Cyfryzacja i digitalizacja wkraczają obecnie we wszystkie realizowane procesy logistyczne, transportowe i dystrybucyjne. Dlatego każdy z elementów rewolucji przemysłowej 4.0, czyli Internet Rzeczy, mechanizmy sztucznej inteligencji, automatyka oraz robotyka, dotyczący czynności magazynowych, odgrywa kluczową rolę w rozwoju branży TSL.
PARTNEREM MATERIAŁU JEST FIRMA SEGRO
SEGRO, DEWELOPER NIERUCHOMOŚCI PRZEMYSŁOWYCH, właściciel parków logistycznych w Polsce i Europie, od początku istnienia konsekwentnie buduje pozycję firmy, która wyprzedza trendy rynkowe. Te zaś wyraźnie pokazują, że najemcy powierzchni magazynowych są coraz bardziej zainteresowani nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi. To zainteresowanie wynika z chęci optymalizacji zasobów i budżetu, ale też z trendów związanych ze zrównoważonym rozwojem.
Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom
„W Polsce jesteśmy zdecydowanym innowatorem, jeśli chodzi o ofertę powierzchni magazynowych. Już od kilku lat stosujemy zaawansowane technologie na każdym etapie życia budynków, od ich projektu aż po eksploatację – wyjaśnia Waldemar Witczak, dyrektor regionalny SEGRO. – Przykładem jest choćby wdrożony we wszystkich lokalizacjach w Polsce system monitoringu mediów w chmurze, który pomaga klientom optymalizować zużycie np. prądu czy wody. Rewolucję w zakresie bezpieczeństwa i płynności ruchu w parkach magazynowych przyniósł z kolei system automatycznego rozpoznawania tablic rejestracyjnych, który skrócił czas zezwolenia na wjazd samochodów dostawczych z dwóch minut do dwóch sekund. Standardowymi rozwiązaniami w naszych magazynach są też ładowarki do pojazdów elektrycznych i hybryd. Pracujemy również nad paneuropejskim programem związanym z fotowoltaiką”.
Nowe technologie to nie tylko inwestycja w poprawę jakości funkcjonowania magazynów, ale i ochrona środowiska naturalnego. Rozwiązania PropTech wpływają na większą użyteczność obiektów, zmniejszają ich ślad węglowy, a jednocześnie optymalizują koszty związane z eksploatacją. Dzięki takiemu myśleniu SEGRO wymieniło oświetlenia we wszystkich parkach logistycznych w Polsce na energooszczędne LED‑y, które zapewniają o ponad 30% mniejsze zużycie energii elektrycznej. W efekcie wygrywa i środowisko naturalne, i portfele klientów wynajmujących powierzchnię.
„Już teraz na etapie projektu deweloperskiego uwzględniamy na przykład prefabrykaty, dzięki którym obiekty powstają sprawniej i są bardziej ekologiczne – mówi Waldemar Witczak. – Wykorzystywane są również coraz częściej »zielone powierzchnie«, czyli ściany pokryte roślinnością, które pochłaniają dwutlenek węgla i inne zanieczyszczenia. Takie rozwiązanie pojawiło się m.in. w jednym z obiektów SEGRO w Londynie. O tym, że ekologia dla SEGRO jest codziennością, świadczy fakt, że każdy z nowo powstających budynków otrzymuje certyfikację BREEAM – świadectwo innowacyjności zastosowanych rozwiązań oraz walorów ekologicznych danego obiektu”. Neutralność węglowa to także czerpanie z odnawialnych źródeł energii, z czego wynika m.in. rosnąca popularność fotowoltaiki. W Polsce SEGRO rozpoczęło już współpracę z dostawcą energii ze źródeł odnawialnych. Istotne jest także projektowanie łańcuchów dostaw tak, aby były ekologiczne – skracanie poszczególnych etapów poprzez ulokowanie magazynu bliżej klienta końcowego czy też wykorzystywanie pojazdów przyjaznych środowisku, takich jak autonomiczne vany czy też samochody napędzane energią elektryczną, pozwalające skutecznie ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery.
Zaawansowane technologicznie magazyny
Aby transformacja cyfrowa skutecznie działała na rzecz klientów, SEGRO wdraża projektowanie budynków, wykorzystując Building Information Modeling oraz zarządzanie nimi za pomocą Building Management System, który wspiera systemy automatycznego sterowania w obiektach, szczególnie tych spod szyldu „smart”. Dzięki m.in. takim rozwiązaniom polskie magazyny niczym nie ustępują podobnym obiektom w zachodniej Europie.
„Rozwój sieci 5G przełoży się na szersze możliwości w zakresie monitorowania i analityki, sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe umożliwią automatyzację procesów i podejmowanie decyzji, a aplikacje i systemy ułatwią zarządzanie obiektem. Wszystko to usprawni zarządzanie biznesem i wpłynie na szybsze osiąganie zysków. Digitalizacja przełoży się również na lepsze zarządzanie obiektami – osoby nimi administrujące będą mogły podejmować decyzje sprawniej i przedstawiać klientom jeszcze lepsze rekomendacje. Z drugiej strony na zarządzanie procesami magazynowymi wpłynie trend zrównoważonego rozwoju. Biznesowo po prostu opłaca się być ekologicznym – nie tylko wpływa to na środowisko naturalne, ale także ogranicza koszty związane z obiektem, szczególnie w dobie wzrostu cen surowców, energii elektrycznej i materiałów budowlanych” – zapowiada Witczak.
E‑commerce napędza popyt
Wzrost zainteresowania zakupami online powoduje wzrost popytu na powierzchnię magazynową blisko dużych miast. Według raportu Deloitte, ponad 37% Polaków korzysta z dostawy do domu (to najwyższy wynik w historii badania Global State of the Consumer Tracker). Stąd też magazyny miejskie obsługujące procesy quick commerce to jeden z najszybciej rosnących segmentów na rynku. Oprócz zapotrzebowania na magazyny miejskie, zlokalizowane w granicach dużych aglomeracji, popularność zyskują także obiekty w mniejszych ośrodkach miejskich. Wpływ na to ma zwiększony popyt lokalnych przedsiębiorców i chęć skrócenia odległości do klienta końcowego przez firmy logistyczne i kurierów. Tę tendencję potwierdzają badania JLL (Jones Lang LaSalle), światowego lidera w zakresie usług związanych z nieruchomościami. 39% respondentów w regionie EMEA prognozuje popyt najemców na obiekty o powierzchni mniejszej niż 5000 mkw. Ich cechami charakterystycznymi są położenie blisko wielkich aglomeracji oraz możliwość zaadaptowania powierzchni na niewielkie magazyny, ale też reprezentacyjne biura. Takie obiekty świetnie się sprawdzają do obsługi logistyki „ostatniej mili” oraz lekkiej produkcji.
Jak wynika z analiz firmy badawczej JLL, pod względem popytu Polska była w ubiegłym roku trzecim pod względem aktywności rynkiem magazynowym w Europie. Zapotrzebowanie na powierzchnie w tym sektorze generują przede wszystkim sieci handlowe, operatorzy logistyczni i producenci, głównie z sektora spożywczego i FMCG. Za ponad 70% popytu netto w pierwszym półroczu 2021 roku odpowiadali operatorzy logistyczni i kurierzy (38%) oraz sieci handlowe (33%). Na te sektory przypadło 14 największych tegorocznych nowych umów najmu na 840 tys. mkw. – podaje JLL w swoim podsumowaniu sytuacji na rynku powierzchni magazynowo‑przemysłowych w ciągu sześciu miesięcy tego roku.