TRACIMY RYNEK – DYLEMAT NR 2

Jak szeroko wdrażać prototypowe rozwiązanie? W wybranych lokalach czy w całej sieci?

Tomasz Sachanowicz,
Manager Digital Innovations, Cheil Poland

Zakres implementacji nowych rozwiązań trzeba uzależnić od danych. Prezes Ochojski takimi danymi dysponuje już teraz. Są to informacje sprzedażowe zbierane przez kasę fiskalną. Jaki jest przeciętny utarg? Przeciętna wartość i liczba produktów w „koszyku”? O której godzinie (w jakim przedziale czasowym) składanych jest najwięcej zamówień? Czy dominuje płatność kartą, gotówką, a może przy użyciu aplikacji płatniczych i kodów? Odpowiedzi na te pytania pozwolą nam na ocenę wartości potencjału wdrożenia pilotażowego i wybór  lokali, w których wdrożenie to może zostać zainicjowane.

Źródeł danych, na podstawie których można podjąć tę decyzję, jest zresztą więcej.

Przykładowo, można zacząć od bardzo podstawowej wersji spisu manualnego, sporządzanego przez podstawionego obserwatora lub prostą aplikację zliczającą liczbę osób pasujących do opisu konkretnego profilu klienta. Inne rozwiązanie to np. kod QR lub tag zbliżeniowy z linkiem do ankiety „Powiedz nam, co możemy poprawić?”. Dzięki temu uzyskamy informacje na temat grupy docelowej wraz z preferencjami w zakresie produktu, sposobu konsumpcji (na miejscu czy na wynos), sposobu płatności czy jakości i szybkości obsługi. I dopiero dla tej grupy (uwzględniając jej wielkość, liczebność w danym lokalu) można rozważyć sposoby eksperymentowania z nowymi rozwiązaniami technologicznymi.

Cennym źródłem informacji może być też tzw. Traffic Camera, montowana pod sufitem, analizująca liczbę klientów, a także ich profil. Narzędzie to powie nam także, czy klient wziął kawę na wynos czy na miejscu oraz jak długo postanowił pozostać w kawiarni.

Podsumowując, decyzję o tym, od którego lokalu zacząć wdrożenie, należy podjąć na podstawie danych. Wiele zależy od budżetu i wybranego pakietu innowacji. Pamiętajmy jednak, że nawet najwięksi gracze rynku nowoczesnych technologii mają jedną pokazową placówkę (brandstore), w której wdrażają nowinki technologiczne i badają ich odbiór. Podobnie jest zapewne w przypadku Cremona Caffe. Ten wybrany lokal cechuje się wysoką rentownością oraz jest wizytówką firmy. Po sukcesie pilotażu przyjdzie czas na kolejne lokalizacje.