Cyrkularne i zeroemisyjne magazyny, po których przemieszczają się samodzielne roboty i autonomiczne wózki widłowe – takie innowacje w nieruchomościach przemysłowych pozwalają najemcom zwiększać efektywność procesów logistycznych. Wspierają też dążenia do neutralności emisyjnej oraz pomagają w ograniczeniu kosztów eksploatacyjnych. Jak taki mariaż technologii z ekologią wygląda w praktyce i jakie przynosi realne korzyści?
PARTNEREM MATERIAŁU JEST FIRMA PROLOGIS
CENTRA MAGAZYNOWE są dziś projektowane tak, aby emitować jak najmniej dwutlenku węgla i minimalnie wykorzystywać zasoby naturalne, a rynkową cenzurą zielonego budynku jest system certyfikacji. Ale nawet najwyższy stopień certyfikacji to tylko jeden z kroków do osiągnięcia neutralności emisyjnej. To, że holistyczne podejście do carbon neutral jest możliwe, pokazuje Prologis w najnowszym raporcie dotyczącym efektów działań ESG (z zakresu ochrony środowiska, odpowiedzialności społecznej i ładu korporacyjnego) – już za cztery lata firma zamierza osiągnąć neutralność pod względem emisji CO2 wbudowanej w proces powstawania swoich magazynów. W tym celu wdraża kolejne innowacje z obszaru inteligentnego projektowania i zielonego budownictwa.
Podstawa to inwestycje w zieloną energię
Odrębną kwestią są emisje powstające podczas eksploatacji obiektu. Firma inwestuje w rozwiązania technologiczne, które minimalizują ślad węglowy: dba o wysoką efektywność energetyczną budynków i inwestuje w energię ze źródeł odnawialnych. W ten sposób odpowiada na jeden z najbardziej palących problemów klientów – drastycznie rosnące ceny konwencjonalnej energii, które nieuchronnie zwiększać będą koszt eksploatacji powierzchni magazynowych. Własne źródło zielonej energii jest więc istotne dla coraz większej liczby klientów wynajmujących powierzchnie, w tym dla międzynarodowych operatorów, jak DHL czy Raben Group. Prologis już zapowiedział, że w Polsce będzie kontynuować w tym zakresie współpracę z Tauronem. W 2022 roku pójdzie jednak o krok dalej niż energia z gwarancjami pochodzenia. Dla większości spółek firma zakontraktowała już zakup energii elektrycznej wyprodukowanej bezpośrednio z OZE. To oznacza, że do parków Prologis popłynie prawdziwa zielona energia prosto z elektrowni wiatrowych i wodnych. Firma intensywnie inwestuje też we własną fotowoltaikę – tylko w 2020 roku zainstalowała na całym świecie solary o mocy 40 MW. Do 2025 roku chce zwiększyć ich całkowitą moc w skali globalnej z 252 MW do 400 MW, z których aż jedna czwarta będzie powstawać w krajach Beneluksu. Parki Prologis w Europie mają w ten proces tak duży wkład między innymi dzięki powołanemu do tego celu programowi SolarSmart.
Niezbędny element: technologia
Dzięki nowoczesnym technologiom można opracować procesy zarządzania nieruchomościami tak, aby jeszcze bardziej zmniejszyć zużycie energii i przyczynić się do oszczędności zasobów oraz ograniczenia śladu węglowego, najemcom zaś zapewnić bezpośrednie korzyści w postaci niższych kosztów utrzymania zajmowanych powierzchni. Przykładem są europejskie projekty Prologis z zakresu Smart Building. Każdy taki budynek posiada infrastrukturę IT z dostępem do internetu oraz do instalacji elektrycznej na poziomie stropu. W ten sposób można wyposażyć magazyn w Wi‑Fi, kamery, ręczne skanery i inne rozwiązania wspierające bezpieczeństwo, analizę danych i automatyzację.
Możliwości zastosowań są bardzo szerokie – rozbudowane sieci sensorów nadzorują w magazynach systemy bezpieczeństwa, czujniki temperatury czy automatyzują pracę newralgicznych punktów, jakimi są np. doki załadunkowe. Weźmy pod lupę system oświetlenia LED – połączenie lamp z czujnikami ruchu, które włączają i wyłączają oświetlenie zależnie od ruchu pracowników w magazynie, pozwala zredukować zużycie energii o 50% w porównaniu ze standardowym – i tak energooszczędnym – oświetleniem LED. Dlatego za cztery lata 100% globalnego portfolio Prologis będzie oświetlone wysokiej jakości systemami LED.
Inny przykład – inwestycja w trwałą infrastrukturę światłowodową pozwala na eksploatację sieci przez ponad 20 lat, więc może służyć kolejnym najemcom. W porównaniu z tradycyjnym kablem miedzianym technologia światłowodowa pobiera także mniej mocy, co ogranicza zużycie energii u klienta, w efekcie dając niższe rachunki i – co ważne w świetle unijnych przepisów – ogranicza wpływ jego działalności na środowisko.
Najlepsze praktyki prosto z Europy
Jak szacuje Dział Badań Prologis, w ciągu najbliższych pięciu lat konieczne będzie podwojenie powierzchni przeznaczonych na operacje e‑commerce. Odpowiedzialną reakcją jest więc coraz większe zaangażowanie w budownictwo cyrkularne. Jednym z przykładów takiego podejścia jest magazyn w Prologis Park Waalwijk w Holandii. Obiekt powstał w około 30% z materiałów cyrkularnych i biologicznych, a w pomieszczeniach biurowych odsetek ten wynosi aż 80%. Ponieważ Prologis to deweloper, który cały czas pozostaje także właścicielem swoich nieruchomości, projektuje i buduje magazyny tak, aby służyły klientom przez lata. Takie podejście sprawia, że inwestuje w coraz to nowe technologie, które pomagają w tworzeniu nieruchomości w obiegu zamkniętym, praktycznie samowystarczalnych, jak budynek w Eindhoven w Holandii. Działają w nim specjalne pompy ciepła, dzięki którym ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja magazynu zupełnie nie wymagają użycia paliw kopalnych.
Z kolei w budowanym pod Paryżem budynku Moissy 2 powstaje inteligentny system magazynowania energii cieplnej w odwiercie. Podczas lata ciepło magazynowane jest pod ziemią i wpompowywane z powrotem do budynku zimą. Rozwiązanie, za którym stoją przełomowe technologie, przyczyni się do 30% dekarbonizacji obiektu. Dodatkowo budynek zasili energia ze źródeł odnawialnych, co w efekcie sprawi, że będzie on pierwszym magazynem neutralnym pod względem emisji CO2. To oznacza, że pozwoli na uniknięcie, zredukowanie i zrekompensowanie w 100% oddziaływania na środowisko w całym cyklu życia budynku.
Wraz z rosnącym sektorem e‑commerce rosną nowe magazyny. Z analiz Prologis Research wynika, że handel elektroniczny ma znaczną przewagę nad zakupami w sklepach stacjonarnych, jeśli chodzi o ograniczanie emisji. Jeśli dołączymy do tego wykorzystanie sztucznej inteligencji, elektryfikację flot, ekologiczne opakowania nowej generacji i niskoemisyjne budynki, to w kolejnych latach będziemy mogli jeszcze wyraźniej obserwować zielony zwrot w łańcuchach dostaw. Od ekologicznych inwestycji, przez innowacyjne projektowanie budynków, po realne oszczędności dla najemców – realizacje Prologis są przykładem, że nieruchomości magazynowe grają tu ważną rolę.