Najpopularniejsze tematy:

Premium

Materiał dostępny tylko dla Subskrybentów

Nie masz subskrypcji? Dołącz do grona Subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Jesteś Subskrybentem? Zaloguj się

Premium

Subskrybenci wiedzą więcej!

Nie masz subskrypcji? Dołącz do grona Subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Wybierz wariant dopasowany do siebie!

Jesteś Subskrybentem? Zaloguj się

X
Następny artykuł dla ciebie
Wyświetl >>
6 wyborów zawodowych, które prowadzą na szczyt

Poznaj swoje mocne strony, okaż wrażliwość i powiedz „nie”, gdy zajdzie taka potrzeba. Oto świadome decyzje, które ukształtowały karierę Yamini Rangan, CEO HubSpot.

Kiedy Yamini Rangan ukończyła szkołę biznesu, chciała pracować w konsultingu, ale rynek był niepewny. Zamiast tego przyjęła więc stanowisko sprzedawcy w firmie technologicznej. Ten ruch był ciosem dla jej indyjskich rodziców, „którzy już byli rozczarowani, że nie zostałam lekarzem” – powiedziała Rangan. Okazało się jednak, że była to mądra decyzja. Dziś jest dyrektorem generalnym HubSpot, firmy programistycznej o przychodach 1,7 miliarda dolarów w 2022 roku, założonej przez absolwentów MIT – Briana Halligana i Dharmesha Shaha.

W przemówieniu inauguracyjnym na dorocznej konferencji MIT Initiative on the Digital Economy 2023 Rangan zastanawiała się nad świadomymi decyzjami, które zmieniły bieg jej kariery. „Zdecydowałam się zostać inżynierem w Indiach, gdzie mniej niż 8% kobiet dołączyło do klasy inżynierskiej” – powiedziała. „Zdecydowałam się opuścić mój kraj i przyjechać tutaj w wieku 21 lat, mając wiele nadziei i marzeń, ale niewiele więcej”.

Rangan wierzy, że dojście do pozycji lidera wielkiego formatu jest konsekwencją świadomych wyborów. W rozmowie z Andrew McAfee, współdyrektorem IDE, opowiedziała o sześciu wyborach, których dokonała na swojej drodze do C‑suite.

Wybór 1: Idź wolniej, a zajdziesz dalej

Kiedy Rangan awansowała na stanowisko kierownika sprzedaży ze stanowiska indywidualnego sprzedawcy, początkowo popełniła błąd polegający na wdrożenia zbyt szybkiego tempa działania ze swoim zespołem. Oczekiwała, że członkowie zespołu będą pracować zarówno szybko, jak i dokładnie – tak jak ona – i zdała sobie sprawę, że musi pozwolić im znaleźć odpowiedzi, a nie mówić im, co mają robić. „Chodziło o zmianę mojego sposobu myślenia. Zamiast bycia najszybszym biegaczem w drużynie, stanie się trenerem biegów przełajowych – kimś, kto sprawi, że wszyscy w drużynie wygrają. Powiedziałabym, że jest to prawdopodobnie jedna z najważniejszych lekcji, jakie wyniosłam z mojej podróży. Za każdym razem, gdy zmieniam firmę lub przyjmuję większą rolę w firmie, przypominam sobie, że muszę zwolnić, aby zajść daleko z zespołem, bo to pomaga”.

Wybór 2: Postaw na wyróżnianie się, a nie dopasowywanie

W sprzedaży networking jest niezbędny. Jednak niezobowiązujące pogawędki z klientami przy grze w golfa nie były dla Rangan, zwłaszcza że miała dwójkę małych dzieci. Jako osoba z natury analityczna, zamiast tego zagłębiała się w sprawozdania finansowe firm 10K i 10Q i zadawała klientom wnikliwe pytania dotyczące ich działalności.

„Byłam naprawdę ciekawa, dlaczego klienci kupują oprogramowanie i jaka jest jego wartość dla ich firm i ich własnych karier” – opowiada Rangan. Uzbrojona w tę wiedzę odniosła więcej zwycięstw i zyskała większą pewność siebie. „W ten sposób zyskałam wiarygodność” – przyznała.

Dla Rangan jest to kwestia autentyczności – w jej przypadku poszukiwania sprzecznych punktów widzenia oraz słuchania i działania na podstawie informacji zwrotnych. „Autentyczni liderzy mówią dokładnie to, co mają na myśli i dlatego się wyróżniają” – mówi Rangan. „Istnieje mnóstwo badań, które mówią, że autentyczność wygrywa” – dodaje.

Wybór 3: Wybierz „niewidzialną ścieżkę”, gdy się pojawi

Istnieją dwie ścieżki awansu, które można obrać w organizacji. Pierwsza to ścieżka widoczna; dołączasz do określonej funkcji w organizacji i pniesz się po szczeblach kariery. Druga to niewidoczna ścieżka, która nie jest tak precyzyjnie zdefiniowana. Rangan wybrała tę drugą. Rozpoczęła pracę w Dropbox jako lider funkcjonalny, ale odkryła, że lubi łączyć różne funkcje, co ostatecznie doprowadziło ją do stanowiska dyrektora operacyjnego. Skupienie się na firmie, a nie na funkcjach, opłaciło jej się.

„Otworzyła się niewidzialna ścieżka, nie dlatego, że byłam świetnym liderem funkcjonalnym, ale dlatego, że byłam dobrym i wiarygodnym liderem firmy” – twierdzi Rangan. „Nie wiedziałam, że taka ścieżka istnieje, ale była to wyjątkowo ważna droga do moich ról przywódczych”.

Wybór 4: Wybierz „pracę wstecz od przyszłości”

Rangan została mianowana tymczasowym dyrektorem generalnym HubSpot w trudnej dla firmy sytuacji w 2021 roku, kiedy dotychczasowy CEO Brian Halligan  (współzałożyciel i prezes wykonawczy HubSpot) potrzebował czasu wolnego, aby dojść do siebie po poważnym wypadku na skuterze śnieżnym. Rangan powiedziała, że objęcie stanowiska CEO na stałe w tym samym roku było dla niej ogromnym osiągnięciem, ale wiązało się ze zwątpieniem w siebie i syndromem oszusta. Aby przez to przejść, myślała o przyszłości, którą chciała stworzyć. „Ale podjęłam decyzję, że będę pracować jakby wstecz od przyszłości, którą zamierzam stworzyć, a nie od przeszłości i faktu, że nie znałam połowy funkcji lub że nigdy wcześniej nie wykonywałam tej pracy”.

Wybór 5: Nie wahaj się mówić „nie”

Jak Rangan wybiera, na czym skupić swoją uwagę? Regularnie przygląda się swoim priorytetom i sumuje ilość czasu, jaką poświęca na każdy z nich. Daje jej to „jasność, by powiedzieć nie całej masie rzeczy”. „Jeśli próbujesz robić rzeczy, w których inni są dobrzy lub w których inni mogą stać się dobrzy, to źle ustalasz priorytety swojego czasu” – powiedziała. „Mamy wspaniały zespół. Moim zadaniem jest trenowanie naszych liderów i naszego zespołu, aby stali się jeszcze lepsi w swojej pracy, a nie próbowanie wykonywania ich pracy za nich”.

Wybór 6: Postaw na wrażliwość

Zamiast nastawiać się na wygraną ponad wszystko, Rangan stawia na wrażliwość. Jest to postawa, która stoi w sprzeczności z poradami dotyczącymi kariery, które były oferowane kobietom na stanowiskach kierowniczych, gdy Rangan zaczynała. „Myślę, że cała ta idea sprzed 20 lat, żeby nigdy nie okazywać słabości; zachowywać się tak, jakbyśmy cały czas miały na sobie zbroję, nie buduje siły zespołu” – uważa.

Rangan cały czas pracuje nad sobą. Dzieli się nawet swoją oceną wyników ze swoim zespołem, ponieważ chce, aby „wiedzieli, że tak samo jak naciskam na nich, aby stawali się lepsi, ja również naciskam na siebie, aby stawać się lepszą”. „Nie możesz mieć nastawienia na rozwój bez bycia wrażliwym na to, czego potrzebujesz, aby go rozwinąć” – uważa.


Najpopularniejsze tematy