Finanse przedsiębiorstwa
Terminem „finanse przedsiębiorstwa” (corporate finance) nazywamy zazwyczaj ogół wszystkich procesów i zjawisk mających miejsce w przedsiębiorstwie, związanych zarówno z gromadzeniem, jak i wydatkowaniem zasobów pieniężnych przedsiębiorstwa. Co jeszcze warto wiedzieć o finansach przedsiębiorstwa? Tego dowiesz się z lektury artykułów „Harvard Business Review Polska”.
Pokaż więcejArkadiusz Sieroń z Instytutu Nauk Ekonomicznych UWr: „Źródeł obecnej inflacji powinniśmy szukać w kryzysie pandemicznym”
Arkadiusz Sieroń, adiunkt w Instytucie Nauk Ekonomicznych, na wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i członek zarządu Instytutu Edukacji Ekonomicznej im. Ludwiga von Misesa opowiada o przyczynach inflacji, jej skutkach ekonomicznych i konsekwencjach dla biznesu. Rozmawia Paulina Kostro.
Kongres Consumer Finance
Nowe przepisy wprowadzane pod „antylichwiarskimi” hasłami zagrażają rynkowi finansów konsumenckich w Polsce. Spowodują, że wiele firm pożyczających zgodnie z prawem zaprzestanie działalności z powodu spadku dochodów, a ich klienci trafią do „szarej strefy”, gdzie będzie dużo drożej. Ratunkiem dla rynku są technologie.
Dlaczego właśnie zysk jest najważniejszy
Kiedy Hermann Simon, ekspert zarządzania, mistrz strategii i światowy autorytet w zakresie polityki cenowej mówi stanowczo "dość tego bałaganu!" i przypomina o fundamencie każdego solidnego biznesu, naprawdę warto go posłuchać. To pewny zysk – dla ciebie i twojej firmy.
XI Europejski Kongres Finansowy
13 września w Sopocie rusza jeden z największych kongresów gospodarczych w Polsce - Europejski Kongres Finansowy.
Nabory na dofinansowanie firmy w 2021 r.
Zebraliśmy w jednym miejscu zestawienie różnych programów umożliwiających dofinansowanie działalności firmy. Oto pieniądze, o które można się starać w 2021 roku.
Rozwój i finansowanie firmy – "tajni inwestorzy" coraz popularniejsi
Jak wynika z analizy CB Insights, ubiegły rok był rekordowy pod względem ukrytych inwestycji. Fundusze zainwestowały w ten sposób łącznie prawie 1,7 miliarda dolarów w 365 tajnych projektów – głównie technologicznych i medycznych.
Kontrola podatkowa w firmie
Zawiadomienie firmy o kontroli podatkowej najczęściej wzbudza strach, ponieważ nawet w najrzetelniej prowadzonej księgowości zdarzają się błędy. Poza tym kontrolerzy podatkowi mogą zdezorganizować nieco pracę menedżmentu, jeśli ten nie jest odpowiednio przygotowany.
Fakturowanie online. Przekonaj się jakie to proste!
Integracja konta bankowego z systemem finansowo-księgowym zapewnia większą kontrolę nad finansami i ich bezpieczeństwo. Takie wygodne rozwiązanie oferuje m.in. PKO Bank Polski, poprzez swoją platformę e-Księgowość.
Recepta na kryzys? Patriotyzm gospodarczy
Trudno dziś prorokować, jak długo potrwa obecny kryzys i jaka będzie skala kosztów ekonomicznych pandemii. Dlatego szczególnego znaczenia nabiera w tych trudnych chwilach patriotyzm gospodarczy. Rozmowa z Danielem Obajtkiem, prezesem zarządu PKN Orlen.
Koronawirus i spowolnienie gospodarcze – zarządzanie kryzysowe z perspektywy CFO
Co powinny zrobić firmy, by utrzymać płynność finansową? Na jakie wsparcie mogą liczyć ze strony banków i rządu?
Banki na celowniku naciągaczy
Liderzy instytucji finansowych coraz częściej mierzą się z problemem nadużyć finansowych. Skala tego zjawiska zauważalnie rośnie. Aż 70% tego typu firm pada ofiarą wyłudzeń kredytów i pożyczek – to najważniejszy wniosek płynący z raportu przygotowanego przez EY Związek Przedsiębiorstw Finansowych.
Jak poprawić kondycję firmy w obliczu kryzysu wywołanego pandemią?
Wielu przedsiębiorców i menedżerów zastanawia się, co zrobić, żeby ratować firmę i przystosować ją do nowych warunków. Przede wszystkim trzeba podejmować szybkie działania zapewniające przetrwanie. Kryzys wymaga też strukturalnych zmian w modelach biznesowych, które trzeba wdrażać tu i teraz. Jak przeprowadzić te zmiany? Jak przetrwać kryzys i zadbać o kondycję firmy?
Lekcje z poprzednich kryzysów finansowych
Czy wyciągnęliśmy prawidłowe wnioski z poprzednich kryzysów finansowych? Ten, z którym obecnie mamy do czynienia, będzie testem osiągnięć współczesnych ekonomistów. Mniej więcej za rok dowiemy się, czy przez ostatnie lata szli właściwą drogą.
Senackie poprawki do tzw. tarczy antykryzysowej
Senat uchwalił 81 poprawek do tzw. tarczy antykryzysowej. Sejm zajmie się pracą nad nimi dzisiaj od godziny 13:00. Jakie zmiany zostały zaproponowane?
Senackie poprawki do tzw. tarczy antykryzowej
Trwają prace nad tarczą antykryzysową, która w założeniu ma pomóc przedsiębiorcom przetrwać trudny gospodarczo i społecznie czas walki z pandemią koronawirusa. Polski Senat zgłosił do tego projektu pomocy przedsiębiorcom 81 poprawek. Jakie zmiany zaproponowano?
Czy tarcza antykryzysowa pomoże przedsiębiorcom?
Przedsiębiorcy z nadzieją czekali na szumnie zapowiadaną przez rząd tzw. tarczę antykryzysową. Tarcza miała przeciwdziałać gospodarczym skutkom pandemii koronawirusa i ochronić biznes przed niechybnym kryzysem. Co udało się osiągnąć?
System podatkowy w Polsce na tle innych krajów OECD
Międzynarodowa fundacja Tax Company porównała w obszernym raporcie systemy podatkowe 36 państw należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).
Fakty i mity o białej liście [WEBINARIUM]
Pierwszego września 2019 r. do dyspozycji przedsiębiorców została oddana tak zwana biała lista podatników VAT. Co CFO powinni wiedzieć na temat białej listy? O związanych z nią wyzwaniach rozmawialiśmy podczas webinarium Klubu CFO.
Jak dopasować faktoring do potrzeb małej firmy?
Mali przedsiębiorcy każdego dnia muszą mierzyć się z wieloma wyzwaniami. Utrzymanie się na rynku często zależy od sprawnego finansowania firmy, dlatego to właśnie najmniejsze podmioty coraz częściej sięgają po faktoring.
Fakty i mity o białej liście. Posłuchaj ekspertów!
Pierwszego września 2019 r. do dyspozycji przedsiębiorców została oddana tak zwana biała lista podatników VAT. Co CFO powinni wiedzieć na temat białej listy? O związanych z nią wyzwaniach rozmawialiśmy podczas webinarium Klubu CFO.