Tomasz Kulas
Redaktor "MIT Sloan Management Review Polska", redaktor prowadzący "ICAN Management Review"
Payeye, czyli płacenie wzrokiem
Płacenie, które nie wymaga niczego poza zeskanowaniem tęczówek w naszych oczach, nie jest już tylko wymysłem scenarzystów filmów science-fiction. Polski start-up wprowadził tę usługę do powszechnego, komercyjnego użycia – jako pierwszy na świecie.
Polskie firmy chcą kupować samochody elektryczne. Dlaczego więc tego nie robią?
70% Polaków rozważa czy wręcz planuje zakup samochodu elektrycznego. Warto zderzyć tę informację z inną statystyką – 75% nowych samochodów w Polsce to auta firmowe.
Cyberbezpieczeństwo biznesu w 2020 roku – nowe trendy i nowe zagrożenia
W zeszłym roku zanotowano rekordowo wysoką liczbę incydentów związanych z zagrożeniem bezpieczeństwa cyfrowego. Pojawiają się również nowe sposoby ataków i wyłudzania danych, niektóre naprawdę wyrafinowane.
Bezpieczna firma w niebezpiecznym otoczeniu
Liczba zagrożeń cyfrowych nieustannie rośnie. Pomysłowość i biegłość technologiczna przestępców sprawiają, że nie tylko zwiększa się liczba ataków, ale też ich różnorodność. Niestety, wciąż nie zmienia się jedno – najsłabszym ogniwem systemu bezpieczeństwa firm pozostają ich pracownicy.
Otwarta droga do przełomu
Wykorzystywanie najnowszych technologii, bazowanie na danych, automatyzacja, cyfryzacja i niezwykła innowacyjność – już choćby tych kilka powodów czyni z Frisco.pl inspirujący przykład modelu biznesowego, który warto lepiej poznać. Najciekawsze wydaje się jednak co innego – otwarte podejście do współpracy z innymi firmami na zyskującym coraz większą popularność rynku e-grocery. Współpracy, która w wielu kwestiach okazuje się korzystniejsza od bezpardonowej rywalizacji.
Firma w świecie bez gotówki
Polacy coraz chętniej obywają się bez gotówki. Popularność transakcji bezgotówkowych rośnie z roku na rok, w przeciwieństwie chociażby do liczby wypłat w bankomatach. Jak dopasować do tego trendu swoją firmę?
Kompetencje cyfrowe firmy ważniejsze niż moce produkcyjne
Montownie – taką łatkę coraz częściej przypina się firmom, które skupiają się głównie na doskonaleniu i sprzedaży produktów. Świat współczesnego biznesu wyżej wycenia kompetencje cyfrowe firm oraz umiejętne łączenie w ofercie zarówno produktów, jak i usług.
Praca zdalna nigdy już nie będzie taka sama. Koronawirus zmienił świat biznesu
Zostawmy na boku emocje i szukanie tanich sensacji. Istnieje realny i trwały ślad, jaki koronawirus już dziś odcisnął na nowych technologiach. A także na sposobie funkcjonowania ogromnej liczby firm na całym świecie.
Nowe technologie wymagają rzadkich surowców. Problem narasta
Wydobycie surowców potrzebnych do produkcji akumulatorów, paneli fotowoltaicznych oraz wielu innych urządzeń i podzespołów elektronicznych musi radykalnie wzrosnąć – to warunek rozwoju i popularyzacji wielu nowych technologii. Niestety, po drodze pojawiają się jeszcze kwestie geopolityczne.
Kobiety są bardziej uprzejme dla asystentów głosowych
CZY WIESZ, ŻE: panie są bardziej kulturalne od panów? W każdym razie na pewno w kontaktach z asystentami głosowymi.
Soczewki z rozszerzoną rzeczywistością – Mojo Lens
Mojo Lens to soczewki kontaktowe wykorzystujące rzeczywistość rozszerzoną. Bo okulary do AR lub VR są takie zwyczajne…
Najpopularniejsza aplikacja mobilna w 2020 roku
CZY WIESZ, ŻE: w 2019 roku aplikacje mobilne pobrane zostały 115 miliardów razy? Ale ciekawszy jest inny trend – na podium pojawił się nowy lider.
Największa komercyjna sieć satelitów – Starlink
CZY WIESZ, ŻE: w ciągu najbliższych kilkunastu lat Starlink przewiduje wystrzelenie w kosmos nawet ponad 40 000 satelitów?
Polscy pracownicy nie boją się automatyzacji i robotyzacji
Coraz więcej przedsiębiorstw w Polsce stara się optymalizować swój model funkcjonowania poprzez automatyzację procesów, a nawet robotyzację wielu działań. Mimo to – jak pokazują badania – Polacy nie boją się, że roboty skażą ich na technologiczne bezrobocie.
Kobiety traktują technologie z większym sceptycyzmem niż mężczyźni
CZY WIESZ, ŻE: im niższy wiek badanych osób, tym pesymistyczniej oceniają one wpływ nowych technologii na społeczeństwo.
Kto zapłaci za wypadki samochodów autonomicznych?
CZY WIESZ, ŻE: problemem hamującym rozwój samochodów autonomicznych są kwestie... prawne. Ale Toyota przedstawia rozwiązanie.
Android ma problem: Chińczycy chcą nowego systemu Huawei
CZY WIESZ, ŻE: Największym przegranym na blokadzie produktów Huawei w USA może być Google.
Im „mądrzejszy” samochód, tym częściej się psuje
CZY WIESZ, ŻE: Multimedia to „zło”, przynajmniej w samochodach. Takie wnioski wyciągają autorzy raportu J.D.Power.
Rodzaje technologii biometrycznych
Banalne stwierdzenie faktu, że ludzie różnią się od siebie, nabiera w kontekście biometrii specjalnego znaczenia. Różnią się – i to jak! Pośrednim dowodem naszej wspaniałej (bio)różnorodności jest zaś sama liczba metod biometrycznych służących do identyfikacji bądź weryfikacji konkretnych osób. W świadomości ogólnej funkcjonują przy tym głównie dwie metody weryfikacji biometrycznej: skanowanie linii papilarnych i rozpoznawanie kształtu twarzy. Technologii biometryczynych jest jednak znacznie więcej i choć nie wszystkie nadają się do wykorzystania w biznesie, warto o nich wiedzieć.
„Prawo do bycia odłączonym” rozwiązuje problem pracowników
CZY WIESZ, ŻE: Pojawiła się potrzeba „prawa do bycia odłączonym”. To efekt rozwoju... nowych technologii.