Jednak zdaniem ekspertów nie stanie się to z dnia na dzień. Proces automatyzacji w najbliższych latach nie zagrozi bowiem większości zawodów – czytamy w raporcie „Kompetencje przyszłości. Jak je kształtować w elastycznym ekosystemie edukacyjnym” zrealizowanym przez PFR, we współpracy z DELab UW i Google’em. Jak wynika z analizy OECD, ryzyko to dotyczy co dziesiątego zawodu. To co zmieni się na pewno, to sposób, w jaki pracownicy będą wykonywać swoje zawodowe obowiązki. Co jednak najważniejsze, w wyniku tej cyfrowej ewolucji pojawią się także nowe miejsca pracy, a według szacunków Światowego Forum Ekonomicznego ma ich być blisko 133 mln.
Transformacja zwiększy popyt na zawody związane z analizą danych i obsługą technologii cyfrowych. Natomiast coraz bardziej elastyczny rynek pracy sprawi, że zatrudnienie u jednego pracodawcy będzie rzadkością. Oznacza to, że pracownicy będą musieli postawić na edukację kompetencji przyszłości – po to, aby pozostać atrakcyjnym na rynku pracy. Jeśli chcesz wiedzieć, o jakich umiejętnościach mowa, przeczytaj tekst o tym, dlaczego Praca przyszłości wymaga nauki przez całe życie.
https://mitsmr.pl/praca‑przyszlosci‑wymaga‑nauki‑przez‑cale‑zycie/
Inspiracje z serii CZY WIESZ, ŻE są jak dobra kawa i chwila relaksu w pracy.
Jeśli chcesz pogłębić umiejętności stosowania nowych technologii w biznesie, zapraszamy na stronę główną MIT Sloan Management Review Polska.