Reklama
Dołącz do liderów przyszłości i zdobądź przewagę! Sprawdź najnowszą ofertę subskrypcji
Kultura organizacyjna

Zostajesz w domu, aby uniknąć wpadki w biurze?

28 kwietnia 2023 5 min czytania
Korn Ferry
Zostajesz w domu, aby uniknąć wpadki w biurze?

Liderzy mogą przeoczyć jeden powód, dla którego niektórzy pracownicy unikają powrotu do biura: jest nim obawa przed nowymi społecznymi i kulturowymi „polami minowymi” w aktualnym środowisku biurowym.

Po dwóch latach pracy zdalnej wizja powrotu do biura była czymś, co mocno niepokoiło Billa. Chociaż można powiedzieć, że ze swoim 10‑letnim stażem był już niemal weteranem, w firmie nastąpiła tak duża rotacja, że nie znał już większości swoich kolegów. Ponieważ wrażliwe kwestie społeczne i kulturowe są obecnie stałym elementem rozmów w biurze, przede wszystkim obawiał się tego, że zrobi lub powie coś, co urazi jego współpracowników i pogrzebie jego karierę.

Eksperci obserwujący sytuację na rynku pracy twierdzą, że liderzy uciekają się do różnych drakońskich sposobów, włącznie z obcinaniem premii, aby skłonić ludzi do powrotu do biura, ale mogą przeoczyć jeden główny powód, dla którego pracownicy wciąż trzymają się od nich z daleka: wielu z nich czuje się bezpieczniej w domu – i to nie z powodu jakichkolwiek obaw związanych z COVID czy zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Z perspektywy psychologii i bezpieczeństwa pracy wiele osób obawia się, że nie będzie w stanie poruszać się w dzisiejszym środowisku biurowym ze względu na społeczne i kulturowe pułapki. W ostatnim badaniu Korn Ferry prawie 60% respondentów stwierdziło, że powrót do biura miał negatywny wpływ na ich zdrowie psychiczne. – Biuro może być przerażającym miejscem, a ludzie nie chcą pracować w atmosferze strachu – mówi Alina Polonskaia, globalny lider praktyki Diversity, Equity, and Inclusion Consulting w Korn Ferry. Polonskaia uważa, że liderzy, którzy zmuszają ludzi do powrotu do biura, ryzykują „wepchnięcie ich w sytuacje, w których nie czują się komfortowo”.

W ostatnim badaniu Korn Ferry prawie 60% respondentów stwierdziło, że powrót do biura miał negatywny wpływ na ich zdrowie psychiczne.

Na wiele sposobów biura, do których pracownicy są proszeni o powrót, nie przypominają już tych, które opuścili. Jak na ironię, to właśnie najbardziej swobodne aspekty dnia pracy w biurze – nieformalne rozmowy i współpraca, które były w dużej mierze niemożliwe, gdy ludzie pracowali zdalnie – powodują u ich teraz największy niepokój. W większości przypadków niepokój ten pojawia się we wszystkich grupach wiekowych, rasowych i etnicznych. – Brakuje więzi i poczucia wspólnoty w biurze – mówi Nina Boone, lider praktyki różnorodności i integracji w Korn Ferry. Zauważa, że wielu młodych pracowników, którzy rozpoczęli swoją karierę, pracując zdalnie, nie ma poczucia solidarności ze swoimi kolegami. – Przebywanie w biurze jest przyjemne, gdy pracownik czuje się częścią grupy – mówi Boone i dodaje: – Ale może czuć się naprawdę źle, gdy nią nie jest.

Zamiast zmuszać ludzi do powrotu do biura, Boone sugeruje, że liderzy powinni zrobić więcej, aby wspierać poczucie więzi wśród pracowników, czy to osobiście, czy zdalnie. Dodaje, że organizacje muszą też dotrzymać wielu obietnic, które złożyły pracownikom na temat możliwości szkoleń, rozwoju i nawiązywania kontaktów w biurze. – Jak dotąd ludzie przychodzą do biura i otrzymują masę pracy – mówi Boone. Podobnie Polonskaia uważa, że liderzy mogą sprawić, że powracający pracownicy poczują się bardziej komfortowo, dając im głos w tworzeniu nowego środowiska biurowego. – Wszyscy zmagają się z obecną sytuacją – mówi – więc wszyscy powinni uczestniczyć w projektowaniu nowej. Powinno to obejmować otwarty dialog na temat kwestii, takich jak tożsamość, która pozwala ludziom wyrazić swoje uczucia bez odrzucania uczuć innych osób.

Zamiast zmuszać ludzi do powrotu do biura, liderzy powinni zrobić więcej, aby wspierać poczucie więzi wśród pracowników.

Eksperci twierdzą, że liderzy mogą również organizować więcej spotkań na temat tego, co oznacza bycie w miejscu pracy. Mogą one promować grupy zasobów pracowniczych i, szerzej, wzmacniać kulturę oraz cel firmy. Polonskaia uważa, że sposobem na to, by ludzie czuli się mniej niespokojni przed powrotem do biura, nie jest ich pilnowanie, ale „stworzenie większej integracji i sposobów na zaangażowanie wszystkich”.

Alina Polonskaia, Global Leader, praktyka konsultingowa DE&I w Korn Ferry

Nina Boone, Lider w Ameryce Północnej, różnorodność i integracja

O autorach
Tematy

Może Cię zainteresować

Polacy chcą AI w pracy – ale na własnych zasadach. Co zaufanie do wirtualnych agentów mówi o przyszłości przywództwa?

Coraz więcej firm wdraża wirtualnych asystentów i analityków opartych na sztucznej inteligencji, chcąc zyskać na efektywności i innowacyjności. Ale co na to pracownicy? Najnowsze badanie przeprowadzone przez ASM na zlecenie Salesforce ujawnia jednoznacznie: Polacy są otwarci na AI w miejscu pracy, ale tylko pod warunkiem zachowania kontroli i zrozumienia jej działania.

Gorące serca i brutalna rzeczywistość, czyli o budowaniu empatii w organizacji

Empatia liderów to za mało, gdy systemy, procesy i decyzje organizacji świadczą o braku troski. Oto cztery strategie, które skutecznie adresują to wyzwanie.  W świecie biznesu często słyszymy o „wyścigu szczurów” i bezwzględnym pięciu się po korporacyjnej drabinie „po trupach”. Taki scenariusz często przywodzi na myśl „Władcę Much”, gdzie prym wiodą najsilniejsi, a słabsi muszą ustąpić. Wielu uważa, że aby przetrwać i odnieść sukces, po prostu „trzeba być twardym”. Ale czy to jedyna droga?

Konferencja „Odpowiedzialny biznes w praktyce – zrównoważony rozwój jako klucz do przyszłości”

Podsumowanie

Konferencja „Odpowiedzialny biznes w praktyce – zrównoważony rozwój jako klucz do przyszłości” odbyła się 15 kwietnia 2025 roku z inicjatywy ICAN Institute oraz Partnerów. Wydarzenie było poświęcone tematyce zrównoważonego rozwoju, ESG oraz społecznej odpowiedzialności biznesu.

Obecność licznych przedstawicieli biznesu oraz ich aktywne uczestnictwo w dyskusjach miały istotny wpływ na wysoki poziom merytoryczny konferencji. Wymiana wiedzy, doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie ESG stanowiła ważny element wydarzenia, przyczyniając się do kształtowania odpowiedzialnych postaw w środowisku biznesowym oraz wspierania długofalowych, wartościowych inicjatyw.

Pięć lekcji przywództwa dla „twardych” prezesów

Choć może się wydawać, że styl przywództwa oparty na kontroli i wydawaniu poleceń wraca do łask, rzeczywistość pokazuje coś zupełnie innego — to liderzy o wysokiej inteligencji emocjonalnej osiągają lepsze rezultaty

Jak fundusz Apollo wdraża AI w spółkach portfelowych

Apollo Global Management uczyniło ze sztucznej inteligencji priorytet: intensywnie pracuje nad rozwojem zdolności AI w swoich spółkach portfelowych, by uczynić je bardziej konkurencyjnymi i wartościowymi. Firma szczegółowo analizuje, jaki wpływ może mieć wdrożenie AI na projekty w tych spółkach oraz jak ewoluuje wykorzystanie AI w ich branżach. Sukcesy Apollo z ostatnich pięciu lat stanowią dowód, że AI może już dziś tworzyć realną wartość biznesową.

Spójrz na swoją firmę z zewnątrz, aby ocenić jej atuty Chcesz przestać popełniać te same błędy? Spójrz na swoją organizację z zewnątrz!

Liderzy muszą nauczyć się patrzeć na własną organizację oczami innych. Kluczowe znaczenie ma tu umiejętność zdystansowania się wobec osobistych emocji i spojrzenie z zewnątrz, na przykład oczami potencjalnego inwestora. Istotne jest również nawiązanie dialogu z pracownikami lub kontrahentami. Pozwala to dostrzec nowe możliwości oraz ukryte zagrożenia.

„Ślepe punkty” przywództwa

Samoewaluacja  to wyjątkowo trudne zadanie. Tymczasem liderzy stojący na czele organizacji powinni dokonywać jej cyklicznie. I to nie tylko w kontekście oceny samego siebie, ale też całej działalności. Szukając odpowiedzi na strategiczne dylematy, osoby zarządzające często angażują się w prowadzenie coraz to większej liczby badań i analiz. W wielu sytuacjach jednak może się wydawać, że wynikają z nich wciąż te same wnioski i rozwiązania, a cały proces myślowy kołem się toczy. Jak wskazuje ekspertyza McKinsey & Company takie sytuacje mogą pojawiać się wtedy, kiedy pomija się tak zwane ślepe punkty przywództwa. Są to obszary, w których łatwo nie zauważyć istotnych kwestii. To zjawisko może nasilać się ze względu na utarte przekonania, ograniczenia poznawcze lub brak różnorodności perspektyw. Przywódcy są często tak mocno zaangażowani w losy firmy, że nie zauważają swojego zbytniego przywiązania do znanych rozwiązań. Ponadto wielostopniowa struktura hierarchiczna oraz zawiły sposób raportowania może zakrzywiać informacje docierające na szczyt.

Cieśnina Ormuz: ceny ropy i łańcuchy dostaw pod presją

Kiedy wojna wybucha w sercu globalnego szlaku paliwowego, konsekwencje są natychmiastowe: rosną ceny paliw, spadają indeksy, narasta niepewność. Cieśnina Ormuz – wąskie gardło, przez które przepływa jedna trzecia światowej ropy raz jeszcze przypomina, jak bardzo biznes jest uzależniony od geopolityki. Czy Europa i Polska są gotowe na kolejne uderzenie w gospodarkę?

Multimedia
Ukryty rynek pracy menedżerów: nowa rzeczywistość rekrutacyjna

Rynek pracy, szczególnie dla kadry menedżerskiej i C-level, dynamicznie się zmienia. W ostatnich latach obserwowana jest ograniczona liczba publikowanych ofert pracy, a procesy rekrutacyjne wydłużają się, osiągając nawet kilkanaście etapów. Agnieszka Myśliwczyk, IT headhunterka i ekspertka rynku, podkreśla, że nie jest to tyle kryzys, co „wyzwanie”, z którym mierzą się liderzy. Ważne jest także odważne sięganie po nowe, z ciekawością i satysfakcją, bez „dziadowania” czy poczucia zmęczenia życiem. Mimo wyzwań, takich jak ageizm czy podwójna dyskryminacja kobiet 50+, optymizm i proaktywne podejście są kluczowe.

Ilustracja ukazująca nowoczesną przestrzeń podzieloną na trzy symboliczne strefy. Po lewej stronie – ciepłe, pomarańczowe światło i zaokrąglone formy przypominające radość. Po prawej – chłodne, niebieskie światło i geometryczne cienie w kolumnach symbolizujące osiągnięcia. Pośrodku – neutralna, jasna przestrzeń ze schodami i świetlnym promieniem na podłodze, wyznaczającym punkt równowagi. Całość tworzy wyrafinowaną metaforę świadomego wyboru i wartościowania czasu. Dobrze wykorzystany czas: Nowy sposób wartościowania czasu może zmienić Twoje życie
Subiektywna wartość czasu to koncepcja, która pozwala dostrzec drobne zmiany w tygodniowym harmonogramie, mogące znacząco zwiększyć satysfakcję z życia i dobrostan. Godzina po godzinie, sposób, w jaki spędzamy czas, składa się na sposób, w jaki spędzamy życie.Dla wielu z nas ta suma bywa jednak rozczarowująca. Kulturowe przekonania, zakorzenione w powiedzeniach typu „czas to pieniądz”, każą […]
Multimedia
Jak zaplanować swoją karierę w nieprzewidywalnych czasach

Każda kariera jest drogą indywidualną i nikt nie zna uniwersalnego przepisu na sukces. Nie można skopiować czyjejś kariery i nałożyć na własne życie. Ale jedno jest pewne: większe szanse na sukces mają te osoby, które przemyślą i dobrze zaplanują swoją drogę zawodową.

Materiał dostępny tylko dla subskrybentów

Jeszcze nie masz subskrypcji? Dołącz do grona subskrybentów i korzystaj bez ograniczeń!

Subskrybuj

Newsletter

Otrzymuj najważniejsze artykuły biznesowe — zapisz się do newslettera!