wprowadzaniu koncepcji Przemysłu 4.0.
Cyfrowy bliźniak/digital twin to cyfrowy model urządzenia i procesów, który umożliwia tworzenie symulacji jego działania i ułatwia podejmowanie decyzji biznesowych - wyjaśniał w swoim wystąpieniu Jarosław Gracel.
Cyfrowy bliźniak pozwala kontrolować w czasie rzeczywistym, co dzieje się w fabryce lub magazynie. To realna korzyść dla biznesu. Dziś, w dobie przyśpieszonej transformacji cyfrowej koncpecja cyfrowego bliźniaka nabrała rozpędu ze względu na cyfryzację procesów produkcyjnych, w których „bliźniaki” reprezentują „cyfrowy obraz obiektu fizycznego lub procesu w czasie zbliżonym do rzeczywistego, który pomaga zoptymalizować wyniki biznesowe”.
Pod wpływem rozwoju takich technologii jak rozszerzona rzeczywistość (AR), chmura obliczeniowa, internet rzeczy (IoT), sztuczna inteligencja (AI) czy 5G – idea cyfrowego bliżniaka ewoluowała, dając możliwość zdigitalizowania wszystkiego, co nas otacza oraz zbierania danych związanych z tym co „to wszystko” robi.
O szczegółach ideii cyfrowego bliźniaka i praktycznej realizacji można posłuchać w poniższym wystąpieniu. Dowiesz się z niego m.in.
Czym jest cyfrowy bliźniak?
Dlaczego rola cyfrowego bliźniaka w przemyśle 4.0 jest taka ważna?
Jakie zmiany wiążą się z realizacja koncepcji cyfrowego bliźniaka?
Jak wykorzystanie praktyczne wspomnianej ideii wpływa na kulturę organizacyjną firmy?
Co trzeba zrobić, by być gotowym na cyfrowego bliźniaka?