Myślenie strategiczne
Myślenie strategiczne to jedna z umiejętności niezbędnych w zarządzaniu organizacją i ludzką pracą. Pozwala przewidywać nadchodzące zmiany w środowisku biznesowym i działania konkurencji, a następnie odpowiednio wcześnie na nie reagować. Jak rozwijać tę umiejętność? W czym jeszcze przydaje się zdolność myślenia strategicznego?
Pokaż więcejZłoty środek – czy można znaleźć najlepszy moment na ekspansję zagraniczną?
Korzystny wpływ ekspansji zagranicznej został potwierdzony w badaniach oraz praktyce biznesowej. W wyniku internacjonalizacji firmy zyskują dostęp do nowych rynków i strumieni przychodów. Może też być to sposób na optymalizację kosztów i dywersyfikację ryzyka, a także pozyskanie nowych zasobów – materialnych i niematerialnych – jak wykwalifikowani pracownicy, technologie, patenty czy alianse strategiczne. Połączenie powyższych korzyści przekłada się w efekcie na wyższą produktywność oraz większe możliwości rozwoju przedsiębiorstw.
Można wytrenować strategiczny sposób myślenia
Co sprawia, że jedni potrafią planować i stosować strategie metapoznawcze, podczas gdy inni muszą się ich uczyć? Odpowiedzią jest odpowiednie podejście i ciągłe zadawanie kluczowych pytań: Co mogę zrobić, aby sobie ułatwić pracę? W jaki inny sposób mogę wykonać to zadanie? Czy istnieje sposób na zrobienie tego lepiej? Tylko tyle i aż tyle.
Gdy STRATEGIA łączy się z TAKTYKĄ – nowy numer "ICAN Management Review"
Szósty już numer magazynu „ICAN Management Review” poświęcamy zacierającym się różnicom między strategią a taktyką. Wynikają one ze znacznie większej zmienności i nieprzewidywalności otoczenia biznesowego, co zmusza liderów do łączenia myślenia strategicznego z elastycznym zarządzaniem firmą.
Odpowiedzialny, zrównoważony i odporny biznes
Priorytety dla ery kowidjańskiej i klimatjańskiej.
Czas zastąpić atlas nawigacją
Recenzja książki Chrisa Outrama „STRAKTYKA. Jak w cyfrowych czasach strategia połączyła się z taktyką”.
Czy myślisz czasem o myśleniu?
Jedną z cech, która różni homo sapiens od innych gatunków jest jego zdolność do myślenia o… swoim myśleniu. Ile prawdy kryje się w tym stwierdzeniu, gdy rozłożymy je na czynniki pierwsze? Poznaj powody, dla których warto inwestować w uczenie się efektywnego myślenia.
Partnerstwo w trudnych czasach – rozwiązania bankowe wspierające przedsiębiorców
Pandemia doprowadziła do załamania wielu rynków, naruszenia łańcuchów dostaw i powiązań biznesowych na całym świecie.
5 sposobów na wykorzystanie LinkedIn w działalności firmy
LinkedIn z roku na rok zyskuje na popularności, szczególnie wśród ludzi biznesu. Potwierdzeniem tego jest m.in. czterokrotny wzrost – od 2012 roku - liczby wyszukiwań tej frazy w wyszukiwarkach. Dziś ta międzynarodowa platforma liczy ponad 645 mln zarejestrowanych użytkowników, w tym 2,5 mln pochodzących z Polski.
Chcesz zostać mistrzem doświadczenia klienta? Oto 5 kluczowych wskazówek
Jak zabrać się za budowanie atrakcyjnego doświadczenia klientów?
Czy organizacja może działać bez lidera?
Przywództwo może być dla każdej organizacji siłą i wsparciem. Potrafi też być jednak przekleństwem i obciążeniem.
W 10 dni od menedżera do właściciela
Czy bardziej wierzysz w firmę, którą zarządzasz, niż jej właściciele?
Rozsądni pełni wątpliwości i wiedzy
Jak sobie poradzić z problemem złej oceny umiejętności?
Zwinna transformacja
W jaki sposób zerwać ze skostniałym i nieefektywnym modelem zarządzania? Jak rozbić silosy i wyzwolić energię poszczególnych pracowników? O zwinnej transformacji w firmach opowiada Arie van Bennekum.
HR rekrutuje i edukuje
Rośnie strategiczna rola HR, ponieważ coraz większą barierą dla rozwoju polskich firm staje się dostępność kadr i edukacja pracowników. A HR potrafi ich przyciągać z rynku lub… znaleźć w firmie.
Tańsza energia dzięki outsourcingowi
Obniżanie kosztów energii elektrycznej zużywanej przez organizację to więcej niż tylko korzystne umowy z dystrybutorami. Oszczędności przynieść mogą również dostępne w outsourcingu narzędzia stale podnoszące efektywność energetyczną przedsiębiorstw.
Strefy dobrych inwestycji
Utworzone ćwierć wieku temu specjalne strefy ekonomiczne stały się wydajnym narzędziem przyciągania inwestorów i niwelowania różnic między silniej i słabiej rozwiniętymi regionami Polski.
Bezpieczeństwo lekowe kraju
Krajowy przemysł farmaceutyczny odgrywa kluczową rolę w polskim systemie ochrony zdrowia. Jest także niezmiernie istotny dla naszej gospodarki i ma znaczenie strategiczne z punktu widzenia interesów państwa.
Sterowanie tankowcem na wodach oceanu
Aby dostosować się do turbulentnego świata biznesu, firmy muszą stać się bardziej elastyczne – co często oznacza szerszą dystrybucję władzy i odpowiedzialności, a także korzystanie ze zwinnych metod w realizacji projektów.
Mosty dla przyszłości
O pozycji rynkowej producenta leków decyduje głównie jego działalność badawczo-rozwojowa, a badania kliniczne odgrywają tu pierwszorzędną rolę.
Strategia a jej realizacja – jak zlikwidować przepaść między nimi?
Przepaść pomiędzy strategią a jej realizacją to nieustanny problem, którego nie udaje się rozwiązać w prosty sposób. Jak mówi japońskie przysłowie: „Wizja bez działania to sen na jawie. Działanie bez wizji to senny koszmar”.