Liderzy
Pułapki wynikające z nadawania markom pseudonimów
Bloomingdale’s, którego sklepy detaliczne często określane są jako „Bloomie’s”, czy sieć hoteli Howard Johnson, reklamująca się hasłem „Go Happy. Go HoJo”, to tylko dwa przykłady marek, które wykorzystują w promocji pseudonimy nadane im przez klientów.
Angażowanie pracowników w rozwój i innowacje
Bob Stiller założył firmę Green Mountain Coffee Roasters w 1981 r. i kierował jej dynamicznym rozwojem. Do 2012 r. pełnił funkcję przewodniczącego rady nadzorczej. W 2009 r. Nasdaq uznał akcje firmy za najbardziej dochodowe w ciągu dekady, a magazyn „Business Ethics” dwukrotnie wyróżnił ją jako najlepszą korporację obywatelską. Pod jego kierownictwem Green Mountain Coffee stała się największym dostawcą kawy fair trade, Stiller opisał swoje doświadczenia w książce „Better & Better: Creating a Culture of Purpose, Engagement, and Transformative Human Engagement” McGraw Hill, (2025). Kluczowym elementem jego sukcesu jest metoda „doceniającego dociekania” (appreciative inquiry), koncentrująca się na wzmacnianiu pozytywnych aspektów organizacji. W rozmowie z „MIT Sloan Management Review” opowiedział, jak wpłynęła na jego firmę i styl przywództwa.
Wybieram MIT
Transformacja cyfrowa w biznesie staje się nowoczesnym synonimem słowa „zmiana”. A tej nie lubimy, bo kojarzy nam się z modelem procesu zmiany Kübler-Ross, który odbieramy jako długi, energochłonny i o niepewnym zakończeniu. Transformację zaś postrzegamy bardziej pozytywnie – przez wizualizację, eksplorację, przygotowanie, wykonanie i przyspieszenie. Zazwyczaj ten ostatni element stawiamy sobie za cel, nawet jeśli jest niewerbalizowany.
Sztuka reinwencji
W 2007 roku Reed Hastings, ówczesny CEO Netflixa, podjął odważną i ryzykowną decyzję o uruchomieniu streamingu online – alternatywy wobec dochodowego biznesu wypożyczania płyt DVD. Był to krok w nieznane, wymagający ogromnych inwestycji w rozwój nowej, niepewnej jeszcze technologii, trudnych negocjacji z wytwórniami filmowymi o prawa do transmisji oraz przekonania klientów do zmiany swoich nawyków. Mimo tych wyzwań Hastings postawił na przyszłość, dokonując przełomowej transformacji, która zrewolucjonizowała sposób konsumowania treści wideo na całym świecie.
Motywowanie CEO
Kiedy rady nadzorcze wybierają nowego dyrektora zarządzającego (CEO), stają przed trudnymi decyzjami dotyczącymi warunków zatrudnienia. Kontrakty dla CEO to złożone dokumenty, zawierające systemy motywacyjne powiązane wynikami w różnych obszarach.
Zwykła rozmowa otwiera drzwi do kariery
Mimo powszechnego dostępu do wiedzy i łatwo dostępnego wsparcia wciąż wiele osób obawia się prosić o pomoc lub zadawać pytania, które mogłyby otworzyć przed nimi nowe perspektywy. Anna Niesłony-Wolny, wiceprezeska w Capgemini, podkreśla, że kluczem do sukcesu jest umiejętność łączenia samodzielnego podejmowania inicjatywy z odwagą do korzystania z doświadczeń innych.
Mózg lidera – jak myślą najlepsi?
Michael Platt, wybitny neuronaukowiec z Wharton School, w swojej książce Mózg lidera dzieli się fascynującymi spostrzeżeniami na temat tego, jak myślą najlepsi światowi liderzy.
Zdrowy lider to zdrowa firma. Jak osiągać więcej, pracując mniej?
Praca ponad siły to relikt przeszłości. Nowoczesne przywództwo to sztuka inteligentnej wydajności, strategicznego myślenia i troski o najcenniejszy zasób – własną energię. Dowiedz się, jak realizować ambitne cele, nie tracąc zdrowia i wewnętrznej równowagi.
Potrzeba równowagi i odpoczynku
Przedsiębiorcy i biznesmeni to jedna z najbardziej zapracowanych grup zawodowych. Choć powszechnie uważa się, że nie mają czasu na odpoczynek, rzeczywistość pokazuje coś innego – chętnie korzystają z możliwości relaksu w miejscach stworzonych z myślą o regeneracji i wytchnieniu.
Kobiety na szczytach: autentyczność i kompetencje
W czasach gdy różnorodność i wyrównywanie szans stają się kluczowymi tematami w biznesie, ogromną wartość zyskuje model kobiecego przywództwa, w którym liderka inspiruje i zachęca innych do podążania tą drogą.
Wiara w siebie zmienia wszystko
Sukces kobiet to nie tylko efekt ich ciężkiej pracy, lecz także determinacji w pokonywaniu własnych ograniczeń i przełamywaniu głęboko zakorzenionych stereotypów kulturowych. Siła charakteru, pewność siebie i wytrwałość mają niezwykłą moc – mogą redefiniować zasady gry.
Kariera na wysokich obrotach
Branża motocyklowa to dynamiczny, wymagający rynek, w którym autentyczność i precyzja są kluczowe. To nie tylko praca – to kształtowanie społeczności motocyklistów i budowanie wizerunku marki jako symbolu wolności i pasji.
Co sprawia, że firmy postępują etycznie?
Producenci szczepionek przeciw COVID-19 wykazali różny poziom zaangażowania w globalne inicjatywy na rzecz zdrowia publicznego, mające na celu rozszerzenie dostępu do szczepień. Decydującą rolę odegrała wtedy etyczna motywacja liderów.
Liderki potrzebne od zaraz
Wciąż niewiele kobiet zajmuje najwyższe stanowiska w biznesie. Aby to zmienić, potrzebne są współpraca i wzajemne wsparcie. Działajmy, realizujmy plany, również te najbardziej ambitne. Bądźmy beyond.
Nie tylko męska sprawa
Kobiety w biznesie wciąż mierzą się z nierównymi szansami i stereotypami, które utrudniają im rozwój. Zniekształcony obraz sukcesu kobiet w mediach pomija ich codzienne poświęcenia i trudności, jakie towarzyszą im w walce o miejsce w świecie biznesu.
Czasem przypadek otwiera drzwi do sukcesu
Kobiety często płacą za sukces wyższą cenę niż mężczyźni. Kiedy moi koledzy wracali do domu na ciepły obiad, ja po zakończeniu pracy zawodowej mierzyłam się z kolejnymi obowiązkami. Wczesne poranki i zarwane noce były jedynymi chwilami, kiedy znajdowałam czas tylko dla siebie.
Empatia to zaleta
Filmy i seriale często przedstawiają kobiety na stanowiskach kierowniczych jako zimne, pozbawione skrupułów i emocji. W rzeczywistości jednak przekonanie, że sukces wymaga rezygnacji z empatii czy wrażliwości, jest szkodliwym stereotypem.
Liberty Corporation: lider innowacji na rynkach motocyklowym i marynistycznym w Polsce
Liberty Corporation to lider na polskim rynku motocyklowym. Od 2006 r. oferuje pełną gamę usług i produktów dla motocyklistów. Firma dostarcza nie tylko najwyższej klasy motocykle, ale też akcesoria, odzież oraz usługi serwisowe i wynajmu.
Future Ready Organization: bolączki polskich przedsiębiorstw
W niestabilnym i nieprzewidywalnym środowisku dotychczasowe strategie i metody zarządcze przestają się sprawdzać. To stawia przedsiębiorców przed koniecznością nie tylko dostosowania swoich firm do zmieniającego się otoczenia, ale wręcz przygotowania się na wyzwania, które nadejdą w przyszłości.
Czy na pewno rozumiesz swoją AI?
Kultowy pisarz science fiction Isaac Asimov powiedział kiedyś: „Nie boję się komputerów. Boję się ich braku”. Dziś podobnie podchodzimy do sztucznej inteligencji. Wiele osób z niej korzysta, kierując się jej popularnością i potencjałem, a jednocześnie odczuwamy efekt FOMO – obawę, że coś nas ominie. Mimo że sztuczna inteligencja jest wszechobecna, często nie rozumiemy jej działania ani potencjalnych czynników ryzyka, jakie niesie. To wydanie „MIT Sloan Management Review Polska” pozwoli zgłębić tajniki algorytmów, które kryją się za technologią AI.