Zarządzanie ryzykiem
Jak wskaźniki mogą zapobiec utracie najlepszych pracowników?
Czy to już? Czy Wy też, podobnie jak ja, zakochujecie się w rachunkowości zarządczej? Mam nadzieję, że tak. I że każdy mój kolejny artykuł coraz lepiej pokazuje jej „ludzką twarz”. Wyobraźcie sobie, że taką mają nawet matematyczne współczynniki. Jak to możliwe? Czytajcie dalej…
Ekspansja polskich firm w cieniu geopolityki
W ciągu ostatnich siedmiu lat polskie firmy podwoiły sprzedaż poza granice kraju, co uczyniło nas jednym z liderów Unii Europejskiej pod względem dynamiki wzrostu eksportu. Jednak w obliczu dynamicznych zmian geopolitycznych, rosnącej polaryzacji rynków i pojawiania się nowych megatrendów eksporterzy i inwestorzy stają zarówno przed licznymi wyzwaniami, jak i szansami na arenie międzynarodowej.
By napędzać radykalne innowacje, VC musi powrócić do korzeni
Naukowcy i przedsiębiorcy pracujący nad rozwiązaniem najpilniejszych problemów świata nie zdołają sprostać temu wyzwaniu bez wsparcia funduszy venture capital, a te najpierw muszą zrozumieć możliwości deep‑tech i ponownie postawić na myślenie długoterminowe.
Finansowanie kontraktów w zmiennym otoczeniu
Dynamicznie zmieniające się otoczenie gospodarcze wymaga od firm, w szczególności zajmujących się obrotem zagranicznym, maksymalnej elastyczności i skuteczności w zarzadzaniu środkami finansowymi, szybkiego dostosowania finansowania bieżącej działalności do potrzeb danej chwili oraz sprawnego procesowania transakcji.
Dlaczego polskie firmy nie powinny ignorować geopolityki
Geopolityka to pojęcie, które jeszcze kilka lat temu nie miało większego znaczenia dla polskiego biznesu. Dziś jednak, w obliczu globalnych zmian i nieprzewidywalnych wydarzeń na arenie międzynarodowej, coraz więcej firm zdaje sobie sprawę, jak istotne jest uwzględnienie geopolityki w strategiach biznesowych.
Anomalie zakłóceń
Innowacyjne przykłady Apple’a, Ubera i Tesli pokazują, jak ważne są poszerzanie perspektywy, zagłębianie się w szczegóły oraz korzystanie z wielu modeli naraz.
Fakty i mity o restrukturyzacji; jak uratować firmę na skraju przepaści?
Rosnące koszty pracownicze, prądu, surowców, galopująca inflacja, problemy z płynnością finansową to tylko niektóre bolączki rodzimych przedsiębiorców, które potrafią doprowadzić ich do poważnych problemów. Dlaczego prowadzenie biznesu w Polsce to duży akt i jak ratować firmę, gdy znajduje się nad przepaścią?
Unikaj pułapek korporacyjnego venture capital
Partnerstwo dużych firm i kapitału wysokiego ryzyka może być trudne. Oto jak skutecznie realizować korporacyjne venture capital.
Skończyła się "zabawa w raportowanie"
Transparentność i odpowiedzialność korporacyjna nabierają nowego znaczenia, a przedsiębiorstwa stają przed wyzwaniem adaptacji do nowych warunków raportowania zrównoważonego rozwoju. Ta zmiana jest podyktowana nie tylko rosnącymi oczekiwaniami społecznymi i naciskiem ze strony inwestorów, ale przede wszystkim wprowadzeniem nowych regulacji.
XIV Europejski Kongres Finansowy
Europejski Kongres Finansowy to jedno z najważniejszych spotkań świata finansów w Polsce. Kongres zaprasza do nieskrępowanej debaty na temat stabilności europejskiego i polskiego systemu finansowego, a także wypracowania rekomendacji w zakresie rozwiązań systemowych dotyczących bezpiecznego i zrównoważonego rozwoju.
Leasing z gwarancją de minimis ważnym wparciem dla firm
Zarówno członkostwo Polski w Unii Europejskiej, jak i bezprecedensowy okres pandemii COVID-19 i późniejszej polityki przeciwdziałania jej skutkom sprawiły, że różnego rodzaju programy wsparcia dla przedsiębiorców obecnie stanowią pełnoprawny składnik naszego gospodarczego otoczenia. Trudno dziś wyobrazić sobie firmę, która planując inwestycje, nie sięga po informacje o dostępnych programach dotacyjnych.
Jak zabezpieczać dane przed atakiem?
W świetle rosnących zagrożeń cyberprzestępczości, przedsiębiorstwa muszą działać szybko i skutecznie, aby chronić swoje dane. Implementacja solidnych strategii bezpieczeństwa, regularne testowanie środowiska oraz świadome wdrażanie sztucznej inteligencji to kluczowe elementy walki z rosnącym zagrożeniem cyberprzestępczości.
Wyzwania makroekonomiczne firm, czyli jak oswoić czarnego łabędzia
W obliczu zachodzących zmian i niepewności w gospodarce kluczowa staje się szybka identyfikacja nie tylko ryzyk, ale również szans, a także błyskawiczna reakcja i implementacja odpowiednich działań. To właśnie sprawna reakcja i efektywne wdrażanie adekwatnych strategii stają się fundamentem skutecznego zarządzania. Podstawą, która umożliwia takie działanie, jest dobrze zaimplementowana rachunkowość zarządcza oraz kontroling. W ramach niniejszego cyklu artykułów pod tytułem „Zakochaj się w rachunkowości zarządczej”, będę przedstawiać cenne wskazówki oraz sprawdzone praktyki. Ich zastosowanie w praktyce umożliwia zarządzającym korzystanie z danych, niezbędnych do podejmowania trafnych decyzji biznesowych.
Radykalne innowacje potrzebują staroświeckich funduszy VC
Naukowcy i przedsiębiorcy pracujący nad najbardziej pilnymi problemami świata nie są w stanie ich rozwiązać bez finansowania ze strony inwestorów, którzy rozumieją możliwości zaawansowanych technologii i patrzą z długoterminowej perspektywy.
Fundusze europejskie w nowej rzeczywistości
Rok 2023 przyniósł wiele wydarzeń gospodarczych i politycznych, które miały wpływ na dostępność środków z pomocy publicznej. Tymczasem głód dotacji wśród polskich przedsiębiorców jest coraz większy, o czym świadczą choćby liczba wniosków złożonych w konkursach Ścieżka SMART, kredyt technologiczny czy kredyt ekologiczny.
Czy warto bać się piątku 13?
Strach przed piątkiem 13, znany również jako paraskewidekatriafobia, pojawił się na długo, zanim stał się popularny zabójca w masce hokejowej z filmu „Piątek 13”. I wciąż ma się dobrze.
Gdy od upadłości dzieli nas kilka dni
W miarę jak coraz więcej kluczowych dla funkcjonowania organizacji procesów odbywa się z wykorzystaniem technologii cyfrowych, zarządzanie i zabezpieczenie infrastruktury krytycznej firmy nabiera szczególnego znaczenia.
Innowacje przy filiżance kawy
Dyrektor generalny Blue Bottle Karl Strovink opowiada o innowacjach, o zdobyciu poparcia baristów oraz o gotowości podjęcia ryzyka przejścia na mleko owsiane.
Randori – spójrz na swoją firmę oczami hakera
Grzegorz Porycki, Key Account Manager w Cloudware Polska, dzieli się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami dotyczącymi rosnącego znaczenia cyberbezpieczeństwa oraz sposobami na ochronę swoich cyfrowych dóbr przez firmy.
Chemia mózgu a skłonność do ryzyka
Jak zachowujesz się w sytuacjach obarczonych dużym ryzkiem? Wchodzisz w nie, czy raczej wycofujesz się? To, w jaki sposób podejmujesz decyzje, w znacznej mierze zależy od… chemii twojego mózgu i „intuicji bólowej”. O tym, dlaczego raz na tym możesz zyskać, a raz stracić, rozmawiamy z dr. hab. Szymonem Wicharym, profesorem na Uniwersytecie Jagiellońskim.