Martechowe abecadło, czyli jak technologia zmienia marketing

Podczas jednej minuty wysyłanych jest 188 milionów e-maili, pobieranych 390 tysięcy aplikacji oraz zadanych 3,8 miliona zapytań w wyszukiwarce Google. Czy marketing może odnaleźć się w świecie tak wielkich liczb? Tak, pod warunkiem że sięgnie po nowe technologie i z marketingu tradycyjnego przeobrazi się w martech.

Transformacje cyfrowe zachodzą w wielu działach marketingu, zarówno w małych firmach, jak i ogromnych korporacjach. Na przestrzeni lat wzrosła świadomość marketerów dotycząca istotności danych, użyteczności technologii, ale także odpowiedzialności, jaka wiąże się z wykorzystywaniem informacji o swoich użytkownikach czy klientach. Martech to znak czasów.

Właściwe wdrożenie martechowych platform i prawidłowe ich użycie pozwala nam na szybszą i efektywniejszą pracę. Jak przystało na XXI wiek, zdecydowanie jest to czas, kiedy kreatywność popiera się danymi i przeplata z technologią. Tę ekscytującą mieszankę wykorzystujemy na każdym etapie kampanii, zaczynając od jej planowania, przechodząc do realizacji i mierzenia efektów, a kończąc na jej optymalizacji[1].

Narzędzia martechowe pozwalają nam zautomatyzować poszczególne procesy, gromadzić wielopoziomowe bazy danych i umożliwiają ich dokładną segmentację – mamy możliwość dotarcia odpowiednimi kanałami do konkretnych odbiorców. Możliwości gonią okazje, warto więc je wykorzystać.

Dobierz narzędzie do potrzeb

Narzędzi martechowych jest wiele, dlatego przed wyborem należy sprawdzić ich możliwości oraz potencjał wzrostu. W tym celu najlepiej porozmawiać z dostawcą systemu, szczególnie na temat jego aktualizacji i rozwoju w perspektywie kwartału. Pozwoli to na optymalne dostosowanie działań i odpowiednie zarządzanie architekturą cyfrową w firmie. Kompletny zbiór narzędzi martechowych powinien uwzględniać każdy etap cyklu marketingowego: przyciąganie, angażowanie, konwersję, zarządzanie i zrozumienie docelowego klienta.

Z kolei strukturę cyfrową warto podzielić na trzy główne obszary technologiczne, które możemy wydzielić ze względu na poszczególne etapy pracy: na przestrzeni ostatniego dziesięciolecia biznes zdał sobie sprawę z istnienia olbrzymich zbiorów danych oraz zrozumiał, jak bardzo ważne jest ich pozyskanie – stanowią bowiem bardzo ważny zasób dla przedsiębiorstwa. Dlatego tak istotna stała się umiejętność ich przetwarzania.

Narzędzia martechowe pozwoliły na gromadzenie zbiorów big data, by następnie poddać je szczegółowej obróbce. Stąd pierwszy znaczący obszar, który powinieneś wziąć pod uwagę – narzędzia o charakterze analitycznym. Głównym ich celem jest gromadzenie obszernych danych, które umożliwią marketerom dokładną analizę biznesową czy interpretację zachowań klientów.

WSKAZÓWKA: Warto wziąć pod lupę dane nie tylko z prowadzonych kampanii, ale także przyjrzeć się bliżej informacjom pozyskanym ze strony internetowej – to właśnie one pokażą ci, czy twoja witryna jest przyjazna użytkownikowi.

Martech i analityka

Jak do tej pory najbardziej popularnym systemem do prowadzenia analityki webowej jest powszechnie znany i w 100% darmowy Google Analytics. Jest głównie wykorzystywany przez marketerów pracujących w małych i średnich firmach. Natomiast tam, gdzie wymagana jest analiza wielkich zbiorów danych o charakterze globalnym, równie popularny jest Adobe Analytics.

Optymalizacja procesów

Optymalizacja procesów jest równie istotna co analiza. Stanowi ona kolejny etap pracy w dziale marketingu i polega w dużej mierze na wyznaczaniu najlepszego rozwiązania dla danej kampanii. Idealnym przykładem są działania polegające na dostosowaniu kampanii, których celem jest przekierowanie ruchu na stronę internetową i zachęcenie użytkownika do pozostawienia po sobie śladu, np. w postaci adresu e-mail lub zgody na wysyłkę web pushy.

Bez odpowiedniej optymalizacji tylko 3% użytkowników przychodzących do nas z reklamy online wypełnia formularze i pozostawia adres e-mail. Optymalizacja konwersji pozwala na podwojenie naszego wyniku, który w tym przypadku wyniesie około 6%. Jednak to nie wszystko – dzięki nieszablonowym kampaniom marketingowym niektóre firmy osiągnęły współczynniki konwersji na poziomie nawet 33%[2]

Sprawdzone rozwiązania

By nie tracić czasu oraz nie przepalić budżetu, przyjrzyjmy się zestawowi narzędzi, które pozwalają na efektywną optymalizację:

  • Wordstream, czyli darmowa porównywarka stron docelowych, która w kilka chwil wskaże, jak możemy technicznie poprawić kampanie Ads;
  • Optimzely pozwala przeprowadzać testy A/B na stronach głównych i innych elementach witryny;
  • Unbounce umożliwia tworzenie i testowanie A/B strony docelowej

Trzecim ważnym blokiem technologicznym są narzędzia, które pozwalają zarządzać wszystkimi procesami, czyli łączą ich możliwości w jednym systemie. Są to narzędzia typu marketing automation. Posiadają one rozwinięcia lub wtyczki pozwalające na powiązanie i skonfigurowanie systemów np. do e-mail marketingu czy SMS.

Marketing automation to wspaniała technologia, która działa w sposób kompleksowy: analizuje dane, pozwala na publikację formularzy online oraz śledzenie tego, co użytkownicy robią na naszej witrynie. Co więcej, umożliwia też personalizowanie treści, zarządzanie kampaniami e-mailowymi, dokładne targetowanie i daje lepszą perspektywę sprzedaży poprzez nadanie punktacji w kampaniach lead scoring. System posiada jeszcze inne zalety, które charakterystyczne są już dla konkretnych narzędzi i dokładnie opisane na stronach ich wydawców.

Martech i marketing automation

Przykładowe systemy marketing automation:

  • Enterprise: Marketo, Adobe Campaign, Oracle Eloqua, Pardot and ExactTarget (Salesforce), Silverpop (IBM)
  • Małe i średnie przedsiębiorstwa: HubSpot, Act-On, InfusionSoft, User.com. SAREhub

Rozwiązania martechowe umożliwiają podążanie za zmieniającym się światem, warto się więc postarać, aby technologia stała się naszym przyjacielem zamiast ograniczeniem. Musimy jednak pamiętać, że martech to nie tylko technologia, ale także ludzie, którzy za nią stoją. W centrum zmian zawsze stoi człowiek, jego potrzeby i pomysły.


[1] https://merlinone.com/what-is-martech/

[2] http://revenueassociates.biz/sales-marketing-best-practices-leaders/