Postęp technologiczny sprawia, że charakter pracy zmienia się w coraz szybszym tempie. Zmiany te wywołują konsekwencje zarówno dla pracodawców wprowadzających nowe technologie, jak i dla pracowników, którzy muszą dostosowywać się do nowych wymagań w miejscu pracy. Z jednej strony pracownicy, których zadania i zawody są zastępowane przez technologię, stoją wobec konieczności przekwalifikowania.
Z drugiej strony osoby tworzące nowe technologie lub zwiększające dzięki nim własną wydajność mają coraz lepsze perspektywy zawodowe i wyższe płace. Efektem jest polaryzacja rynku pracy, co zwiększa nierówności dochodowe i przyczynia się do obaw, że na postępie technologicznym więcej osób straci, niż skorzysta.
Kierunkom zmian na rynku pracy, wywołanych postępem technologicznym, jest poświęcony raport Instytutu Badań Strukturalnych Jak technologia zmienia charakter pracy? Polska na tle UE. Aby opisać związki pomiędzy nowymi technologiami a rynkiem pracy, w raporcie posłużyliśmy się mapą zadań zawodowych zaproponowaną przez Darona Acemoğlu i Davida Autora (MIT). Wyodrębnili oni następujące typy zadań:
...