Joanna Koprowska
Redaktorka „ICAN Management Review” oraz „MIT Sloan Management Review Polska”
Wykolejona kariera, stracony talent
Gdy kolejny awans przeszedł koło nosa zdolnej menedżerce, ta nie kryje negatywnych emocji. W jej odczuciu zasługiwała na wyróżnienie, ale zdaniem przełożonych nie zadbała wystarczająco o swój rozwój. Tylko jak miała tego dokonać, skoro nikt nią nie pokierował? Zdaniem Barbary Sroki z HR ta sytuacja to tylko wierzchołek góry lodowej problemów związanych z zarządzaniem talentami w Buuuz Tricot, z jakimi kierownictwo powinno się jak najszybciej zmierzyć.
Powiedz mi, czy mnie słuchasz
Rozmówcy udają, że nas słuchają, używając pozawerbalnych sygnałów demonstrujących ich „uważność”. O tym, jak często ludzie tylko sprawiają wrażenie dobrych słuchaczy oraz o sposobach na naprawdę skuteczne słuchanie rozmawiamy ze współautorką badań o komunikacji, Hanne Collins z Harvard Business School.
Jak się zmotywować do nudnych zadań
Nawet jeśli masz szczęście i kochasz swoją pracę, zapewne czasami i tak musisz wykonywać zadania, z którymi ci nie po drodze. Takie, które są dla ciebie nudne, odmóżdżające, męczące i po prostu denerwujące. Jak sprytnie okiełznać niechęć do podejmowania działań, które wydają się bezsensowne, by jak najszybciej mieć je z głowy?
„Rozumiesz, co do ciebie mówię?”. Jak lepiej słuchać
Osoby sprawiające wrażenie zaangażowanych słuchaczy, często nimi się są. Niedawne badania ujawniają, jak łatwo umysł może zbłądzić, gdy kogoś „słuchamy”, i co zrobić, aby temu zapobiec.
Nauka na własnych błędach jest trudniejsza, niż ci się wydaje
Z natury jesteśmy zakładnikami wielu ograniczeń, które powstrzymują nas od nauki na własnych błędach, dostrzegania swoich potknięć i zapobiegania sromotnym porażkom. Na szczęście możesz się przed nimi bronić, dzięki czemu nie dopuścisz, by jakakolwiek porażka poszła na marne.
Jak w 5 krokach wymyślić na nowo swoją karierę
Zaskakujące zdarzenia, choroba bliskiej osoby albo własna, wkroczenie w nowy rok bez poczucia satysfakcji z dokonań w tym poprzednim mogą cię skłonić do pytań o sens tego, co robisz w życiu. A od tego do chęci wymyślenia swojej kariery na nowo już krótka droga. Tylko jak potem przejść do działania i dotrzeć do upragnionego celu?
Fenomen oszusta? Zamiast mu zaprzeczać, zaprzyjaźnij się z nim
Dlaczego fenomenu oszusta, znanego jako syndrom oszusta, nie należy postrzegać wyłącznie jako wroga kariery? Jak sobie radzić z myślami sabotującymi nasze działania i podważającymi poczucie własnej wartości? I wreszcie, jak sprawić, by ta przypadłość nie hamowała rozwoju zdolnych pracowników? Badacze tego zjawiska znają na to świetne metody!
Kompetencje przyszłości – najpewniejsza waluta jutra
O konkurencyjności i rozwoju współczesnych firm coraz bardziej decydują aktywa intelektualne, jak kompetencje pracownicze. Nieustanne zmiany targające światem biznesu i postępująca automatyzacja wymuszają na pracownikach i pracodawcach pozyskiwanie nowych umiejętności oraz aktualizowanie dotychczasowych. Jakie podejście do reskillingu i upskillingu mają polskie firmy?
Bartosz Rosłoński, Immersion Games – Zaczynał jako trener tenisa, dziś jest prezesem spółki notowanej na giełdzie
Jak sportowa pasja pomaga w biznesie? Jak regularne treningi mogą ukształtować nawyki sprzyjające sukcesowi zawodowemu? Z jakimi wyrzeczeniami trzeba się liczyć, chcąc łączyć karierę sportową z biznesową? O tym w „Sekretach Mistrzów” opowiada Bartosz Rosłoński, na co dzień prezes Immersion Games i pasjonat sportu, który ma na swoim koncie medal Mistrzostw Polski w tenisie ziemnym, a obecnie reprezentant naszego kraju w padla.
4 wskazówki, dzięki którym twoje teksty biznesowe staną się lepsze
W tekstach tworzonych na potrzeby biznesu nie chodzi o to, by błyszczeć intelektem, używać skomplikowanych pojęć i skrótów znanych nielicznym. Jednak aby w sposób zrozumiały przekazać odbiorcom informację, trzeba się trochę postarać. Poznaj cztery banalnie proste sposoby, które w tym pomogą.
Trzy sposoby, by pisać prościej
Nie marnuj czasu na dobieranie pojedynczych słów, gdy zostaje ci kilka minut na wysłanie e-maila, prezentacji czy komunikatu prasowego. Poświęć je na to, by wyostrzyć swój przekaz. Masz do wyboru aż trzy strategie.
Kobiety sukcesu w sieci stereotypów
Droga kobiet na najwyższe stanowiska jest pełna cierni, ale też szans, po które nie zawsze w porę potrafią sięgać. O tym, co kryje się za sukcesem polskich liderek, jak przebiły szklany sufit i jakie decyzje podjęłyby zaczynając karierę rozmawiam z prof. Dorotą Dobiją i dr Anną Górską z Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach przy Akademii Leona Koźmińskiego.
Rafał Sonik: Biznesowy Rajd Dakar
„To, jak sobie radzimy z ekstremalnymi sytuacjami, zależy od naszego charakteru, determinacji i uczciwości. Jeżeli mamy solidne fundamenty, kryzys nas wzmocni”. Z Rafałem Sonikiem, przedsiębiorcą, sportowcem i filantropem, rozmawia Joanna Koprowska.
Ewa Stelmasiak: zarządzanie stresem to trud, który się opłaca
Aby zadbać o innych, najpierw musisz zadbać o siebie – mówi Ewa Stelmasiak, ekspertka ds. kultury well-being. Menedżerowie powinni sobie wziąć do serca te słowa zwłaszcza teraz. Tylko jak to zrobić, skoro na wszystko brakuje dziś czasu?
Skuteczna komunikacja podczas rozmów telefonicznych
Wraz z upowszechnianiem się pracy zdalnej umiejętność skutecznej komunikacji przez telefon staje się ważniejsza niż dotychczas. O czym pamiętać, chwytając za słuchawkę?
Jak pracować zdalnie i wydajnie?
Jak skutecznie wykonywać obowiązki domowe? Oto kilka wskazówek.
Jak odstresować się w pracy? Oto 4 inspiracje
Stres ma dwa oblicza. Może zakłócać pracę, blokować twórczość i obniżać efektywność – albo sprzyjać realizacji zadań i sprostaniu nowym wyzwaniom. Jeśli chcesz mieć go po swojej stronie, skorzystaj z naszych wskazówek.
Umysł lidera – książka, która pozwoli ci lepiej zrozumieć siebie i innych
Dlaczego jedne zadania wykonuję z radością, a inne idą mi jak krew z nosa? Dlaczego coraz trudniej skupić mi uwagę? Jeśli poszukujesz odpowiedzi na te pytania, sięgnij po książkę wydaną przez ICAN Institute.
Z odwagą i autentycznością na szczyt
Wiele udało się już osiągnąć w promowaniu kobiet w biznesie. Stereotypy są jednak nadal żywe, a burzenie szklanego sufitu i szklanych ścian trwa.
Marek Kamiński: W życiu są różne etapy, a każdy czemuś służy
Z wykształcenia filozof i fizyk, z doświadczenia polarnik, podróżnik, przedsiębiorca, działacz społeczny, pisarz. Przemierza świat wzdłuż i wszerz, własnym przykładem motywując ludzi do przekraczania swoich granic. Obecnie planuje pierwszą wyprawę dookoła świata, w której kompanem człowieka będzie robot humanoidalny.