Rafał Pikuła
Redaktor MIT Sloan Management Review Polska.
Czy wiesz, że...
To seria krótkich informacji ze świata biznesu i nowych technologii. Pokazujemy w nich ciekawe zjawiska, nieoczekiwane statystyki i inspirujące grafiki.
Sztuczna inteligencja z poczuciem humoru zmieni zarządzanie
Czy robot będzie lepszym szefem niż ty? To bardzo możliwe. Jeśli tylko sztuczna inteligencja opanuje zdolności miękkie – takie jak poczucie humoru – to zacznie pełnić bardziej ludzkie role i może stać się liderem, za jakim wszyscy chcieliby podążać. To nie science fiction, ta zmiana już się zaczyna.
Jakie zmiany społeczno-kulturowe wpłyną na biznes w 2021 roku?
Mijający rok był trudny. Wiele też zmienił. Nie chodzi tylko o przyśpieszoną transformację cyfrową, ale także o kulturową rewolucję. A ta – rzecz jasna – wpływa również na biznes.
Poza blaskiem fleszy. Biznesowe znaczenie lotu SpaceX i NASA
O wspólnej misji NASA i SpaceX złośliwi mówili, że to wielki krok dla technocelebryty Elona Muska, a żaden dla ludzkości. O ile kwestia społecznej użyteczności lotów w kosmos jest dyskusyjna, o tyle model współpracy wypracowany przy tej misji może być kluczowy dla innowacyjnych biznesów.
[SYLWETKA] Rewolucjonista z Utah. Czytajcie Christensena w kryzysie
Clayton M. Christensen, twórca teorii przełomowej innowacji, zmarł 23 stycznia 2020 roku. Jego idea pozostaje żywa i inspiruje kolejnych przedsiębiorców. Szczególnie w czasie kryzysu warto wrócić do myśli słynnego profesora Harvard Business School.
Trudny czas start-upów. Jak inwestować w kryzysie?
Epidemia i kryzys z nią związany zatrzęsły rynkiem funduszy venture capital / private equity. Firmy boją się inwestować, start-upy walczą o przetrwanie. Nie brak jednak spektakularnych sukcesów.
Mit Doliny Krzemowej upada. Jaka płynie z tego nauka dla biznesu?
Zabawki Elona Muska i inne cuda z technologicznego raju nie uratują nas przed epidemią i innymi kataklizmami. Czas podejść do innowacji na poważnie.
Ikovenko: Czy kreatywności w technologii można się nauczyć? Jasne, że tak!
Twórcze rozwiązywanie nowych problemów to bardziej nauka niż sztuka. O tym, jak uczyć się być kreatywnym, mówi dr Sergei Ikovenko, jeden z przodujących konsultantów i koordynatorów w projektach dotyczących innowacyjnych technologii i designu, autor ponad 900 szkoleń dotyczących Teorii Rozwiązywania Innowacyjnych Zadań (TRIZ) dla firm z listy Fortune 500 na całym świecie. Rozmawia Rafał Pikuła.
Streżyńska: jak motywować zespół w dobie automatyzacji i cyfryzacji?
– Kapitał ludzki to najważniejszy kapitał każdej firmy. Tyle że ten kapitał ma to do siebie, że ma własne aspiracje nie tylko zawodowe, lecz życiowe – wyjaśnia Anna Streżyńska, była minister cyfryzacji i prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, założycielka firmy MC2 Innovations.
Z piłką nożną jest jak ze start-upem
Być może analiza danych zabija pewien romantyzm piłki nożnej, ale wciąż w centrum futbolu jest człowiek – opowiada Jerzy Dudek, były bramkarz reprezentacji Polski, FC Liverpoolu i Realu Madryt, dziś zapalony golfista, ambasador zegarków marki CITIZEN w Polsce.
Czy czeka nas przełom w nauce, który zmieni gospodarkę?
– Fizyka jest nauką przyszłości i biznes może bardzo skorzystać z odkryć fizyków – opowiada Sabrina Gonzalez Pasterski, młoda fizyczka, absolwentka MIT, uznawana za „nowego Einsteina”. Podczas konferencji Women in Tech Summit rozmawia Rafał Pikuła.
Montmartre epoki cyfrowej
Najlepsze środowiska innowacyjne powstają w sposób naturalny, organiczny, pod warunkiem, że mają po temu warunki
Dlaczego nie istnieje Nobel z matematyki i informatyki?
CZY WIESZ, ŻE: matematycy muszą się zadowolić Medalem Fieldsa, informatycy nagrodą Turinga
Technologia jest kobietą
Małgorzata Gryz, Katarzyna Dorsey i Monika Synoradzka odnoszą sukcesy w branży IT. Są także bohaterkami raportu „Strong Women in IT”, poświęconego kobietom w świecie nowych technologii.
Czerwona małpka, czyli innowacyjność wyzwolona
Firma to dżungla, a „pomysły” walczą ze sobą na śmierć i życie. Tak o korporacyjnej rzeczywistości mówi Jef Staes, autor koncepcji Red Monkey Innovation.
WyGRAJ życie. Jak grywalizacja zmienia ochronę zdrowia
Gry rewolucjonizują służbę zdrowia – zarówno w poziomie systemowym, jak i w przypadku indywidualnych pacjentów.
Energia słoneczna Plus. Kto skorzysta na słonecznych dniach?
W czasie, gdy globalne ocieplenie przyśpiesza, inwestycje w energię słoneczną zyskują na znaczeniu
50 lat temu człowiek zdobył Księżyc. Co tak naprawdę zmieniło to wydarzenie
Powodzenie misji kosmicznej nie było wyłącznie sukcesem technologii. Zdobycie naturalnego satelity Ziemi to triumf woli i zarządzania. Mały krok człowieka na Srebrnym Globie był wielkim krokiem dla ludzkości i to w sferach niekoniecznie związanych z astronautyką. Co wynika z tego, że 20 lipca 1969 roku człowiek doleciał na Księżyc?
Anna Topol: nie musimy się bać sztucznej inteligencji
Jak sztuczna inteligencja zmieni rynek pracy, style zarządzania, a w końcu i nasze codzienne przyzwyczajenia. O tym podczas pierwszego kongresu MIT Sloan Management Review Polska opowiadała Anna Topol, ceniona na całym świecie ekspertką od innowacji, CTO THINK Lab utworzonym przy IBM.
Jak rewolucja cyfrowa zmienia edukację
Dynamiczny rozwój nowych technologii zmienia współczesny handel, transport, produkcję czy medycynę i inne obszary. Jednak obszarem, gdzie dojdzie do największych zmian, może być edukacja. Rewolucja cyfrowa „pod tablicą” to też szansa na dobry biznes.