Paulina Kostro
Redaktor "MIT Sloan Management Review Polska"
Etyczne podejście do danych i AI ma biznesowy sens
W obliczu rosnącej roli sztucznej inteligencji i przetwarzania danych zagadnienia związane z etyką stają się równie istotne jak same dane źródłowe. Na temat wpływu AI i danych na biznes opowiada Reggie Townsend, Vice President w SAS Data Ethics Practice. Rozmawia Paulina Kostro.
Nanolearning i EdTech zyskują na znaczeniu
Koncepcja nauki przez całe życie wymaga od osób aktywnych zawodowo ciągłego dokształcania się, by pozostać konkurencyjnym na rynku pracy. Aby zrealizować to założenie, pomocna może okazać się metoda nanolearningu.
Dlaczego SONY zajęło się produkcją aut?
Coraz więcej firm z branży technologii cyfrowych interesuje się produkcją aut. Sprzyja temu rosnąca popularność samochodów elektrycznych i coraz większa rola, jaką w motoryzacji odgrywają elektroniczne systemy sterowania i rozrywki. Trend ten można obserwować choćby na przykładzie SONY – japońskiego giganta elektroniki użytkowej, który właśnie zaprezentował najnowszy model elektrycznego SUV-a.
Telemedycyna – jak dzięki danym i komunikacji osiągnąć nowy wymiar efektywności
Dostęp do ustrukturyzowanych danych i zdalne narzędzia komunikacyjne są motorem rozwoju i źródłem przewagi konkurencyjnej wielu organizacji. O tym, jaką korzyść mogą przynieść we współczesnej opiece zdrowotnej, mówi nam Przemysław Szuder, General Manager AWS, Central & Eastern Europe. Rozmawia Paulina Kostro.
Talent Alpha: From Headcount to Skill Count
Algorithms developed by Talent Alpha, a Polish company that operates around the world, make it possible to engage specialists in projects that match their skills and expand a workforce in a flexible manner. It is a model that can be the source of cutting-edge innovation in the HR field as well as a driving force for change across the entire labor market.
Przejście na czyste floty to korzyść dla firmy i środowiska
ABB chce inspirować kierowców w kierunku zrównoważonej przyszłości elektrycznej. W tym celu inwestuje w rozwój sektora e-mobility.
Wyścigi pojazdów autonomicznych napędzają rozwój tej technologii
Doprowadzanie autonomicznych samochodów wyścigowych do granic ich możliwości pozwala testować technologie, które ostatecznie trafiają do klientów indywidualnych.
5 trendów, które musi znać każdy innowacyjny lider
Analitycy Gartnera wskazali kluczowe trendy w technologiach, które warto uważnie obserwować. Niektóre z nich mogą być zaskoczeniem.
Półka sklepowa pod nadzorem AI
Sztuczna inteligencja pomoże zarządzać ekspozycją towarów na półkach. Odciąży handlowców, którzy zajmą się doradztwem i obsługą klienta.
Samochodowy asystent głosowy
Konsumenci chcą przenieść swoje doświadczenia związane z korzystaniem z asystentów głosowych do aut. Aby sprostać ich oczekiwaniom, firmy motoryzacyjne muszą poprawić jakość oferowanych usług. Po piętach depczą im duże koncerny technologiczne.
NLP – technologia, na którą warto mieć oko
Przetwarzanie języka naturalnego przez algorytmy sztucznej inteligencji sprawi, że konwersacja z robotem wkrótce może stać się codziennością. Przybywa zastosowań biznesowych tej technologii.
Chatbot – przyszłość komunikacji?
Chatboty dają duże wsparcie pracownikom obsługi klienta, ale to nie wszystkie funkcje tych komunikacyjnych botów. Sprawdź, w czym jeszcze mogą okazać się pomocne.
CDT stawia na kompetencje przyszłości
Centralny Dom Technologii to nowo otwarta przestrzeń edukacyjno-technologiczna. O tym, dlaczego powstał oraz jak duże znaczenie przy jego współtworzeniu ma biznes, opowiada Van Anh Dam, dyrektor programu edukacyjnego w CDT.
Technologia 5G – katalizator innowacji
Technologia 5G zapewni nawet 400 razy szybszy przesył danych niż 4G. Jak zmieni to biznes i nasze codzienne życie?
Sztuczna inteligencja połączy się z naszym mózgiem
Jak sztuczna inteligencja zmieni nasze życie? Jeśli weźmiemy pod uwagę wizję Elona Muska, którą przedstawił podczas prezentacji firmy Neuralink w San Francisco, możemy śmiało stwierdzić, że zaimplementowanie AI na masową skalę będzie przełomowym momentem w dziejach ludzkości. A jeśli wejdziemy z nią w symbiozę, istnieje szansa na to, że staniemy się… nieśmiertelni.
AI zmienia chińskie sądy
CZY WIESZ, ŻE szanghajski sąd zatrudnił asystenta obdarzonego sztuczną inteligencją?
Technologia rozpoznawania twarzy – czyli jak SF staje się rzeczywistością
Czy wyobrażasz sobie nabywanie produktów w sklepie bez kolejki do kas? Przechodzenie przez bramki w metrze bez okazywania biletu? Wypłatę gotówki z bankomatu bez konieczności korzystania z karty? Tak właśnie wygląda rzeczywistość, w której króluje technologia rozpoznawania twarzy.
Aerożel – materiał przyszłości
Ma ekstremalnie niską gęstość, jest doskonałym izolatorem – zarówno niskich, jak i bardzo wysokich temperatur – i interesuje się nim coraz więcej firm. Aerożel dzięki swoim właściwościom może stać się naszą przepustką do eksploracji Marsa.
„Technologie w służbie ludzi” – czy aby na pewno?
O tym, w jaki sposób innowacyjne rozwiązania technologiczne wpływają na rynek nie tylko pracy, opowiada Jason Pontin, starszy partner we Flagship Pioneering Company – bostońskiej firmie, która tworzy i finansuje przedsiębiorstwa rozwiązujące globalne problemy dotyczące zdrowia.
Technologiczna rewolucja w branży nieruchomości
Polskie firmy przyczyniły się do stworzenia spektakularnych budynków przyszłości, m.in. Hotelu AC Marriott w Nowym Jorku oraz pracują z liderami branży nieruchomości, np. generalnym wykonawcą Burj Khalifa w Dubaju. Jeśli chodzi o PropTech, wciąż są jednak na początku drogi.