Andrzej Łokaj
Andrzej Łokaj jest redaktorem w Harvard Business Review Polska.
Mniej produktów to większe zyski
Mark Gottfredson, dyrektor w biurze doradztwa strategicznego Bain & Company w Dallas, jeden z 25 najlepszych konsultantów na świecie wg Consulting Magazine, mówi o tym, jak ograniczenie oferty produktowej może przełożyć się na wzrost sprzedaży.
Misja – stare, nowe narzędzie motywacji
O sposobach motywowania podwładnych i roli misji w nakreślaniu kierunków codziennych działań z Markiem Gottfredsonem, jednym z najbardziej uznanych konsultantów na świecie, rozmawia Andrzej Łokaj, redaktor HBRP.
Mały garaż na uboczu korporacji
Twórca pierwszego komputera osobistego, wynalazku, który zrewolucjonizował współczesny świat, radzi, co duża firma może zrobić, by wyhodować przełomowe innowacje i utrzymać kreatywnych, ceniących niezależność projektantów. Mimo ograniczeń ze strony hierarchii organizacyjnej i powszechnej w korporacjach filozofii drobnych kroków i optymalizacji.
Jego zdaniem prawdziwa innowacja, która przynosi rzeczy tak nowe, że nazywa się je rewolucyjnymi, niemal zawsze powstaje nie w firmie, lecz w warunkach domowych. Tworzą ją młodzi ludzie, często w garażu. Ponieważ taka forma innowacyjności i kreatywności prowadzi do powstania nowych kategorii biznesowych i nowego bogactwa (a nie sumy zerowej), korporacja powinna za wszelką cenę dążyć do jej kontynuowania. Nawet jeśli firma dojrzeje, rozrośnie się i znajdzie dostępne zasoby zewnętrzne, wewnątrz firmy powinna zawsze istnieć mała grupa innowatorów, pracująca nad następną rewolucją, ale bez wolnej ręki w wydawaniu pieniędzy. Ponieważ kultura korporacyjna może utrudniać rozwój tego typu pomysłów, wspomniana grupa innowatorów nie powinna być umiejscowiona zbyt głęboko w strukturze organizacyjnej, tj. nie powinna mieć nad sobą zbyt wielu poziomów zarządzania, szefów i zależności decyzyjnych.
Spółki, które wyróżniają się pod względem innowacji, bardzo rygorystycznie podchodzą też do oceny szans rynkowych swoich pomysłów. Jeśli dany pomysł nie wypala po roku od rozpoczęcia prac, zabijają go i podejmują nowy. Wychodzą z założenia, że najlepsze idee, czyli te, które kiedyś przyciągną uwagę klientów, pokazują swój potencjał już na wczesnym etapie, zapewniając projektantom ekscytującą przygodę przez cały czas ich rozwoju.
Rabaty cenowe - broń krótkiego zasięgu
Z prof. Hermannem Simonem, światowym autorytetem w zakresie polityki cenowej, o konsekwencjach przyznawania klientom dużych upustów i o możliwościach utrzymania sprzedaży i udziału w rynku bez obniżania wartości marki rozmawia Andrzej Łokaj.
Zarządzanie bez mierzenia?
Koncepcja zarządzania doświadczeniami klientów jest w Polsce jeszcze mało popularna. Aby przekonać się, jaka przyczyna stoi na przeszkodzie przeszczepieniu do Polski uznanej i sprawdzonej na Zachodzie koncepcji marketingowej, firma Executive Conversation wraz z Harvard Business Review Polska przeprowadziły badanie.
Co nowego w marketingu?
Rozmowa z profesorem Philipem Kotlerem, największym na świecie autorytetem w zakresie marketingu, o najnowszych trendach, koncepcjach i narzędziach marketingowych.
Zarabiaj na zrównoważonym rozwoju
Prezes firmy doradczej Act Now, specjalizującej się w promowaniu proekologicznych rozwiązań w biznesie, i członek globalnej rady nadzorczej Greenpeace, mówi o tym, jak niektóre koncerny przekuwają ideę zrównoważonego rozwoju w oręż strategiczny lub narzędzie zwiększania efektywności.
Współtworzenie doświadczeń z klientami: jak zamienić ideę w czyn?
Firmy, zamiast wciąż myśleć o produktach i usługach, powinny skupić się na tym, jak i kiedy klienci z nich korzystają. David Butter, światowy ekspert w dziedzinie zarządzania doświadczeniami klienta, mówi o tym, jak zrealizować tę ideę w praktyce.
Strategiczna karta wyników: co się zmieniło po 15 latach
Z prof. Robertem S. Kaplanem na temat ewolucji strategicznej karty wyników, jej przyszłości i najważniejszych wyzwań zarządczych towarzyszących wdrażaniu tego narzędzia rozmawia Andrzej Łokaj
Jak skutecznie ustrzec się przed nadużyciami i korupcją w firmie – nowy sposób myślenia
Rozmowa HBRP z Jimem Turleyem, globalnym prezesem firmy doradczej Ernst & Young, o przyczynach słabej skuteczności tropienia nadużyć i korupcji w firmie i o nowym sposobie myślenia, dzięki któremu można tę skuteczność zwiększyć.
Wyzwania stojące przed polskimi liderami, czyli o potrzebnie przywództwa odpowiadającego polskim realiom
Jakie cechy i umiejętności są potrzebne polskiemu liderowi biznesu?