Rozwój przywództwa
Wrażliwość to supermoc liderów jutra
W obliczu dynamicznie zmieniającego się świata biznesu wrażliwość i empatia wyłaniają się jako kluczowe atrybuty nowego modelu skutecznego przywództwa. Jacob Morgan, światowy autorytet w zakresie przywództwa, w rozmowie z Pauliną Chmiel‑Antoniuk zdradza, dlaczego wrażliwość jest fundamentem budowania zaangażowanych zespołów, a empatyczne podejście do zarządzania – kluczową cechą liderów przyszłości.
Jakie cechy powinien mieć CEO, by wynieść firmę na wyższy poziom?
Gdy start-up rozpoczyna swoją działalność, najczęściej jest ściśle utożsamiany ze swoim Chief Executive Officerem. Jednak wraz z rozwojem firmy jego lub jej rola szybko się zmienia. Jak zmienia się styl zarządzania CEO w start-upie? Jakie pułapki czyhają na liderów i jak się przed nimi uchronić?
Zdobądź cenne wskazówki, dzięki którym zyskasz przewagę na rynku
W biznesie, jak w życiu, każdy chce wygrywać. Aby zwiększyć swoje szanse i zyskać przewagę nad innymi, niezbędne jest korzystanie ze sprawdzonych źródeł, które wskazują kierunek koniecznych zmian. Taką propozycją jest ICAN Business Insight – wszechstronny serwis biznesowy dla menedżerów.
Zwinne przywództwo, czyli trudna sztuka odpuszczania
Zwinności na dużą skalę nie da się wprowadzić w organizacji, jeśli nie zmienią się sami liderzy. Powinni oni zrozumieć istotę zwinnego przywództwa i porzucić stare metody, którym zawdzięczają dotychczasowe sukcesy. Tylko jak się do tego zabrać?
Trzecie miejsce cieszy bardziej niż drugie, czyli czego liderzy mogą nauczyć się od olimpijczyków
Po kilku pierwszych dniach posuchy możemy już być pewni, że polscy sportowcy przywiozą jednak z Igrzysk Olimpijskich w Tokio całkiem pokaźny worek medali. Czego możemy się od nich nauczyć i jak przekuć ich doświadczenia w praktykę w obszarze biznesu?
Czego warto nauczyć się z filmu "Skazani na Shawshank", czyli o drobiazgach, które mają wpływ na ważne decyzje
Kultowy film, wspaniałe role głównych aktorów, niesamowity scenariusz pokazujący, jak spryt w połączeniu z ogromną wytrwałością doprowadzają do tego, że dobro ostatecznie zwycięża. Ale jest w nim jeszcze drobny, poboczny wątek, który nabiera wagi w kontekście sztuki podejmowania dobrych decyzji biznesowych.
Czego warto nauczyć się od Odyseusza, czyli jak wytrwać w postanowieniach noworocznych
Praca nad sobą – zarówno w kontekście zawodowym, jak i osobistym – wymaga wytrwałości i silnej woli. Każde, nawet najlepsze postanowienie, z czasem jednak słabnie, ale na szczęście możemy je wzmocnić za pomocą prostego wybiegu – kontraktu Odyseusza.
Nowe kompetencje liderów – najnowszy numer "ICAN Management Review"
W siódmym wydaniu magazynu „ICAN Management Review” stawiamy pytanie, jakie kompetencje liderów stały się dziś niezbędne do skutecznego zarządzania. Odpowiadamy na nie poprzez najnowsze, autorskie badania polskiego rynku oraz starannie wybrane teksty najlepszych ekspertów i praktyków biznesu.
W czasach kryzysu najlepiej sprawdzają się liderzy z wysokim poziomem inteligencji emocjonalnej
Jak pokazują najnowsze badania, odpowiednie zarządzanie emocjami przez lidera organizacji może być ważniejsze od innych jego kompetencji, takich jak na przykład poziom inteligencji poznawczej (IQ) – zwłaszcza w kontekście możliwości osiągnięcia sukcesu.
Pięć sygnałów dla lidera, których nie wolno zlekceważyć. Czego uczy nas odejście Donalda Trumpa
Każdy lider organizacji powinien powtarzać sobie czasem refren piosenki zespołu Perfect: "Trzeba wiedzieć, kiedy ze sceny zejść niepokonanym". W tym artykule przedstawiamy pięć ważnych symptomów tego, że przedsiębiorstwo znajduje się w rękach przywódcy, która zaczyna tracić kontakt z rzeczywistością...
Tajniki udanej kultury organizacyjnej zdradza dr Maria Mycielska
Firmy i ich szefowie mają odczucie, że obecnie, w tym trudnym, naznaczonym pandemią czasie, muszą walczyć o przetrwanie, czyli przede wszystkim o wyniki finansowe. Zajmowanie się kulturą organizacji traktowane jest jako rodzaj fanaberii. Nie wszyscy liderzy zdają sobie bowiem sprawę, jak olbrzymi wpływ na wyniki ma panująca w firmie kultura.
NEUROPRZYWÓDZTWO – konferencja z cyklu Elite Leadership Program 2020 – RELACJA
Szybko zmieniająca się rzeczywistość sprawia, że potrzebujemy nowego typu przywództwa! Na czym ono polega? Jak zmienia się rola lidera? Co muszą zmienić liderzy w swoim postępowaniu i metodach?
Zarządzanie zmianą w cyfrowym świecie
O tym, jak skutecznie przeprowadzić proces transformacji organizacyjnej i jaka jest w nim rola przywódcy, z Wojciechem Orzechem, prezesem PKP Energetyka, rozmawia Paweł Kubisiak, zastępca redaktora naczelnego HBRP.
Dlaczego liderzy powinni znać się na mózgu?
Przywództwo od dawna traktowane jest jako sztuka, a wzorce w tym zakresie wyznaczała dotąd raczej moda niźli fakty.
Dobry menedżer nie ustaje w drodze do mistrzostwa
Znajomość drogi jest równie ważna jak znajomość celu. Nieustanny rozwój jest kluczowym towarzyszem sukcesów w biznesie.
Jak zbudować uskrzydlającą organizację?
Czy istnieje recepta pozwalająca stworzyć najlepsze miejsce pracy?
W 10 dni od menedżera do właściciela
Czy bardziej wierzysz w firmę, którą zarządzasz, niż jej właściciele?
Przestrzeń w duchu elastyczności
Przestrzenie szyte na miarę potrzeb klientów oferują możliwość płynnego dostosowania do szybko zmieniających się potrzeb i realiów biznesu czy danego projektu. To kluczowy atut dla największych graczy rynkowych i korporacji.
Przywódca w cyfrowych czasach
Nowa rzeczywistość wymaga od przywódców znacznie szerszego spojrzenia na biznes niż dotychczas.
Skalowanie przywództwa
Claudio Feser, starszy partner w szwajcarskim biurze McKinsey & Company i ekspert w dziedzinie przywództwa, twierdzi, że firmy, które chcą osiągać sukcesy, powinny rozpowszechniać zachowania przywódcze.