TRACIMY RYNEK – DYLEMAT NR 1

Wolnostojący kiosk do automatyzacji składania zamówień czy aplikacja na smartfony. Na co powinna zdecydować się sieć kawiarni?

Paulina Tomaszewska, Agile Delivery Lead w Digital Software Services, Hicron

Aby rozstrzygnąć, czy sieć Cremona Caffe powinna skupić się na wolnostojących kioskach do składania zamówień czy na aplikacji mobilnej, zarząd firmy powinien najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie: „Czy zależy nam na sprawniejszej obsłudze obecnych klientów czy na zachęceniu potencjalnego odbiorcy, który jeszcze kawiarni nie zna lub nie miał okazji z niej skorzystać?”.

Kioski mogą przyspieszyć obsługę klientów, ale tylko tych, którzy już odwiedzili Cremona Caffe. Takie rozwiązanie faktycznie mogłoby wyeliminować część problemów ze znalezieniem pracowników.

Jeśli jednak chodzi o zachęcanie nowych klientów, aplikacja mobilna ma znacznie większy potencjał. Obecnie trudno znaleźć osoby niekorzystające ze smartfona, dlatego aplikacja miałaby szansę zyskać popularność. Dzięki temu rozwiązaniu sieć kawiarni mogłaby pozwolić sobie na znacznie szerszą personalizację oferty oraz poszerzyłaby zakres pozyskiwanych danych analitycznych. Mam na myśli godziny, w których klienci kupują poszczególne produkty, wiek i płeć klientów, najchętniej wybierane napoje i przekąski itd. Uzyskana wiedza pozwoliłaby na prowadzenie szeroko zakrojonych działań marketingowych: promocji cenowych na wybrane produkty czy wdrożenie nowoczesnych programów lojalnościowych.

Prawdopodobnie na początku aplikację pobieraliby głównie dotychczasowi klienci kawiarni, ale tak innowacyjne rozwiązanie mogłoby sprawić, że stali bywalcy zachęciliby do zainstalowania aplikacji także swoich znajomych, zwłaszcza gdyby zawierała ona funkcję zamawiania kawy na kilka minut przed wejściem do lokalu.

Dzisiejszy świat wymusza działanie w biegu, dlatego niezłym rozwiązaniem byłoby także sprzedawanie kawy na wynos. Gdyby firma zdecydowała się na taką zmianę modelu świadczenia usług, wybór aplikacji, a nie kiosku, byłby jeszcze bardziej zasadny.

Za aplikacją przemawiają w końcu względy finansowe. Jeśli chodzi o interfejs użytkownika, koszty są podobne w przypadku kiosku i aplikacji, ale gdyby projekt z jakiegoś powodu się nie udał, koszt usunięcia kiosków i powrotu do poprzedniego wystroju wnętrz kawiarni byłby większy niż proste usunięcie aplikacji z Google Play czy App Store.

Podsumowując, choć w niektórych sieciach typu fast food kioski mogą się sprawdzać, w kawiarni więcej korzyści przy mniejszym ryzyku przyniosłoby wdrożenie aplikacji.