Joanna Koprowska
Redaktorka „ICAN Management Review” oraz „MIT Sloan Management Review Polska”
Najbardziej niedoceniany element motywacji
Liderzy myślą, że sekretem motywacji są wyższe zarobki, nagrody i pochwały. A przez to często zapominają, jak ważną rolę w walce o zaangażowanie pracowników odgrywa wsparcie społeczne. Dr Aleyet Fishbach z Uniwersytetu Chicagowskiego w rozmowie z Joanną Koprowską podpowiada, jak ułatwiać sobie i innym realizację celów.
Szefie, nie ulegaj lizusom, bo szybko tego pożałujesz
Pracownikom opłaca się schlebiać swoim przełożonym, bo dzięki temu mogą zyskać ich przychylność. Z kolei szefom podatność na komplementy może przynieść negatywne konsekwencje. Nadav Klein z Katedry Zachowań Organizacyjnych INSEAD opowiada o badaniach, podczas których sprawdził, z jakimi kosztami muszą się liczyć liderzy, którzy są nadmiernie chwaleni przez swoich pracowników i jakie reakcje mogą ich przed nimi uchronić.
V Kongres „MIT Sloan Management Review Polska”: pięć idei, które warto zapamiętać
Podczas kolejnej odsłony kongresu organizowanego przez „MIT Sloan Management Review Polska” odmienialiśmy przez wszystkie przypadki cyfrową transformację, sztuczną inteligencję oraz przyszłość. Ponadto dużo miejsca poświęciliśmy na dyskusje i prelekcje dotyczące zarządzania ludźmi w dobie rewolucji AI i tworzeniu dla nich środowiska pracy sprzyjającego reskillingowi, inkluzywności i innowacyjności.
Chcesz poprawić zdrowie psychiczne pracowników? Zapewnij im dobrych menedżerów
Nawet najlepsze, najbogatsze i najbardziej urozmaicone programy zdrowotne w firmach nie pomogą uzyskać spektakularnych wyników, jeśli pracownicy będą skazani na współpracę z kiepskimi szefami. Wyniki badań pokazują, że aby poprawić zdrowie pracowników, firmy muszą wspierać liderów transformacyjnych, a jednocześnie usuwać ze swoich szeregów destrukcyjnych menedżerów.
Jak zwalniać, by mniej bolało?
Liderzy są w sytuacji nie do pozazdroszczenia, gdy muszą zwolnić członków swojego zespołu. I to niezależnie od tego, czy słusznie, czy nie. Jak sprawić, by zwolnienia nie były tak bolesne dla pracowników?
Skończmy z szufladkowaniem
W budowaniu inkluzywnej kultury organizacyjnej nie chodzi o podziały na starszych i młodszych, kobiety i mężczyzn, Polaków i mniejszości narodowe. Chodzi o to, by tworzyć wszystkim bez wyjątku takie warunki rozwoju, aby wyzwolić ich potencjał z korzyścią dla firmy. O nowoczesnym podejściu do promowania różnorodności, równości i inkluzywności z Karoliną Szmidt, prezeską zarządu i dyrektorką personalną Henkel Polska, rozmawia Joanna Koprowska z redakcji „MIT Sloan Management Review Polska”..
Showroomy technologiczne. Jak firmy B2B sięgają po nowe modele sprzedaży?
Jak pokazać się klientom w nieszablonowy sposób, przybliżając im swoje technologie?
Jak przekwalifikować pracowników, póki nie jest za późno? Poznaj trzy strategie
Aby pokonać rosnący problem deficytu kompetencji, firmy muszą przestać liczyć wyłącznie na pracowników i już dziś pomóc im się przekwalifikować. Tak by jutro mogli się odwdzięczyć i zapracować na sukces ich organizacji. Poznaj trzy sposoby, dzięki którym twoja firma skutecznie zadba o kompetencje pracowników.
Deficyt kwalifikacji. Jak kultura uczenia się może pomóc twojej firmie?
W ciągu najbliższych trzech lat aż 120 milionów pracowników może wymagać przekwalifikowania lub ponownego przeszkolenia. A to oznacza dużo pracy nie tylko dla osób aktywnych zawodowo, ale i dla całych firm. Jak sprostać tym wyzwaniom?
Jak kupuje pokolenie Z? I jak twoja firma może sprzedawać „zetkom” więcej?
Rośnie siła nabywcza pokolenia Z.
Pokonaj cyfrowe rozproszenie! Oto 4 sposoby
Nieustannie coś walczy o naszą uwagę. Powiadomienie w telefonie, pushe, e-mail, SMS-y. Współczesne cyfrowe środowisko pracy nie sprzyja koncentracji. Jak to zmienić?
Foresight strategiczny. Jak myślenie o przyszłości pozwala uodpornić strategię
Czy twoja firma powinna zmienić swój model biznesowy? Które megatrendy będą mieć wpływ na wszystkie branże?
Przywództwo w dobie cyfrowej transformacji, czyli obowiązkowa gra zespołowa
Myślenie 360 stopni, hiperwspółpraca oraz zarządzanie zespołami wirtualnymi i zdalnymi to kompetencje, które firmy powinny zacząć szczególnie cenić u liderów. W dobie cyfrowej transformacji to właśnie one sprawiają, że mogą oni pokonywać wyzwania, z którymi nikt dotychczas się musiał sobie radzić. Jaki jest przepis na skuteczne przywództwo w dobie cyfrowej transformacji?
Jak pobudzać kreatywność w zdalnym zespole?
Generowanie rozwiązań to jedno z kluczowych zadań zespołów, również tych rozproszonych. Do jego realizacji przydaje się kreatywność, która w zdalnym zespole rządzi się swoimi prawami. Jak więc ją pobudzać?