Innowacje
Dlaczego konkursy na innowacje bywają stratą czasu (i jak to zmienić)
Nie wszystkie konkursy organizowane przez firmy powinny się odbywać w myśl zasady „zwycięzca bierze wszystko” czy być oceniane wyłącznie przez kadrę zarządzającą. Nowe badania pokazują, jak podejść do organizacji takich inicjatyw, aby osiągać określone cele.
Anomalie zakłóceń
Innowacyjne przykłady Apple’a, Ubera i Tesli pokazują, jak ważne są poszerzanie perspektywy, zagłębianie się w szczegóły oraz korzystanie z wielu modeli naraz.
Systemowe tworzenie nowej wartości
Za sprawą Chata GPT i firmy Open AI w ostatnich miesiącach uwagę świata mediów i biznesu całkowicie pochłonęła generatywna sztuczna inteligencja. I słusznie!
Etyczne podejście do danych i AI ma biznesowy sens
W obliczu rosnącej roli sztucznej inteligencji i przetwarzania danych zagadnienia związane z etyką stają się równie istotne jak same dane źródłowe. Na temat wpływu AI i danych na biznes opowiada Reggie Townsend, Vice President w SAS Data Ethics Practice. Rozmawia Paulina Kostro.
Innowacje przy filiżance kawy
Dyrektor generalny Blue Bottle Karl Strovink opowiada o innowacjach, o zdobyciu poparcia baristów oraz o gotowości podjęcia ryzyka przejścia na mleko owsiane.
4 kroki do zrównoważonego modelu biznesowego
Pojawiają się coraz to nowe oświadczenia kolejnych firm, które podejmują zobowiązania proklimatyczne; firm zarządzających aktywami, które przedstawiają plany wdrażania idei dbałości o środowisko, społeczeństwo i ład korporacyjny, a także regulatorów zapowiadających nowe obowiązki informacyjne oraz poszerzenie zakresu odpowiedzialności producentów.
Nanolearning i EdTech zyskują na znaczeniu
Koncepcja nauki przez całe życie wymaga od osób aktywnych zawodowo ciągłego dokształcania się, by pozostać konkurencyjnym na rynku pracy. Aby zrealizować to założenie, pomocna może okazać się metoda nanolearningu.
10 przełomowych technologii na 2023 rok
Jak co roku redakcja MIT Technology Review opublikowała swoją listę rozwiązań, które mogą przynieść epokowe zmiany w dziedzinie ochrony zdrowia, nauki, technologii i biznesu. Eksperci przeanalizowali postępy w zakresie sztucznej inteligencji, biotechnologii, zmian klimatu, informatyki, cyberbezpieczeństwa, nauk o kosmosie i nie tylko. Poniżej przedstawiamy ich typy na bieżący rok. Niektóre były łatwe do przewidzenia, inne będą zaskoczeniem.
Integracja ludzi i technologii, czyli jak stworzyć innowacyjny zespół finansów wspierający rozwój firmy
Przez ostatnich kilka lat automatyzacja i uczenie maszynowe rozwinęły się w błyskawicznym tempie. Różne aplikacje czy tzw. cyfrowi asystenci już przekształciły sposób, w jaki wykonujemy codzienne zadania. Innowacje zmieniają również firmy i jest to transformacja, która na pewno będzie kontynuowana. Jaką wobec tego rolę będą odgrywać ludzie w coraz bardziej zautomatyzowanym miejscu pracy?
Innowacje w regionach coraz bardziej zielone – liderami Pomorze, Małopolska i Mazowsze
Aby sprawdzić, jak wygląda zaangażowanie regionów Polski w zieloną transformację, Bank Millennium opracował indeks eko-innowacyjności. Liderami zestawienia są województwa pomorskie, małopolskie i mazowieckie.
Badania wskazują, że recesja może pomóc rozwijać się gospodarce
Ostatnie lata były trudne dla firm działających w ramach tzw. gospodarki kreatywnej. Najpierw żniwo zebrał krach finansowy, który rozpoczął się w 2007 roku, a globalna pandemia w 2020 roku sprawiła, że wiele firm zamknęło swoje podwoje na stałe. Teraz sektor stoi w obliczu kolejnego kryzysu: potencjalnej globalnej recesji. Co ma zrobić lider?
Dlaczego firmy powinny docenić bioekonomię?
Opracowanie i stosowanie materiałów przyjaznych dla Ziemi może zaowocować nowymi, bardziej zrównoważonymi modelami biznesowymi, a także przyczynić się do stworzenia solidnej infrastruktury dla odnawialnych zasobów biologicznych.
Zmień podejście do współczesnego IT z Red Hat OpenShift Container Platform
Coraz częściej firmy tworzą cyfrowe procesy, wszystkie dane przechowują w chmurze, a na co dzień korzystają z systemów i aplikacji ułatwiających pracę. Z tego powodu właśnie teraz warto pomyśleć o wdrożeniu stabilnej infrastruktury IT, która z jednej strony zwiększy efektywność organizacji, z drugiej zaś będzie bezpieczna.
Przezwyciężanie najtrudniejszych dylematów w sferze innowacyjności
Liderzy muszą odpowiedzieć na osiem kluczowych pytań, aby rozwiązać problem ukrytych napięć leżących u podstaw strategii innowacyjnych.
Techniki zwinne – moda czy realna wartość?
Wykorzystanie technik zwinnych na przykładzie przygotowania i wdrożenia aplikacji banku Credit Agricole: CA24 Mobile – pełna korzyści.
Zastanówmy się, jak w innowacyjny sposób mierzyć wpływ firm na społeczeństwo i środowisko
Nowe podejście umożliwia szersze, bardziej skuteczne spojrzenie na ocenę wewnętrznych i zewnętrznych aspektów działalności społecznej i zrównoważonego rozwoju firmy.
Małgorzata Ciechomska, Orange: „Rozwiązania smart nie są zarezerwowane wyłącznie dla metropolii”
O rosnącej otwartości polskich miast na technologie z zakresu IoT oraz o inteligentnej transformacji naszego otoczenia opowiada Małgorzata Ciechomska, dyrektorka sprzedaży i marketingu IoT i Smart Cities z Orange Polska.
Jak kobiety zmieniają branżę technologiczną
Ulrika Jägare oraz Marie Hogan w podcaście „MIT Sloan Management Review Polska” opowiedziały o technologiach, nad którymi pracują oraz o sytuacji kobiet w technologicznym biznesie.
Start-upy, czyli w jaki sposób firmy izraelskie poradziły sobie z kryzysem gospodarczym
Nie zrozumiemy dobrze natury obecnego kryzysu, jeśli skoncentrujemy się tylko i wyłącznie na działaniach podejmowanych przez największe i najsilniejsze państwa czy firmy. Istnieją jednak państwa i organizacje, które muszą się zmierzyć z sytuacją, gdy kryzys gospodarczy stanowi element codzienności. Takim krajem jest Izrael.
Wchodź w strategiczne relacje z ekosystemami innowacji
Tam gdzie koncentrują się start-upy, badacze i inwestorzy, pojawiają się liczne szanse na zwiększenie korporacyjnej innowacyjności.