Wystawianie faktur z odroczonym terminem płatności może stanowić utrudnienie dla wielu firm z sektora MŚP. Nie wszyscy jednak z tego rezygnują, ponieważ w ten sposób zapewniają sobie stały dopływ zleceń od korporacji. To słuszne rozwiązanie – szczególnie, że dostępne są nowoczesne zewnętrzne formy finansowania. Przykładem jest mikrofaktoring – sprawdź, jak wpływa na poprawę płynności finansowej.
Czy masz świadomość, że o dobrze prosperującym przedsiębiorstwie wcale nie świadczy liczba zleceń czy wysokość przychodów? Jeśli firma jest właściwie zarządzana, nie ma problemów z płynnością finansową. O jej utratę wcale nie jest trudno – dotyczy to przede wszystkim przedsiębiorstw wystawiających faktury z odroczonym terminem płatności. W przypadku nawet najmniejszych opóźnień w regulowaniu należności przez kontrahentów może dojść do powstawania zatorów płatniczych. Szansą na uniknięcie takich problemów jest mikrofaktoring.
Jak działa mikrofaktoring?
Mikrofaktoring działa na podobnej zasadzie jak standardowy faktoring. Istotą jest wykupienie przez faktora (firmę faktoringową) należności wynikających z faktur wystawionych z odroczonym terminem płatności. Przedsiębiorca otrzymuje środki niemal od razu, co skraca cykl rotacji pieniędzy. Może z nich korzystać natychmiast.
W zależności od oferty konkretnej firmy faktoringowej różna może być procedura przyznawania środków. W przypadku Idea Money składa się ona z zaledwie kilku kroków:
wykonujesz usługę,
wystawiasz fakturę,
przekazujesz dokument do systemu,
otrzymujesz środki nawet tego samego dnia.
Rola mikrofaktoringu w zachowaniu płynności finansowej
Mikrofaktoring jest zewnętrznym finansowaniem, dzięki któremu przedsiębiorca może zachować płynność finansową. Nie musi czekać na płatność od swoich klientów przez 30 czy 60 dni. Pieniądze otrzymuje właściwie od razu, mogąc przeznaczyć je na dowolny cel. Środki nie są więc zamrożone w fakturach – przedsiębiorca może je wykorzystać choćby w dniu ich wypłaty przez firmę faktoringową. Pozwala to pokryć bieżące wydatki, zrealizować inwestycje oraz podejmować inne działania zmierzające ku rozwojowi przedsiębiorstwa – bez oglądania się na przelewy od kontrahentów.
W przeciwieństwie do kredytu obrotowego, mikrofaktoring poprawia płynność finansową i jednocześnie nie obniża zdolności kredytowej. Nie tracisz więc szansy na uzyskanie wsparcia finansowego, jeśli potrzebujesz większej gotówki na podjęcie poważnych inwestycji.
Poznaj pozostałe korzyści mikrofaktoringu
Mikrofaktoring to nie tylko szansa na zachowanie płynności finansowej. Decydując się na tę formę wsparcia, można osiągnąć znacznie więcej korzyści.
Zwiększasz konkurencyjność
Korzystając z mikrofaktoringu, możesz być pewien utrzymania płynności finansowej – nawet wtedy, gdy wystawiasz faktury z odroczonym terminem płatności. Tym sposobem zwiększasz swoją konkurencyjność – możesz nawiązać długofalową współpracę z korporacją wymagającą długich terminów płatności.
Zwiększasz swoją wiarygodność
Mając stały dostęp do środków, mimo wystawiania faktur z odroczonym terminem płatności, jesteś w stanie na bieżąco opłacać swoje zobowiązania. Tym samym zwiększasz swoją wiarygodność wobec np. dostawców i pracujesz na pozytywny wizerunek firmy.
Negocjujesz rabaty z dostawcami
Terminowe płatności wobec dostawców to nie tylko szansa na zbudowanie dobrego wizerunku. To także możliwość negocjowania rabatów lub korzystniejszych warunków dostaw. Biorąc pod uwagę terminowe wpłaty, z pewnością przystaną na Twoje warunki.
Możesz korzystać z innych form finansowania
Mikrofaktoring nie wpływa na zdolność kredytową, dzięki czemu rating przedsiębiorstwa nie pogarsza się. Możesz więc bez przeszkód korzystać z innych źródeł finansowania, np. kredytów obrotowych, inwestycyjnych.
Jeżeli jesteś świadomym przedsiębiorcą i chcesz dobrze zarządzać firmowymi finansami, rozważ mikrofaktoring. To rozwiązanie, dzięki któremu znacznie łatwiej zachowasz płynność finansową – niezależnie od tego, jak długo czekasz na wpłatę środków od kontrahentów.