Partnerstwo Publiczno-Prywatne
Co to jest partnerstwo publiczno-prywatne? Na czym polega PPP?
Partnerstwo publiczno-prywatne (znane także jako PPP lub public-private partnership) to długoterminowa współpraca nawiązana między przedsiębiorstwami prywatnymi a jednostkami administracji publicznej (rządowej, samorządowej). Dotyczy zazwyczaj działań w sferze usług publicznych, a jej celem jest współtworzenie wzrostu i rozwoju gospodarczego, generowanie zysków i świadczenie usług publicznych.
Zasady partnerstwa publiczno-prywatnego
Partnerstwo publiczno-prywatne nie jest prywatyzacją. To umowa, w wyniku której partner prywatny realizuje przedsięwzięcie (ponosząc ustalone koszty), a za jego wykonanie dostaje określone wynagrodzenie. Działania możliwe w ramach PPP to m.in.: świadczenie usług, wykonanie dzieła, budowa lub remont obiektu/infrastruktury.
Korzyści z partnerstwa publiczno-prywatnego
Dzięki zawieraniu umów na zasadach PPP zwiększa się jakość oraz efektywność usług publicznych, przyspieszeniu ulegają procesy związane z inwestycjami (zwłaszcza w obszarze infrastruktury), zauważa się wyraźną poprawę w funkcjonowaniu administracji publicznej oraz w jakości świadczonych usług. Więcej o partnerstwie publiczno-prywatnym, jego nowych wymiarach oraz zmiennej definicji tej koncepcji przeczytasz w artykułach publikowanych przez „Harvard Business Review Polska”.
Pokaż mniej Co to jest partnerstwo publiczno-prywatne? Na czym polega? Jakie są jego zasady? Dowiedz się więcej dzięki lekturze artykułów „Harvard Business Review Polska”! Pokaż więcej- Modele biznesowe 3
- Przywództwo i zarządzanie ludźmi 5
- Innowacje 6
- Zarządzanie talentami 5
- Motywacja 8
- Marketing strategiczny 2
- Negocjacje 1
- NA TABLICY 9
- Trendy 1
- Ekspansja 9
- Sukcesja 1
- Transformacja 10
- Kongres ICAN Management Review 21
- Efektywność pracy 2
- Biura 4
- Strategia 6
- E-commerce 1
- Patriotyzm gospodarczy 1
- Sprzedaż 18
- Zarządzanie ludźmi 16
- Be Polish Be Global 8
- Pomoc dla Ukrainy 1
- English 3
- Zwinne zarządzanie 2
- Zatrudnianie 4
Publiczno–prywatny, czyli partnerski [WIDEO]
O wyzwaniach związanych z realizacją wielkich projektów infrastrukturalnych na styku sektora publicznego i prywatnego mówi Bent Flyvbjerg, profesor Oxford University. Rozmawia Andrzej Jacaszek.