Lidia Zakrzewska
Redaktor zarządzająca "ICAN Management Review".
Zaczyna się era logistyki 4.0
Dzięki wszechobecnemu internetowi, algorytmom sztucznej inteligencji, automatyzacji i robotyzacji procesów sektor logistyki ma szansę na fundamentalną zmianę. Obecnie wszystko kręci się wokół cyfryzacji. W ten sposób wchodzimy w erę logistyki 4.0.
Polscy menedżerowie wolą zarządzać ręcznie
Aż 86% ankietowanych prezesów polskich firm uważa, że strategiczne decyzje powinny być podejmowane odgórnie, podczas gdy niemal połowa ich kolegów zza granicy (46%) ufa w tej kwestii swoim zespołom – wynika z raportu EY-Parthenon CEO Outlook Survey 2022.
Pod presją różnorodności
Firma International Logistics Operator R&J chce usprawnić obsługę detalistów i w tym celu planuje rozwinąć sieć lokalnych magazynów oraz flotę samochodów dostawczych. Aby sfinansować nowe inwestycje, sięga po kapitał z giełdy i przy okazji boleśnie zderza się z nowym dla niej obszarem, jakim jest zarządzanie różnorodnością.
Forum Idei: Liderzy w obliczu nowych wyzwań
Przedstawiamy wyniki badań prowadzonych przez największe ośrodki akademickie na świecie, m.in. London Business School, Harvard Business School, Stanford Graduate School of Business oraz HEC Paris.
Cel średnioterminowy – wzrost zielonych aktywów i kompleksowe doradztwo
Bank Ochrony Środowiska od momentu powstania w 1991 roku oferuje finansowanie projektów proekologicznych. Teraz zamierza położyć jeszcze większy nacisk na kompetencje doradcze i wyspecjalizować się w proekologicznych produktach finansowych, wspierając tym samym zieloną transformację polskich firm i samorządów. O wynikach finansowych i rozwoju mówi prezes zarządu Wojciech Hann.
Biznes stawia na cyfryzację i bezpieczeństwo
Informatyczny biznes Cloudware tworzą pasjonaci branży IT, którzy w ciągu dekady przekształcili małą firmę w dużą organizację. O pandemii, która zmieniła model pracy i portfolio produktowo-usługowe, o trendach rynkowych oraz potrzebach klientów zewnętrznych, ale też wewnętrznych, „ICAN Management Review” rozmawia z wiceprezesem Cloudware, Cezarym Wieczorkiem.
#ARCUSTEAM wykorzystuje czas kryzysu i cyfryzuje przedsiębiorstwa oraz urzędy
Przez 35 lat spółka Arcus przeobraziła się z dystrybutora sprzętu biurowego w integratora oferującego kompleksowe rozwiązania usprawniające przetwarzanie dokumentów elektronicznych w każdej organizacji. O tym, jak Arcus wykorzystuje kryzys, by się rozwijać, mówi Michał Czeredys, prezes firmy.
Wojna w cyberprzestrzeni toczy się cały czas
Przedstawiane w mediach działania Anonymous trafiają do wyobraźni i stają się pretekstem do budowania w cyberprzestrzeni kolejnych zabezpieczeń zasobów organizacji. A co grozi firmom? Co grozi nam wszystkim? Najnowszy raport CERT Orange Polska opisuje rodzaje ataków i sposoby obrony oraz przedstawia trendy na najbliższą przyszłość. O rodzajach przestępstw w cyberświecie mówi Przemysław Dęba, dyrektor Cyberbezpieczeństwa Orange Polska.
Światło ostrzegawcze zaczyna migać
Kolejna fala pandemii, prawie dwucyfrowa inflacja, kończące się programy pomocowe dla biznesu czy wprowadzony w ostatniej chwili nowy ład podatkowy rodzą pytania o kondycję przedsiębiorstw w 2022 roku.
Czym jest Polski Ład i dlaczego budzi takie emocje?
Polski Ład to plan odbudowy polskiej gospodarki po pandemii COVID-19. Ma zmniejszyć nierówności społeczne i stworzyć lepsze warunki do życia dla wszystkich obywateli. Opiera się na pięciu fundamentach: niższych podatkach, sprawniejszej służbie zdrowia, rozwiązaniach dotyczących mieszkań dla obywateli, wyższych emeryturach i tworzeniu nowych miejsc pracy dzięki inwestycjom m.in. w infrastrukturę, transport, usługi publiczne i cyfryzację – czytamy w rządowym serwisie internetowym. Co to w praktyce oznacza dla polskich przedsiębiorców?
Gdy zapomnimy o komunikacji niejawnej…
WiKi PRESS, czołowy producent gier planszowych, chce rozszerzyć biznes na gry komputerowe. Wydawca nie ma w tym obszarze żadnego know-how, dlatego szuka na rynku partnera z odpowiednią wiedzą. Jego uwagę przyciągnął start-up Games FOUR z potencjałem, ale i problemami finansowymi. Niestety, procesowi połączenia firm towarzyszą duże obawy pracowników. Po firmie krążą szkodliwe plotki.
Koopetycja, czyli jak współpracować i jednocześnie konkurować
W dzisiejszym usieciowionym świecie nasze podejście do rywali musi się zmienić. Coraz częściej relacje między firmami są bardziej złożone i wymagają nowego spojrzenia oraz nowych narzędzi.
Cień internetowych gigantów padł na firmy logistyczne
Dwa główne problemy nie pozwalają firmom z sektora TSL rozwijać skrzydeł tak, jak chciałyby – brak kompetentnych pracowników i wysokie koszty transformacji cyfrowej. Pandemia jeszcze je zaostrzyła.
Dwie różne wizje powrotu do biur: z perspektywy pracodawców i pracowników
Aż 88% pracowników oczekuje elastycznego sposobu pracy, natomiast 35% pracodawców żąda, żeby ludzie wrócili do biur – wynika z EY Work Reimagined Employee Survey 2021.
NA TABLICY: Korozja relacji – wymuszona praca zdalna
Pandemia wymusiła na wielu organizacjach wprowadzenie pracy zdalnej. W zespołach nastąpiła mobilizacja, ale kiedy okazało się, że stan wyjątkowy zostaje przedłużony, zarządzający zdali sobie sprawę, że trzeba przemodelować sposób zarządzania ludźmi.
Firmy w pułapce przyspieszenia
Liderzy, którzy chcą rozwijać przedsiębiorstwa, oczekują od pracowników ponadprzeciętnego zaangażowania. Jednak nadmierne obciążenie ludzi pracą może przysporzyć firmie więcej problemów niż korzyści. Dowiedz się, na czym polega pułapka przyspieszenia i oceń, czy nie przyczyniasz się do wypalenia swojej organizacji.
Przeciwdziałanie zagrożeniom
Opisana sytuacja to typowy przykład zagrożeń, które mogą zmaterializować się, jeżeli do realizacji działań integracyjnych po fuzji podejdziemy ze zbyt dużą dozą nonszalancji, co z dużym prawdopodobieństwem miało miejsce w opisanym przypadku.
Powodzenie akwizycji zależy od integracji
Choć każdy przypadek jest inny, dzisiaj możemy śmiało powiedzieć, że każda z naszych akwizycji wniosła do firmy coś niepowtarzalnego, coś, czego nie bylibyśmy w stanie osiągnąć, rozwijając się organicznie. Rafał Chwast, wiceprezes i dyrektor finansowy Nowego Stylu.
Kryzys przyspieszył transformację firm rodzinnych
Zwinność, poczucie misji, kultura organizacyjna, przyjęcie długoterminowej perspektywy – to cechy, które pomogły firmom przyspieszyć realizację transformacji w trakcie pandemii.
Ratunku, kupili nas Polacy
Zakłady Rehagym w Bawarii przejmuje STK, polska firma, która wcześniej była ich podwykonawcą. Nowy właściciel wprowadza swoje porządki, nie bacząc na opinie załogi, w efekcie doprowadzając do odejścia kluczowych pracowników i niezadowolenia lokalnej społeczności, która ceniła sobie firmę z wieloletnią tradycją. Jak odzyskać zaufanie pracowników i otoczenia?