Fuzje i przejęcia
Fuzje i przejęcia to nieodzowny element krajobrazu biznesowego – zwłaszcza w czasach kryzysu. Jak przygotować się na fuzję? Czy istnieją sprawdzone strategie przejęć? Jakie korzyści może przynieść prawidłowo przeprowadzona fuzja lub przejęcie?
Pokaż więcejLekcje przywództwa z największych fuzji i przejęć ostatnich 50 lat
Fuzje i przejęcia (M&A) są strategicznym posunięciem dla firm dążących do rozwoju, dywersyfikacji lub uzyskania przewagi konkurencyjnej.
Mariusz Golec: Przejęcia to nie tylko szansa, ale też wyzwanie
Transakcje fuzji i przejęć kończą się sukcesem, jeżeli towarzyszą im szacunek do przejmowanej organizacji oraz spójna wizja rozwoju.
Nierównomierny rozwój rynków fuzji i przejęć
Globalny rynek fuzji i przejęć odnotował w 2015 roku wzrost zarówno ilościowy, jak i pod względem wartości, osiągając najwyższe poziomy aktywności transakcyjnej od 2007 roku.
Marcin Macieszczak: powodzenie transakcji M&A jest pochodną wielu czynników
Jednym z kluczowych czynników jest przygotowanie podmiotu przejmującego do takiej transakcji.
Synergia płynąca z szybkiej integracji
Każdego roku firmy wydają na przejęcia miliardy dolarów, lecz tylko nieliczne z tych transakcji kończą się pełnym sukcesem i prowadzą do oczekiwanego wzrostu wartości przedsiębiorstwa. Kluczem do sukcesu jest szybka integracja łączących się firm.
Jacek Siwicki: Większość przejęć firm nie daje oczekiwanych rezultatów
Dylemat, przed którym stanęli menedżerowie i udziałowcy TomLabu, jest często spotykany w firmach z portfela funduszy private equity, gdzie akcjonariusz finansowy poszukuje sposobów na relatywnie szybkie zwiększanie wartości spółki.
Ekspansja zagraniczna: lepsze przejęcie czy budowa od podstaw?
Wiele polskich firm, które powstały po przemianach gospodarczych, osiągnęło już taki etap rozwoju, na którym rodzimy rynek okazuje się zbyt mały, by zapewnić im dalszy wzrost.
Ile autonomii pozostawić przejętej firmie
Ekspansja zagraniczna staje się w Polsce coraz ważniejszym czynnikiem rozwoju biznesu, a jedną z często rozważanych metod wejścia na nowe rynki jest przejęcie lokalnego rywala.
Jak z menedżera stałem się współwłaścicielem
Po fuzji Emaxu i Computerlandu rozwijany wcześniej w ramach Computerlandu dział outsourcingu IT znalazł się na bocznym torze. Menedżerowie tego ramienia firmy postanowili z pomocą funduszu venture capital wykupić obszar biznesu, za który odpowiadali.
Fuzje i przejęcia: bilet do raju czy gwóźdź do trumny?
Fuzje i przejęcia nie cieszą się dobrą sławą w literaturze biznesu. Dlaczego?
Dlaczego to przejęcie nie doprowadziło do wzrostu sprzedaży?
Co zrobić, gdy działania łączonych firm okazują się mniej skuteczne niż współpraca niezależnych partnerów?
Dylemat fuzji i przejęć: kto odchodzi, a kto zostaje?
Każdego roku na całym świecie firmy łączą się ze sobą. Bez względu na powody łączenia się, jedną z podstawowych konsekwencji fuzji są decyzje personalne o awansie lub degradacji.
Joanna Chylewska: najważniejsze jest utrzymanie kluczowych pracowników
Podstawowym elementem procesu łączenia firm powinna być strategia utrzymania kluczowych pracowników, która określałaby korzyści z ich pracy w nowej firmie, ich rolę w procesie integracji oraz oczekiwania i plany wobec nich na przyszłość.
Ryszard Wojtkowski: zarządzanie zmianami wymaga subtelności i zdecydowania
Fuzja czy przejęcie mają szanse powodzenia tylko wtedy, kiedy wiadomo, kto rządzi i do czego zmierza. W okresie niepewności zarządzanie przedsiębiorstwem staje się prawdziwą sztuką, wymagającą zdecydowania i silnego przywództwa.