Joanna Rubin
Dziennikarka, blogerka (www.nakawie.pl). Autorka książki „Twarze polskiego biznesu. Rozmowy Na Kawie”. W ramach autorskiego projektu WEconomy rozmawia o wyzwaniach współczesnego świata z przedstawicielami biznesu, kultury, nauki i sztuki.
Kapitał społeczny: czy będziemy mieli z kim pracować?
Polska ma jeden z najniższych wskaźników kapitału społecznego w Europie. Część badaczy tego zjawiska uważa, że jego deficyt uniemożliwi nam dalszy wzrost gospodarczy.
Czy praca będzie luksusem?
Mówiąc o gwałtownym przyspieszeniu, będącym efektem rozwoju nowych technologii, warto zadać sobie pytanie: na ile jesteśmy na to gotowi?
Kiedy ostatni raz nauczyłeś się czegoś nowego?
Dlaczego nie widzimy konieczności zmiany? Czy zastosować metodę rzucenia na głęboką wodę, czy raczej metodę małych kroków? Obie mogą być skuteczne. Dlatego nierzadko wystarczy prosta podpowiedź, która dodaje ludziom odwagi do zmiany. Czasem jednak potrzebny jest dłuższy proces przepracowywania lęków i niechęci do zmieniania siebie.
Jak tworzyć różnorodne miejsca pracy?
63% pracowników w Polsce twierdzi, że pracuje w środowiskach, które utrudniają integrację życia rodzinnego, społecznego i zawodowego, a aż 17% z nich uważa swoje środowisko pracy za wręcz toksyczne.
Jak wprowadzać przełomowe innowacje?
Początki wcale nie muszą być innowacyjne. Podobno Netflix powstał dlatego, że Reed Hastings, jego założyciel, musiał zapłacić 40 dol. grzywny za zbyt długie przetrzymanie kasety z filmem Apollo 13. Jak komercjalizować takie projekty? Jak zawojować rynek?