Sukcesja
Sukcesja czy zewnętrzny menedżer. Komu powierzyć stery firmy rodzinnej?
Firmy rodzinne, które były zakładane u progu lat 90. XX wieku, dziś są już dojrzałe. Mają mocne fundamenty i głęboko zapuszczone korzenie – szczególnie w kontekście życia gospodarczego lokalnej społeczności. Dla wielu założycieli nadszedł moment, by zacząć myśleć o tym, kto przejmie stery.
Stawka większa niż biznes
Międzynarodowy Kongres Firm Rodzinnych organizowany przez Instytut Biznesu Rodzinnego powraca stacjonarnie do Poznania. Tematyka tegorocznego spotkania, które odbędzie się 27-28 września 2021 r., dotyczyć będzie mechanizmów nadzoru właścicielskiego.
Uwierz w NextG! Jak efektywnie przeprowadzić proces sukcesji?
Pora, żeby sukcesor napisał własny rozdział w firmie rodzinnej.
Sukcesja w biznesie. Czy naprawdę przyjdzie nowe
Transformacja systemowa w Polsce umożliwiła budowanie prywatnych firm. Polacy wykorzystali tę szansę, stworzyli solidne organizacje, które dziś zatrudniają setki tysięcy osób oraz generują znaczny wkład do krajowego PKB. Teraz pionierzy biznesu muszą zdecydować, w czyje ręce i na jakich zasadach przekazać swoje firmy.
Z perspektywy sukcesorów
Nasz wiek oraz doświadczenia zebrane poza branżą pozwalają nam spojrzeć na Rohlig Suus Logistics inaczej, niż robi to ojciec.
Jan Juliusz Kluk: Warto mieć plan sukcesji w firmie
Komentarz do case study: Vulcanal sprawia wrażenie odnoszącej sukcesy firmy, w której panuje wyjątkowo przyjazna atmosfera. Może to być sytuacja bardzo niebezpieczna, ponieważ wydaje się, że nikt w firmie nie wypatruje nadchodzących zagrożeń.
Awans wewnętrzny czy kandydat spoza branży
Case study: Globalny producent części samochodowych Vulcanal musi wyłonić nowego szefa polskiego oddziału.
Sukcesja od najmłodszych lat
Tomasz Domogała, przewodniczący rady nadzorczej TDJ, opowiada o tym, jak uczył się przedsiębiorczości od swojego ojca, twórcy Grupy Famur.
Polskie firmy na razie nie myślą o sukcesji
Przedsiębiorcy działający na polskim rynku niechętnie przekazują firmowe stery własnym pracownikom – wynika z badań przeprowadzonych przez ICAN Research.
Gotowi na przyszłość
O sukcesie firm rodzinnych w nadchodzących latach mogą przesądzić takie kompetencje, jak synteza danych oraz inteligencja społeczna.
Sztafeta rodzinnego biznesu
Przekazywanie sterów w firmie rodzinnej stanowi długotrwały proces wymagający drobiazgowego zaplanowania.
Technologia wspierająca płynne przekazanie władzy
Dla wielu polskich firm rodzinnych sukcesja będzie dużym wyzwaniem strategicznym.
Biżuteria mnie nie interesowała: Ania Kruk o powrocie do rodzinnego biznesu
Dlaczego postanowiła kontynuować rodzinną tradycję w nowej odsłonie?
Gdy z nazwiskiem dziedziczy się markę
Dlaczego firmy rodzinne są tak ważne. Jak skutecznie przeprowadzić proces sukcesji?
Gorsze nastroje wśród firm rodzinnych
W skali europejskiej od dwóch lat coraz częściej rozpatrywana jest sprzedaż firm rodzinnych w obce ręce.
Brakuje chętnych do sukcesji w firmach rodzinnych
Stosunkowo niewiele studiujących dzieci przedsiębiorców deklaruje chęć przejęcia w przyszłości rodzinnych firm – to główny wniosek płynący z raportu Powrót do domu czy wolność? przygotowanego przez firmę EY.
Michał Mazur: 3 powody niepowodzeń współpracy między właścicielem a zewnętrznym menedżerem
Zewnętrzny menedżer prawdopodobnie przyniesie dobre praktyki związane z zarządzaniem firmą. Aby jednak przyniosły one pozytywne rezultaty, muszą być odpowiednio wdrożone.
Adrianna Lewandowska: Wartości wpisane w strategię firmy rodzinnej
Firmy rodzinne z wieloletnią tradycją mają wypracowany przez pokolenia wzorzec, dzięki któremu regulują kluczowe kwestie: strategię osobistą właściciela, strategię rodzinną i firmową.
Obcy na czele mojej firmy
W przypadku firm rodzinnych decyzja o zaangażowaniu zewnętrznego menedżera, który zaplanuje przyszłość organizacji nie jest łatwa i często budzi opór współwłaścicieli. Czy słusznie?
Nieudana sukcesja
Właściciele oraz szefowie BIG Media poświęcili wiele czasu i środków na przygotowanie, a także wyszkolenie grupy menedżerów, która w przyszłości miała zająć najwyższe stanowiska w firmie. Plan ten załamał się, kiedy najlepsi kandydaci odeszli, nie czekając na awans. Dlaczego?