Streszczenie: Odpowiedzialność społeczna biznesu to obszar, w którym Grupa VIVE wyznacza trendy, szczególnie poprzez swoje działania w zakresie ochrony środowiska, sportu i edukacji. Firma, lider w branży recyklingu tekstyliów, angażuje się w projekty promujące zrównoważony rozwój oraz wspiera społeczności lokalne. Do jej działań należy sponsoring drużyny PGE VIVE Kielce oraz organizacja Małej Ligi Piłki Ręcznej, która angażuje młodzież w aktywność fizyczną. Grupa VIVE inwestuje również w projekt Textile Upcycling, promując recykling odzieży i współpracując z projektantami, aby tworzyć modę z przetworzonych materiałów. Zysk z tych działań wspiera inicjatywy ekologiczne. Wszystkie te aktywności stanowią część filozofii odpowiedzialnego biznesu, który stawia na edukację, innowacyjność i społeczny wpływ.
Pokaż więcej
Ochrona środowiska, sport i edukacja to trzy formy aktywności wpisane w nasze DNA – mówi Agnieszka Servaas, prezes zarządu VIVE Management.Partnerem materiału jest VIVE.
Dlaczego społeczna odpowiedzialność biznesu jest tak ważna dla Grupy VIVE?
VIVE Group tworzy dziesięć spółek, a przedmiotem głównej działalności komercyjnej jest recycling tekstyliów. Pozycja lidera branży w Polsce i Europie, jako wiarygodnego partnera biznesowego, zobowiązuje do wyznaczania trendów, do podejmowania działań na rzecz środowiska i społeczności lokalnej. CSR jest w naszym rozumieniu wsparciem biznesu, wypływającym z DNA Grupy VIVE. Ochrona środowiska, sport oraz edukacja są obszarami, w których jesteśmy bardzo aktywni.
W ramach prowadzonych działań CSR inwestują państwo m.in. w działalność sportową, np. sponsorując szczypiornistów PGE VIVE Kielce, którzy w maju po raz 15. zdobyli Puchar Polski, a trzy lata temu Puchar Europy. Dlaczego postanowili państwo zaangażować się w pomoc sportowcom?
Jesteśmy bardzo dumni z osiągnięć drużyny, z którą związaliśmy się 16 lat temu. Sport promuje zasady fair play i uczy działania zespołowego, ważnego także w biznesie. Tych samych wartości uczymy dzieci w projekcie Mała Liga Piłki Ręcznej. Od 2004 roku corocznie organizujemy turniej w województwie świętokrzyskim, którego finał odbywa się w hali sportowej Politechniki Świętokrzyskiej. Liga zachęca młodzież do aktywności fizycznej. Ma też dodatkowy cel – zaangażowanie szkół, trenerów, zawodników, samorządów itp. do wspólnego udziału w turnieju, aby stworzyć dzieciom jak najlepsze warunki do przygotowywania się do rozgrywek. Jest również inwestycją długoterminową, bo propagujemy piłkę ręczną i pokazujemy ją dzieciom jako element ich rozwoju życiowego. Szczególną radością jest fakt, że w wielu szkołach w rozgrywkach biorą udział zarówno chłopcy, jak i dziewczęta. Ministerstwo Sportu i Związek Polskiej Piłki Ręcznej wysoko oceniły sam turniej. Chcemy, aby nasze doświadczenia w regionie świętokrzyskim przyniosły korzyści także w innych częściach Polski. Zamierzamy zaprosić do współpracy partnerów gotowych promować ducha sportu.
Chcesz poznać więcej przełomowych idei? Zainspiruj się! Pobierz bezpłatny pakiet harwardzkich artykułów „Przełomowe idee”, który dostarczy Ci kolejnych pomysłów biznesowych – wprost od najważniejszych współczesnych autorytetów zarządzania.
Główna działalność Grupy VIVE ma charakter przemysłowy i związana jest z recyclingiem tekstyliów. Obecnie zainicjowali państwo nurt Textile Upcycling. Do czego się on odnosi?
Textile Upcycling jest inwestowaniem w inspiracje, edukację społeczności i budowaniem świadomości, jak można wykorzystać odpadowe tekstylia. Dzięki tej idei narodziła się współpraca z projektantem mody Mariuszem Przybylskim. Stworzył on razem z nami unikatową kolekcję „Transplantacja” – złożoną z kilkunastu stylizacji. Kontynuacją współpracy był projekt „Adaptacja”. Z przetworzonych tekstyliów stworzyliśmy włókninę, z której Mariusz Przybylski zaprojektował melanżowe torby na ramię z limitowanej serii. Partnerem akcji była WWF Polska, a zysk ze sprzedaży toreb przekazaliśmy na ich projekty ekologiczne. Inicjatyw łączących ekologię z edukacją mamy więcej. Dobrym przykładem jest „Recycling na miarę”, który Fundacja VIVE Serce Dzieciom realizowała we współpracy z Zespołem Państwowych Szkół Plastycznych w Kielcach.
Jakie inne inicjatywy edukacyjne wśród dzieci podejmujecie?
Inwestując w młode pokolenie, pamiętamy o budowaniu świadomości ekologicznej. Zaangażowanie Grupy VIVE wspierane jest wieloma programami edukacyjnymi. Fundacja VIVE Serce Dzieciom stworzyła program „Dbam o świat od najmłodszych lat”, skierowany do przedszkolaków. Razem z wydawnictwem MAC Edukacja wydaliśmy publikację pokazującą znaczenie recyclingu i promującą postawy proekologiczne wśród najmłodszych. W tym roku fundacja prowadzi kolejną edycję konkursu „Recycling na miarę” adresowanego do młodzieży. Inicjatywa wpisuje się w Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego. Polega na wykazaniu się kreatywnością i stworzeniu prac artystycznych z materiałów tekstylnych pochodzących z recyclingu.Wierzymy, że mnożąc zyski, możemy się również nimi dzielić. Dlatego wspieramy również liczne przedsięwzięcia filantropijne w naszym najbliższym otoczeniu.
Świat serwuje nam obecnie dawkę niepewności, której większość ludzi nie jest w stanie udźwignąć. Stan „rozchwiania” staje się powszechny, co stanowi ogromne wyzwanie dla kadry zarządzającej. Poznaj pięć strategii, które pomogą Ci zadbać o zespół – i o siebie samego – w czasach permanentnego kryzysu.
Wiele organizacji wpada w pułapkę „zarządzania przez parytety”, zapominając, że liczby to jedynie wierzchołek góry lodowej. Skupienie na twardych wskaźnikach często przesłania realne bariery, które blokują rozwój najlepszych pracowników. Dowiedz się, jak przejść od parytetów do procedur, które realnie uwalniają ukryty potencjał zespołu.
Masowa adopcja AI, spłaszczanie struktur i rewolucja w EVP to rzeczywistość, przed którą nie ma ucieczki. Podczas gdy większość pracowników marzy o pracy zdalnej, zarządy planują odważne redukcje stanowisk wspierane przez technologię. Dowiedz się, dlaczego tradycyjne drabinki kariery odchodzą do lamusa, jak spersonalizowana nauka staje się najsilniejszym magnesem na talenty i dlaczego to właśnie dyrektorzy HR przejmują dziś stery w projektowaniu strategii, która pozwoli firmom przetrwać nadchodzącą dekadę.
Tradycyjne postrzeganie skarg klientów jako zakłóceń do szybkiego załatwienia przestaje być skuteczne w nowoczesnym zarządzaniu doświadczeniem klienta. Szwajcarski Szpital Uniwersytecki w Vaud (CHUV) pokazuje, że systematyczne gromadzenie i analiza reklamacji może stać się strategicznym narzędziem innowacji i podnoszenia jakości usług. Dzięki współpracy z renomowaną szkołą hotelarską EHL, pracownicy służby zdrowia zdobywają kompetencje z zakresu projektowania usług i zarządzania relacjami z pacjentem, uzupełniając tradycyjne szkolenia kliniczne.
Artykuł przedstawia trzy konkretne kroki: traktowanie skarg jako wartościowych danych, angażowanie klientów we wspólne opracowywanie rozwiązań oraz adaptację najlepszych praktyk z branż usługowych. To holistyczne podejście pozwala nie tylko poprawić jakość opieki i doświadczenia pacjenta, ale także przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu personelu i budować trwałą przewagę konkurencyjną.
W obliczu rosnącej złożoności biznesu hierarchiczne modele zarządzania coraz częściej zawodzą. Artykuł analizuje, jak Samsung Electronics Polska wdraża koncepcję „Leader to Leader”, odwracając tradycyjną piramidę decyzyjną. Na przykładzie tej transformacji pokazujemy, dlaczego bezpieczeństwo psychologiczne, decentralizacja decyzji i świadome oddanie kontroli mogą stać się źródłem przewagi konkurencyjnej nawet w najbardziej sformalizowanych organizacjach.
Jak wybrać kabinę akustyczną do pracy hybrydowej, by spotkania online były naprawdę efektywne? W drugiej części cyklu pokazujemy checklistę decyzji, typowe błędy oraz technologie Jabra, które zapewniają widoczność i świetny dźwięk.
Wideokonferencje nie działają „same z siebie”. O jakości spotkań hybrydowych decyduje widoczność, dźwięk i przestrzeń, która wspiera koncentrację. Sprawdź, jak technologia Jabra i kabiny akustyczne Bene tworzą nowy standard współpracy.
Wypalenie zawodowe jest powszechnym zjawiskiem wśród osób pracujących pod nieustanną presją. Ale nie zawsze jest to właściwa diagnoza. Gdy ludzie są wyczerpani pracą, która wydaje się pusta lub niespójna z ich wartościami, problemem nie jest brak wytrzymałości. Problemem jest brak sensu. Dopóki organizacje nie będą gotowe skonfrontować się z tym rozróżnieniem, będą nadal leczyć niewłaściwy problem i dziwić się, że nic się nie zmienia.
Prezesi i dyrektorzy zarządzający (CEO) nie unikną kontaktu z trudnymi osobowościami w radach nadzorczych, ale mogą nauczyć się mitygować wyzwania, jakie te postaci stwarzają. Kluczem do sukcesu jest odróżnienie problemów personalnych od wadliwych procesów, współpraca z kluczowymi sojusznikami oraz konsekwentne wzmacnianie relacji w celu budowania wartości biznesowej.
Polskie szpitale i uczelnie medyczne coraz śmielej korzystają z możliwości sztucznej inteligencji – od precyzyjnej diagnostyki onkologicznej w Tychach, po zaawansowane systemy wizyjne rozwijane na AGH. Algorytmy stają się „drugim okiem” lekarza, istotnie zwiększając wykrywalność zmian nowotworowych. Jednak za technologiczną euforią kryje się ryzyko nazywane „lenistwem poznawczym” – lekarze wspierani przez AI tracą biegłość w samodzielnej diagnozie.