Paweł Kubisiak
Redaktor naczelny "MIT Sloan Management Review Polska"
Czy na pewno rozumiesz swoją AI?
Kultowy pisarz science fiction Isaac Asimov powiedział kiedyś: „Nie boję się komputerów. Boję się ich braku”. Dziś podobnie podchodzimy do sztucznej inteligencji (AI). Wiele osób z niej korzysta, kierując się jej popularnością i potencjałem, odczuwając jednocześnie efekt FOMO – obawę, że coś ich ominie. Mimo że sztuczna inteligencja jest wszechobecna, często nie rozumiemy jej działania ani potencjalnych czynników ryzyka, jakie niesie. To wydanie „MIT Sloan Management Review Polska” pozwoli zgłębić tajniki algorytmów, które kryją się za technologią AI.
Hyperreality: kto nie przejdzie cyfrowej zmiany, ten zginie
Hyperreality to termin sformułowany przez Piotra Wiśniewskiego, założyciela i CEO Platformy Robotów DBR77, opisujący nową, zmieniającą się rzeczywistość, w której żyjemy, będącą wynikiem dynamicznych interakcji między technologią, społeczeństwem i gospodarką. Koncepcja obejmuje 7 kluczowych megatrendów, które zmieniają biznes.
Jak AI i metaverse wpisują się w cykl życia innowacji
W czasach, gdy środowiska biznesowe ogarnęła prawdziwa gorączka cyfrowego złota czyli generatywnej sztucznej inteligencji, może się wydawać, że inne technologie, takie jak wirtualna czy rozszerzona rzeczywistość, czyli VR (Virtual Reality) i AR (Augmented Reality) zostały zepchnięte na dalszy plan. Nic bardziej mylnego!
Jak grać, by wygrywać
Gorączka złota wokół generatywnej sztucznej inteligencji skłania wielu liderów i menedżerów do rozważenia, w jaki sposób mogliby bezpośrednio wykorzystać ją w swoich organizacjach. Półtora roku po debiucie ChatuGPT dzięki algorytmom możemy ułatwić sobie pracę poprzez automatyzację tłumaczeń, pisanie prostych tekstów i programów, generowanie grafik czy materiałów wideo. Ale na razie nie ma mowy o rewolucji AI.
Czy ChatGPT i Microsoft Copilot to dwie strony tej samej monety?
Co robi Microsoft Copilot, czego nie robią ChatGPT oraz alternatywne rozwiązania sztucznej inteligencji? Czy warto go poznać? Oto odpowiedzi na te pytania.
Wyzwalanie supermocy
Automatyzacja i robotyzacja towarzysza ludzkości od zarania dziejów. Pierwsze próby stworzenia robota podjęto już w starożytnych Chinach. Oczywiście, twór ten nie miał nic wspólnego z algorytmami, gdyż opierał się na prostej mechanice. Ale już w XX wieku to się zmieniło.
Jak Sam Altman został zwolniony i przywrócony na stanowisko CEO OpenAI
Na pierwsze urodziny ChatGPT firma OpenAI, która go stworzyła, odwołała ze stanowiska swojego CEO, by pięć dni później przywrócić go. Zamiast świętować rocznicę przełomowego debiutu, wiodąca na świecie firma zajmująca się sztuczną inteligencją znalazła się na krawędzi upadku w walce o władzę.
Czy przejrzystość kodu zmniejszy obawy przed sztuczną inteligencją?
Kilka dni temu Meta (Facebook) udostępniła do celów badawczych i komercyjnych swój najnowszy model sztucznej inteligencji Llama 2. To model językowy (large language model), który został przeszkolony na zbiorze danych składającym się z miliardów słów. Jest w stanie generować tekst, tłumaczyć, pisać różnego rodzaju kreatywne treści i odpowiadać na pytania.
Co każdy prezes powinien wiedzieć o metaverse
Przyszłość metaverse jest wciąż niepewna, ale potencjał metaświata jest zbyt duży, by firmy mogły go ignorować, warto zatem przyjrzeć się mu już dziś.
Recesja? Inflacja? Czas na sztuczną inteligencję!
Chociaż rewolucja technologiczna wymaga czasu, a kryzys nie sprzyja inwestycjom, polskie firmy powinny podłączyć się pod główny nurt technologiczny, jakim jest obecnie rozwój sztucznej inteligencji. W obliczu nadciągającej recesji warto sięgnąć po możliwości sztucznej inteligencji z jej potencjałem do automatyzacji, aby przetrwać i wyjść zwycięsko z niełatwej rzeczywistości biznesowej.
Chat GPT vs prawa autorskie. Czy sztuczna inteligencja zmieni porządek prawny?
Dylematy dotyczące zasad prawnych i moralnych, jakimi będą się kierowały urządzenia wyposażone w sztuczną inteligencję, pojawiły się w literaturze fantastycznej kilkadziesiąt lat temu. Dziś rozwój generatywnej sztucznej inteligencji spowodował, że futurystyczne rozważania stały się realnym wyzwaniem.
Generatywna sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe, czyli czym są ChatGPT i DALL-E
Systemy, których można używać do tworzenia nowych treści, w tym audio, kodu, obrazów, tekstu, symulacji i filmów, to narzędzia generatywnej sztucznej inteligencji (AI). Najnowszy postęp w tej dziedzinie może radykalnie zmienić sposób, w jaki podchodzimy do tworzenia treści.
10 przełomowych technologii na 2023 rok
Jak co roku redakcja MIT Technology Review opublikowała swoją listę rozwiązań, które mogą przynieść epokowe zmiany w dziedzinie ochrony zdrowia, nauki, technologii i biznesu. Eksperci przeanalizowali postępy w zakresie sztucznej inteligencji, biotechnologii, zmian klimatu, informatyki, cyberbezpieczeństwa, nauk o kosmosie i nie tylko. Poniżej przedstawiamy ich typy na bieżący rok. Niektóre były łatwe do przewidzenia, inne będą zaskoczeniem.
ChatGPT: technologia, która zmieni biznes
Autorem tego tekstu nie jest sztuczna inteligencja, lecz redaktor z krwi i kości. Ale czy ten artykuł może być dziełem AI? Do niedawna żyliśmy w przekonaniu, że nowe technologie, na czele z AI, zastąpią ludzi w prostych i powtarzalnych czynnościach, pozostawiając nam prace twórcze i kreatywne. Dziś, gdy poznaliśmy możliwości ChatGPT, ta odpowiedź nie jest już taka oczywista.
Niezmierzona efektywność AI
Nikt już nie wątpi, że sztuczna inteligencja to potężne narzędzie, które może odegrać kluczową rolę w rywalizacji pomiędzy firmami. Niestety, mało kto dziś wie, jak zmierzyć wpływ tej technologii na osiągane wyniki sprzedażowe.