Tomasz Kulas
Redaktor "MIT Sloan Management Review Polska", redaktor prowadzący "ICAN Management Review"
Hybrydowe dylematy biurowe
Pandemia wymiotła ludzi z siedziby firmy produkującej sprzęt muzyczny, natomiast stabilizująca się powoli „następna normalność” przyprowadziła ich z powrotem tylko częściowo. Zarząd zdecydował się więc na reorganizację przestrzeni biurowej, co rozwiązało część problemów, lecz równocześnie spowodowało powstanie kilku kolejnych.
Wielka kariera małego robota
Photon to niewielki robot edukacyjny już na pierwszy rzut oka wzbudzający sympatię szeroko otwartymi „oczami” i zabawnie odstającymi czułkami. Ale Photon to także młoda polska firma, uznana dwa lata temu za najlepszy start-up w Europie Środkowo-Wschodniej. Firma, która rozwija i wytwarza swoje produkty w Polsce, ale sprzedaje je globalnie, skutecznie konkurując z potężnymi rywalami z Chin i USA. Dlatego jej historia – tak jak jej robot – również może mieć charakter edukacyjny.
Upadek modelu zaufania a przyszłość bezpieczeństwa informacji
Jeszcze przed II Kongresem MIT Sloan Management Review Polska mieliśmy okazję do krótkiej rozmowy z jednym z ekspertów, którzy będą na nim występować. Radosław Kaczorek to specjalista z zakresu cyberbezpieczeństwa i jeden z partnerów grupy Grant Thornton.
Kraje z najpoważniejszym niedoborem umiejętności pracowników
CZY WIESZ, ŻE: zmiany na rynku pracy i rozwój technologii powodują, że coraz więcej firm staje przed sytuacją, w której potrzebuje nowego pracownika, ale... nie znajduje żadnego odpowiedniego kandydata.
Tesla to najcenniejsza amerykańska marka motoryzacyjna
CZY WIESZ, ŻE: mimo prognoz sceptyków wartość giełdowa firmy Tesla cały czas rośnie i bije kolejne rekordy.
Przewodnicy cyfrowej transformacji
Jak skutecznie przeprowadzić proces cyfrowej transformacji i zmienić organizację w inteligentną firmę? Z pytaniami Tomasza Kulasa zmierzyli się: Radosław Frańczak, prezes SID, oraz Piotr Darwaj, ekspert ds. zarządzania IT w IBM.
Robotyzacja = ogromne zwolnienia w przemyśle samochodowym
CZY WIESZ, ŻE: skutkiem ubocznym popularności samochodów elektrycznych może być tzw. carmageddon, czyli potężne zwolnienia w branży motoryzacyjnej.
Nowy rodzaj zabezpieczeń – pierścień biometryczny
CZY WIESZ, ŻE: zabezpieczenia biometryczne, takie jak linie papilarne, mają wiele zalet i co najmniej jedną wadę – nie można ich zmienić. Ale jest na to sposób.
Ponad 7-krotnie wzrośnie moc paneli fotowoltaicznych w Polsce w 2019 roku
CZY WIESZ, ŻE: dynamiczny rozwój energetyki rozproszonej sprawia, że coraz więcej firm w Polsce wytwarza prąd na własne potrzeby. A nawet sprzedaje go do sieci.
Jak szybko stracić 40 miliardów dolarów?
CZY WIESZ, ŻE: Jeff Bezos omal nie stracił pozycji najbogatszego człowieka świata. Z dwóch powodów.
Model biznesowy Tesli – czy warto go naśladować?
Łamanie zasad, utartych schematów, a nawet postępowanie wbrew aktualnie obowiązującym trendom. Czy to działa?
Biznes w czasach deepfake
Sztuczna inteligencja to jeden z najważniejszych akceleratorów współczesnego biznesu. Ale jest też dla niego zagrożeniem.
10 europejskich firm, które trują najbardziej
CZY WIESZ, ŻE: W Polsce znajduje się przedsiębiorstwo, które emituje najwięcej dwutlenku węgla w Europie.
Jaką powierzchnię można kupić na świecie za 1 milion dolarów?
CZY WIESZ, ŻE: Kupno mieszkania czy biura w Polsce – nawet w prestiżowej lokalizacji – jest relatywnie tanie.
Rynek aut w Arabii Saudyjskiej stanął na głowie – dzięki kobietom
CZY WIESZ, ŻE: Odkąd kobiety w Arabii Saudyjskiej mogą prowadzić auta na rynku samochodowym rozpoczęła się prawdziwa rewolucja.
Uber, Lime i kryzys. Dlaczego firmy oferujące przewozy i hulajnogi miejskie mają problem?
Najkrótsza historia start-upu: pomysł, rozwój, sukces (czasem gigantyczny), kryzys. Dlaczego kryzys? Czy da się go uniknąć? Jak tego dokonać? Albo konkretniej: dlaczego hulajnogi miejskie i usługi łączenia przewoźników z klientami powiązane są ostatnio z tak wieloma problemami?