Negocjacje
Czym są negocjacje?
Negocjacje najprościej można zdefiniować jako rozmowy mające na celu dojście do porozumienia pomiędzy stronami o odmiennych interesach. Jest to proces, podczas którego następuje wymiana informacji i w efekcie podjęcie odpowiednich decyzji. Podstawowym celem negocjacji jest zaspokojenie dobrze określonych interesów obu stron.
Style negocjacji
Wśród podstawowych stylów negocjacyjnych można wyróżnić m.in.: styl miękki (kooperacyjny), styl twardy (rywalizacyjny), styl oparty na zasadach (rzeczowy).
Styl twardy to styl najmniej konstruktywny – opiera się na strategii wyłonienia wygranego i przegranego bądź przegranego i przegranego. Charakteryzuje się wywieraniem presji na pozostałych negocjatorach, żądaniem jednostronnych ustępstw z korzyścią dla stosującej tę strategię strony i uciekaniem się do szantażu, gróźb.
Styl miękki z kolei opiera się na ustępstwach, częstych zmianach stanowiska, rezygnowaniu z własnych potrzeb i z realizacji własnych interesów w celu utrzymania dobrych stosunków z partnerem.
Styl oparty na zasadach oznacza natomiast dbałość o interesy obu stron oraz o dobre stosunki pomiędzy nimi. W tym modelu dąży się do osiągnięcia stanu „wygrany-wygrany” dzięki nastawieniu na wspólne rozwiązanie problemu w sposób polubowny i nastawiony na osiągnięcie korzyści przez obie strony.
Strategie negocjacyjne
Dwie główne strategie, które wyróżnia się w sztuce negocjacji, to:
• Negocjacje integracyjne – polegające na szukaniu rozwiązania maksymalnie korzystnego dla obu stron
• Negocjacje konfrontacyjne – polegające na dążeniu każdej ze stron do zmaksymalizowania swoich korzyści kosztem pozostałych stron
Jak prowadzić negocjacje?
Sztuka negocjacji rządzi się swoimi prawami. Wśród podstawowych reguł negocjacji wymienia się m.in.: określenie swoich celów negocjacyjnych, doskonałe przygotowanie negocjatorów do przeprowadzenia efektywnych rozmów, odpowiednio wczesne określenie swojej BATNA – czyli najlepszej alternatywy dla negocjowanego porozumienia. Więcej o praktycznych zasadach negocjacji dowiesz się, uczestnicząc w odpowiednich szkoleniach z negocjacji biznesowych i śledząc aktualne wyniki badań nad technikami negocjacyjnymi, publikowane m.in. na łamach „Harvard Business Review Polska”.
Pokaż mniejNegocjujemy właściwie przez cały czas – zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Nie jest to łatwa do opanowania sztuka, jednak poznanie jej tajników pozwala znacznie prościej i szybciej dochodzić do porozumienia nawet w obliczu najtrudniejszych dylematów powodujących konieczność pogodzenia odmiennych interesów wielu stron. Jak negocjować skuteczniej? Jakie strategie negocjacyjne stosować?
Pokaż więcej- Artykuł 16
- Artykuł z wideo 1
- Modele biznesowe 3
- Przywództwo i zarządzanie ludźmi 5
- Innowacje 6
- Zarządzanie talentami 5
- Motywacja 8
- Marketing strategiczny 2
- Negocjacje 1
- NA TABLICY 9
- Trendy 1
- Ekspansja 9
- Sukcesja 1
- Transformacja 10
- Kongres ICAN Management Review 21
- Efektywność pracy 2
- Biura 4
- Strategia 6
- E-commerce 1
- Patriotyzm gospodarczy 1
- Sprzedaż 18
- Zarządzanie ludźmi 16
- Be Polish Be Global 8
- Pomoc dla Ukrainy 1
- English 3
- Zwinne zarządzanie 2
- Zatrudnianie 4
Jak negocjować wynagrodzenie podczas rekrutacji?
„Jakie są Pani/Pana oczekiwania finansowe?” – to pytanie, przez które często tracimy pewność siebie podczas rekrutacji. Dlaczego tak się dzieje? Poznaj sześć mitów, które sprawiają, że dobrowolnie rezygnujemy z negocjacji wynagrodzenia.