Budynki 3 i 4 o powierzchni ponad 120 tys. mkw. w Prologis Park Janki zostały zaprojektowane i wybudowane dla EURO‑net, właściciela marki RTV EURO AGD. To nieruchomości, w których przemyślano każdy szczegół. Dzięki temu powstało nowoczesne i spełniające zasady zrównoważonego rozwoju centrum dystrybucyjne dla handlu tradycyjnego oraz e‑commerce, a jednocześnie miejsce przyjazne pracownikom.
PARTNEREM MATERIAŁU JEST PROLOGIS
EURO‑NET SP. Z O.O. jest właścicielem wyspecjalizowanych sklepów RTV EURO AGD, oferujących elektronikę użytkową i sprzęt gospodarstwa domowego. Sieć działa w modelu omnichannel, oferując produkty zarówno poprzez sklepy stacjonarne, sklepy internetowe, a także telefonicznie za pośrednictwem nowoczesnego Contact Center. Chcąc zapewnić jeszcze wyższą efektywność operacyjną, EURO‑net zdecydował się na powiększenie powierzchni magazynowych, a w konsekwencji przedłużenie istniejącej umowy najmu i budowę dwóch magazynów build‑to‑suit o łącznej powierzchni 123 700 metrów kwadratowych, by stworzyć jedno z największych w Europie centrów dystrybucyjnych dla handlu tradycyjnego oraz e‑commerce. Obiekt wyróżnia wysoki poziom oszczędności energetycznej i niska emisyjność przy jednoczesnym zachowaniu najwyższego standardu wykonania.
– Komfort dla pracowników, efektywność operacji klienta i korzyści dla środowiska – takie trzy cele przyświecały nam przy projekcie najnowszych BTS w Prologis Park Janki. Efekt prac jest doskonałym przykładem na to, że tworzymy centra logistyczne zdecydowanie wykraczające poza ściany i dachy naszych magazynów – powiedział Paweł Sapek, senior vice president i regional head Central Europe w Prologis.
Inwestycja dla EURO‑net została zrealizowana na działce o powierzchni 24 hektarów, położonej zaledwie 15 kilometrów od centrum Warszawy i 14 kilometrów od lotniska Okęcie, w całości należącej do Prologis, co daje możliwość dalszego rozwoju kompleksu w ramach tego samego parku logistycznego. Na terenie parku znajduje się 820 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych, 74 dla ciężarowych ale również przystanek komunikacji publicznej.
BREEAM – Very Good
Obiekt został poddany akredytacji BREEAM i otrzymał ocenę na poziomie Very Good. Zawdzięcza to głównie zaawansowanym technologicznie rozwiązaniom proekologicznym, takim jak: instalacja fotowoltaiczna, latarnie zasilane hybrydowo energią słoneczną i wiatrową czy, dzięki współpracy z EKO Premium od Taurona, korzystaniu z energii elektrycznej pochodzącej wyłącznie ze źródeł odnawialnych. Ponadto zastosowane ściany o zwiększonej termoizolacji i ergonomicznie zaprojektowane powierzchnie zapewniają pracownikom odpowiednią temperaturę i zmniejszają zapotrzebowanie na energię do ogrzewania czy chłodzenia powierzchni. Pozwala to znacznie ograniczyć ślad węglowy i czyni tę inwestycję jeszcze bardziej zieloną. Dumą tego obiektu jest park o powierzchni 8 tys. metrów kwadratowych, wybudowany w ramach europejskiej inicjatyw PARKlife ™, stanowiący strefę well‑being na świeżym powietrzu, dostępną dla wszystkich korzystających z centrum dystrybucyjnego. To sprawia, że miejsce jest jeszcze bardziej przyjazne pracownikom, kurierom i dostawcom.
– Mamy świadomość, że woda jest cennym, a do tego coraz droższym zasobem, dlatego w budynkach magazynowych dobrze sprawdzają się systemy do wykorzystywania deszczówki i odzyskiwania wody szarej, którą wykorzystuje się ponownie np. do spłukiwania toalet – tak jak w Prologis Park Janki. Testujemy w nim też kostkę pochłaniającą CO2 z powietrza – dodaje Paweł Sapek z Prologis.
Efektywność przede wszystkim
Strefa przydokowa została zaprojektowana tak, by ułatwić załadunek i rozładunek – cofnięto pierwszą linię słupów, a całość doświetlono światłem sztucznym LED o mocy 300 lx z czujnikami ruchu i światła.
W Prologis Park Janki, podobnie jak we wszystkich magazynach Prologis w Polsce, wdrożono także istotne rozwiązania wspierające zarządzanie i obsługę techniczną nieruchomości. Dotyczy to głównie systemu smart meteringu, który umożliwia klientom zdalny odczyt i monitorowanie liczników zużycia wszystkich mediów w obiektach, a także systemu do zdalnej obsługi technicznej budynków oraz automatycznego odczytu tablic rejestracyjnych.
– Przy naszej skali działania nawet drobne elementy mają znaczenie. Dlatego w naszych centrach logistycznych promujemy transport niskoemisyjny. Organizujemy przystanki komunikacji miejskiej, instalujemy stacje ładowania pojazdów elektrycznych, tworzymy parkingi na potrzeby carsharingu, a rowerzystom zapewniamy wiaty rowerowe. Jeśli dodamy do tych rozwiązań smart metering, dzięki któremu najemcy mogą na bieżąco kontrolować zużycie wykorzystywanych mediów, to otrzymujemy magazyn, który łączy w sobie korzyści ekonomiczne i ekologiczne. Dzięki naszym inwestycjom budujemy przyszłość logistyki w Europie – powiedział Paweł Sapek.
Wyższy poziom bezpieczeństwa
Już na etapie planowania i budowy magazynu Prologis dba o bezpieczeństwo osób, które będą z niego korzystać, a także procesów logistycznych, jakie będą w nim prowadzone. Tutaj każdy detal ma znaczenie. Na przykład w Prologis Park Janki drzwi dokowe są wyposażone w dodatkowy system, który uniemożliwia przedwczesny odjazd ciężarówki. Ważne jest także zapewnienie bezkolizyjnego i płynnego ruchu. Aby zwiększyć przepustowość i uniknąć kolejki samochodów przed wjazdem do parku, znajdują się specjalne bypassy, które pomagają rozładować ruch w trakcie godzin szczytu.
– Infrastruktura drogowa na terenie parku jest odpowiednio rozbudowana – znaki drogowe, progi zwalniające, wydzielone pasy do ruchu samochodowego i pieszego, chodniki – wszystkie te elementy znacząco poprawiają bezpieczeństwo codziennych operacji. W Prologis Park Janki poszliśmy o krok dalej i wprowadziliśmy specjalnie oznaczoną trasę dla służb ratowniczych, aby podczas ewentualnej interwencji akcja przebiegła szybko i sprawnie – dodaje Paweł Sapek.
W Prologis zrównoważony rozwój i koncentracja na potrzebach klientów idą w parze. Dowodem na to jest centrum dystrybucyjne dla właściciela marki RTV EURO AGD na terenie Prologis Park Janki, które zdobyło prestiżową nagrodę Złoty Kompas 2021 w kategorii „Inwestycja logistyczna”. Jest to wyróżnienie przyznawane za najlepszy projekt realizowany w duchu zrównoważonego budownictwa. To doskonały przykład inwestycji, w której połączono potrzebę maksymalnej efektywności operacyjnej przy jednoczesnym ograniczeniu wpływu na środowisko naturalne.